Jihoafričané se bouří proti přistěhovalcům, kteří v zemi těží zlato. 80 z nich stanulo v pondělí před soudem za 32 případů znásilnění. Místní v rámci protestu zaútočili na tábořiště migrantů.
Místo zvané Džabal Marágha, nacházející se v saharské poušti zhruba 270 kilometrů od hlavního města Chartúmu, bylo podle odborníků ve starověku zřejmě malou osadou či kontrolním stanovištěm.
V Kongu jsou smrtelná neštěstí v dolech častá, úřadům jsou ale málokdy nahlášená. Horníci často těží drahé kovy na odlehlých a špatně přístupných místech a pracují v nebezpečných podmínkách.
Desítky nadšenců ze střední Evropy dnes čekají v areálu zlatorudných mlýnů u Zlatých Hor na Jesenicku. Zapojí se do tradičního klání o Putovní pánev starosty města. Už po dvacáté.
Zlaté doly v Africe dělají z Číňanů milionáře. Na těžbě žlutého kovu vydělávají hlavně v Ghaně, která je druhým největším producentem zlata na černém kontinentu. Novodobí zlatokopové z Číny používají tajné metody těžby, ghanské úřady jim ale v takovém podnikání nebrání.