Jako by si na ní pochutnali moli. Tak vypadá sítnice lidí, kteří mají vzácnou Stargardtovu chorobu. Trpí jí až 1000 pacientů v Česku. Vědci zjišťují, zda by pacientům nepomohla genová terapie.
„Postupně během pěti let jsem přicházel o zrak, až přišel jeden den, kdy jsem se probudil, viděl jsem šedivo a už jsem neviděl skoro vůbec nic. Mám zbytkový světlocit,“ popisuje Vaněk.
Studie vědců z Dublin City University se zúčastnilo 60 fotbalových brankářů. Výsledkem bádání bylo, že brankáři jsou zřejmě schopní vnímat sluchové a zrakové podněty odděleně a v menších intervalech.
Jeden z modelů učí lidi pohybovat se v neznámém prostoru. Je určený pro ty, kteří přišli o zrak nedávno a nejsou zvyklí se bez něj orientovat. Vypadá jako trojrozměrná zmenšená mapa místnosti.
„Čtení kazí oči prokazatelně, ale neví se přesně proč. Podle hypotéz může být důvodem časté zatínání očního svalu v mládí, které vede k prodloužení oka,“ popisuje oftalmolog Martin Šín.
Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy probíhá výzkum rybích mozků a očí. Vědci chtějí zjistit, nakolik jsou říční ryby adaptované pro vidění v proudící vodě.
„Do našich ambulancí přivádějí nejčastěji rodiče děti s bolestmi hlavy z učení při počítači nebo s pálením a zčervenáním očí,“ popsala primářka očního oddělení Nemocnice Agel Přerov Monika Daňková.
Půjčovna nabízí speciální lupy, chytré telefony a hodinky nebo psací stroje pro nevidomé. Půjčit se dají na pár týdnů, měsíce, ale i déle – třeba když děti potřebují vybavení na celý školní rok.
58letý pacient, který byl od narození nevidomý kvůli dědičné genetické nemoci, získal částečně zrak díky inovativní technice optogenetika, která propojuje genovou terapii a světelnou stimulaci.
Vědci vytvořili speciální suspenzi obsahující nanočástice. Každá z nanočástic funguje jako malý fotovoltaický článek, který přeměňuje světlo na elektrické napětí.
Je rajče koupené v obchodě červené, nebo zelené? Takovou otázku mohou řešit lidé s poruchou vnímání barev. Vynález izraelských vědců by jim ale mohl pomoci.
Patří mezi největší překvapení na volejbalovém mistrovství Evropy. Blokař Oliver Sedláček hraje proti největším hvězdám s handicapem, který se týká jeho zraku.
To, že oči nefungují tak, jak mají, může naznačit neohrabanost, časté padání i problémy se čtením. Špatné zachycení létajících předmětů nebo dvojité vidění, i to jsou signály špatného zraku.
Při 0,75 dioptrie se kvůli zhoršeným schopnostem a reakcím brzdná dráha při 80kilometrové rychlosti prodlužuje z 80 na 120 metrů. Zdravé oko vidí chodce na 200 metrů, při 0,75 dioptrie na polovinu.
Sedm z deseti řidičů v Česku špatně vidí. Projekt Slepí vrazi testoval oči bezmála třem tisícovkám tuzemských řidičů. Spousta šoférů vidí ve skutečnosti hůř, než si myslí.
Ulice měst zaplní přes dva a půl tisíce dobrovolníků, kteří budou prodávat bílé pastelky. Jejich koupí můžou lidé přispět na podporu služeb zrakově postiženým. Loni dobrovolníci vybrali přes milion sedm set tisíc korun.
Lidem s poškozenou oční rohovkou by mohly v budoucnu pomoci kmenové buňky. Čeští vědci už unikátní metodu k záchraně zraku vyzkoušeli na zvířatech a teď chystají klinické testy na pacientech. Do kmenových buněk ale vkládají naději i pacienti s jinými zdravotními problémy. Podle některých odborníků se výsledky výzkumů zveřejňují dřív, než je prokázané, že léčba může být účinná.
Česká obchodní inspekce zakázala prodej přívěsku na klíče ve tvaru sovy. Přívěsek houká a svítí. Podle inspekce může u dětí způsobit poškození zraku, a to i přes brýle.
Ve Dvoře Králové nad Labem už šedesát let pomáhá dětem Léčebna zrakových vad. Specializuje se hlavně na děti od 4 do 10 let, které šilhají nebo jsou tupozraké. V současnosti je to jediné zařízení svého druhu v republice.
Každé sté auto na českých silnicích řídí člověk, který by kvůli problémům s očima neměl za volant vůbec usednout. Tento nelichotivý stav odhalila kampaň Besipu, při které se kontroloval zrak řidičů. Ukázalo se také, že každý šestnáctý by měl mít brýle, jenže to vůbec netuší.
Řidiči na Berounsku si dnes mohli nechat zdarma zkontrolovat zrak a to přímo na dálnici D5. Na odpočívadle na 14. kilometru stála netradiční oční ambulance. Možnost prohlídky využily desítky lidí.
Na hlavním tahu Děčín - Ústí neměřili policisté výjimečně řidičům rychlost, ale to, jak vidí. Celorepubliková akce má upozornit na rizika, které může špatný zrak při řízení auta způsobit. Zájem o bezplatnou kontrolu byl velký.
Až 90 procent informací vnímá řidič očima. Jen málokdo se přitom odhodlá jít k lékaři, když má pocit, že občas není schopen přečíst nápis na značce. A tak se vám dnes může stát, že se vás policista při silniční kontrole zeptá, jestli vidíte dobře a nabídne vám prohlídku očí.
Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem, přesto mnozí lidé nevěnují svým očím pozornost. Stačí přitom zajít jednou za rok na vyšetření do kterékoli optiky za odborníkem. Právě na časté podceňování prohlídek se snaží upozornit Světový den zraku, který připadá na 11. října.