Aténám docházejí peníze na státní správu. Usilují o další úvěr
Řecko se snaží získat překlenovací úvěr, aby mělo peníze na pokrytí státních výdajů do konce září. Pomoci by měli zahraniční věřitelé.
O snaze Řecka získat překlenovací úvěr řekl agentuře Reuters zdroj z tamního ministerstva financí. Podle něj se proto Atény chtějí obrátit na své zahraniční věřitele.
Řecku hrozí, že mu už v nadcházejících týdnech dojdou peníze na správu státu.
O pomoci Řecku mluvil v Ozvěnách dne analytik České spořitelny pro evropské záležitosti Petr Zahradník
Atény přitom hledají další miliardové úspory. Ministr financí Jannis Sturnaras se během příštích dnů musí s kolegy z vlády dohodnout na tom, kde v příštích dvou letech ušetřit více než 11 miliard eur.
Tyto peníze musí země uspořit na základě záchranného plánu dohodnutého s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem.
Škrtat by se mělo v nejvyšších důchodech. Vláda prý uvažuje o tom, že maximální výše důchodu bude 2400 eur měsíčně. Budou také významně omezeny platy nejvyšších státních úředníků a zrušeny některé státní organizace.
Proti dalším úporným opatřením jsou ale skoro tři čtvrtiny Řeků. Vláda by podle nich měla s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem vyjednat zmírnění podmínek záchranných půjček.
Lidé na tom trvají, i kdyby takový krok zvýšil pravděpodobnost odchodu země z eurozóny. Vyplývá to z průzkumu pro řecký anglicky psaný deník Real News.
Za Řecko má smysl bojovat
Analytik České spořitelny pro evropské záležitosti Petr Zahradník uvedl, že pokud by se zpráva o úsilí Atén o překlenovací úvěr potvrdila, mohlo by to znamenat, že se řecká ekonomická situace v mezičase, než Řecko obdrželo druhou tranši, zhoršila.
„Druhá věc by byla, že by ta standardní pomoc Řeku byla založena na ne zcela realistických předpokladech. V každém případě je to komplikace.“
Atény navštíví během několika dnů vyslanci zahraničních věřitelů. Mají zhodnotit, jak plní Řecko podmínky další pomoci.
Podle Zahradníka je však vyřešení dluhové krize v řeckém případě na dekády. „Každé posunutí kormidla vstřícným směrem, který by ponechal Řecko v lůně EU, je pozitivním rysem. Dopady na řeckou ekonomiku ale budou trvat dlouho.“
Podle odhadů EU i MMF se momentálně ekonomická situace Řecka spíš zhoršuje. Jak z hlediska výkonnosti, tak i nezaměstnanosti „Přesto stojí za Řecko bojovat a zachránit ho,“ zdůraznil Zahradník.