USA vybírají 25procentní clo na dovoz aut a k tomu celkově zatíží zboží z Evropské unie 20procentními cly. „Chce udělat něco zajímavého, chce být ve zprávách,“ komentuje Trumpovy kroky ekonom Matějka.
Ukázalo se to v době energetické krize, která vypukla v roce 2022 po vpádu Ruska na Ukrajinu, kdy došlo k přerušení ruských dodávek plynu do Evropy a panovala i nejistota kolem dodávek ropy.
„Jeden z největší problémů je, že USA ztrácejí důvěryhodnost v očích svých obchodních partnerů,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus Pavel Mertlík.
„Otázka bezcelní unie s USA by mohla být na stole. Ale na každou dohodu musí být dva,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček v rozhovoru pro Radiožurnál.
První část evropských protiopatření na americká cla týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část 15. května.
Jen v USA odepsaly minulý týden akciové trhy téměř šest bilionů dolarů, připomněla agentura Reuters. Japonský akciový index Nikkei 225 v pondělí zahájil obchodování propadem o více než osm procent.
Trump prohlásil, že je ochoten jednat o 25% clech na automobily, pokud země přijdou s „fenomenální nabídkou“. „Myslím, že Evropa nemá nic speciálního, co by mohla USA nabídnout,“ říká Ivan Hodáč.
Smluvní dokumentace s KHNP má podle ředitele elektrárny Dukovany II skupiny ČEZ Petra Závodského přes šest tisíc stran. Ty si teď ČEZ a KHNP vzájemně kontrolují a pak je pošlou ke schválení vládě.
Index Hang Seng, což je hlavní indikátor cenového vývoje na akciové burze v Hongkongu, krátce po 8.30 SELČ odepisoval téměř 13 procent a pohyboval se v blízkosti 19 890 bodů.
Cla na dovoz automobilových dílů do Spojených států amerických, která by měla začít platit v sobotu 3. května, by se mohla dotknout českých výrobců více než tento týden oznámená reciproční cla.
„Je potřeba snažit se vyjednávat, anebo najít jiné nástroje, jak svou ekonomiku posílit. Evropa může hledat nové trhy,“ říká bývalá zástupkyně Česka u Světové banky ekonomka Jana Matesová.
Některé zboží je od nového celního režimu zatím osvobozeno. Výjimka se týká ropy, plynu, mědi, zlata, stříbra, platiny, palladia, dřeva, polovodičů, farmaceutických výrobků a některých nerostů.
Při nakupování přes internet se lidé setkávají s online tržišti, která jsou velmi rozšířená. Na rozdíl od e-shopů neprodávají zboží ze svého skladu, ale zajišťují jeho distribuci přes třetí stranu.
Meziroční zdražení potravin, alkoholu a tabáku v březnu zesílilo z únorových 4,7 procenta na 5,9 procenta. Z toho ceny nezpracovaných potravin stouply dokonce o 9,3 procenta.
Index S&P 500, jenž zahrnuje pět set největších na burze obchodovaných podniků v USA, klesl o téměř pět procent. Prezident Trump, který si od cel slibuje oživení ekonomiky, význam poklesu zpochybnil.
Šel do Růžové zahrady Bílého domu, stoupl si k mikrofonu, vytáhl velkou tabuli s čísly a oznámil cla snad na všechny a na všechno. Donald Trump mění globální ekonomiku.
„Celé východisko americké politiky vůči clům je postaveno na zcela mylných základech, což způsobí velký problém nejen celému světu, ale i Americe,“ kritizuje nová americká cla ekonom Jiří Rusnok.
Na zboží z Evropské unie mají být za týden uvalena cla ve výši 20 procent „Chaos, který se vytvoří, bude jen poškozovat celosvětovou ekonomiku,“ říká Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy.
V krajních případech může jít kromě cel či omezení dovozu o odříznutí amerických bank od evropských veřejných zakázek nebo omezení financí, které Evropané investují do amerických společností.
„Obchodní válka, kterou svými kroky iniciuje (americký prezident) Donald Trump, je hra se záporným součtem,“ napsal na síti X ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Americký prezident Trump ve středu po skončení obchodování na burzách oznámil, že Spojené státy od 5. dubna začnou vybírat plošné desetiprocentní clo prakticky u veškerého zboží dováženého do USA.
„Cla jsou nelegální. Neměli bychom jednat překotně, ale něco udělat musíme,“ je přesvědčený Martin Pánek. „Je třeba podívat se na to, co bude bolet Ameriku,“ souhlasí Pavel Telička.
Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvýšení těžby ropy.
„Cla jsou nová věc, ale mají svou logiku, takže s tím holt musíme pracovat,“ hodnotí generální ředitel české společnosti PBS Group Petr Kádner současnou situaci.
Trump podle ekonomů zasadil tvrdou ránu volnému obchodu. Skokově totiž zvýšil obchodní cla vůči zbytku světa. Ekonomové také spekulují, jak vlastně Trumpova administrativa spočítala výši cel.