Krajský úřad uznal, že kvůli kormoránům hrozí rybářům závažné škody, proto je povolil střílet. „Myslivců, kteří by byli schopni se tomu věnovat, je ale málo,“ popisuje majitel bohdanečského rybářství.
Pěstitelé doufají, že jim čmeláci pomohou s letošní úrodou. Opylovat totiž zvládnou i při nižších teplotách a nahrazují tak roli včel, které jarní zimy nesnáší dobře.
Olomouc při zásahu proti larvám komárů spolupracuje s odborníky z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Ti nainstalovali v lužních lesích čidla, která časují aplikaci přípravku proti hmyzu.
Podle pěstitelů se dá předržet do podzimu zhruba třicet procent sazenic, a to jen listnatých stromů. Ostatní už nesplní kvalitativní normu a budou neprodejné.
„Normální vlk se člověka bojí a utíká před ním. Když ho potkáte, tak to je většinou v situaci, že vlka překvapíte,“ říká zoolog Václav Pavel z Chráněné krajinné oblasti Orlické hory.
„Bojujeme i s faktorem vyhoření. Objem práce narůstá neuvěřitelným způsobem. Bylo by krásné, kdyby spolu s tím narůstala i kapacita,“ říká koordinátor Národní sítě záchranných stanic Stýblo.
Ptáci způsobují rybářům milionové škody. Klovnuté ryby jsou neprodejné, říkají rybáři. Stát se snaží ztráty kompenzovat, ale neplatí dost. „Náhrady sotva pokryjí 50 % škod," říká vedoucí rybářství.
Před čtyřmi měsíci dorazili do pražské zoo ďábli medvědovití. Dva samci Elrond a Durin a dvě samice Faline a Sandra Dee se zabydleli v pavilonu nazvaném Darwinův kráter.
„Lidé stále nosí mláďata, zajíčky i srnčata, s tím, že jsou chudáci samotní a nikdo se o ně nestará. Není to tak. Samice k nim chodí několikrát denně nakrmit, očistit a vzdaluje se,“ zdůrazňuje Skála.
„Některé státy jako Švýcarsko nebo i Rakousko mají politiku, že když je to propašované, tak i když to ptáci přežijí, tak je potom jsou schopni utratit,“ říká kurátor ptáků Antonín Vaidl.
Slovenská vláda ve středu schválila odstřel 350 medvědů. „Populace rapidně nestoupá, zato stoupají útoky. Lákáme medvědy blíže k sobě,“ vysvětluje slovenský odborník na tato zvířata Martin Peleš.
„I mláďata baští cibuli. Je pravda, že holčičky mají rády rajčata a papriky. Říkala mi teď kolegyně, že si docela oblíbily i lilek,“ přibližujechovatel Ťoupal. „Hlavně ne banány,“ dodává závěrem.
Dalšími faktory, které přispívají k vymírání vrubounů, jsou pesticidy či odlesňování místní krajiny. Vruboun přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému.
Jávská zoo měla o medvědy plavé dlouhodobý zájem. Dvouletá mláďata dostala z Hluboké nad Vltavou darem. „Medvíďata přesuneme v rámci chovatelské spolupráce,“ popisuje zooložka Markéta Jariabková.
Preventivní kroky podnikají také v hodonínské zoo či ve vyškovském zooparku. „Uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“ řekla ředitelka zooparku Dagmar Nepeřená.
Moč velryb obohacuje oceány o živiny. Zvířata je načerpají v produktivních antarktických oblastech a dokážou takto vyvážet například dusík nebo fosfor do tropů.
Každý rok se opakují situace, kdy srnče ve vysoké trávě proti žací liště zemědělského stroje nemá žádnou šanci. Právě takovým momentům se snaží předcházet stovky, možná už tisíce dobrovolníků.
Cílem každoroční soutěže je rozšířit obecné povědomí o živočiších Nového Zélandu. A první místo si letos odnesl tlustohlavec, pro kterého hlasovalo téměř 1300 z více než 5500 účastníků ankety.
Ochránci přírody z Vlašimi staví letos s pomocí dobrovolníků zábrany pro žáby v jedenácti lokalitách. „Loni jich bylo přesně 9157, skoro o tisíc víc než předloni,“ popisuje jeden z nich.
Globe představil web Klimatická změna, který má upozorňovat na dopady globálního oteplování. „Snažili jsme se ukazovat i to, že změna klimatu má velkou nejistotu, “ popisuje bioklimatolog Trnka.