Nově objevený druh dostal jméno Navaornis. Mohl by přispět k pochopení toho, jak se vyvíjela inteligence ptáků. Nejvíc vědci zatím debatují o tom, zda měl podobné letové schopnosti jako moderní ptáci.
„Nejchoulostivější je smrk ztepilý, ale on se vám odmění tím, že krásně voní. Jedle kavkazská nevoní, ale vydrží nejdéle,“ popisuje Jan Kácha ze Zahradnického centra Chýně.
Daniel Graham a Adam Carruthers se přiznali každý ke dvěma případům poškození cizí věci. Jejich motiv zatím není známý. Prokuratura uvedla, že hodnota stromu přesáhla 620 000 liber.
Z analýzy trusu ledních medvědů vyplývá, že v současné době častěji konzumují mořské řasy. Kvůli změně klimatu totiž nemohou trávit tolik času lovem tuleňů, kteří jsou jejich přirozenou potravou.
Létání na závody a zápasy, pořádání vlastních akcí, výroba výstroje – už i české sportovní organizace začínají mapovat, které jejich činnosti nejvíc zatěžují klima.
„Myslím si, že je skvělé, že v dnešní době má ochrana přírody nějakou váhu. Oproti devadesátým letům se tady hodně věcí zlepšilo,“ říká Martin Trávníček pro projekt Narozeni do svobody.
Vědecké analýzy ukazují, že vliv emisí ze spalování fosilních paliv má na extrémy v počasí nezanedbatelný vliv. Vlny veder si vyžádaly oběti na životech v Severní Americe, Evropě a Asii.
Geologické systémy v oblasti poloostrova byly neaktivní asi 800 let, v roce 2021 se ale probudily k životu. Tamní rybářské městečko Grindavík je po loňské evakuaci z velké části opuštěné.
Botanik Roman Pavela zkoumá takzvané adaptogeny. „To jsou rostliny, které si umí povídat s naší stresovou cestou a usměrňují množství kortizolu v krvi, abychom nebyli příliš stresovaní,“ vysvětluje.
„Je zde riziko, že bude potřeba ještě více tlačit na snižování našich emisí, abychom zabránili vážnějším nenávratným změnám v klimatickém systému,“ klimatolog Czechglobu Akademie věd Alexander Ač.
Severovýchodně od obce Hřídelec u Lázní Bělohrad v Královéhradeckém kraji se na kopci Malá Horka nachází vulkanická homole. I když to výška kopce nenaznačuje, patří k významným třetihorním sopkám.
Pracovníci specializované firmy našli na březích přehradní nádrže Rozkoš zhruba 150 tisíc chráněných mlžů. Dvě třetiny z toho byl velevrub. Tedy zákonem přísně chráněný druh.
Původně se předpokládalo, že jde o dehet nebo jinou podobnou chemickou látku uniklou z proplouvajících lodí, ale analýza přinesla mnohem nechutnější výsledek.
Velryby ve Francouzské Polynésii jsou pod rostoucím náporem turistů. Polynéská vláda bude zpřísňovat opatření spojená s provozem velrybí turistiky. Podle některých však nejsou dostačující.
„Zjistili jsme, že barvy peří jsou důsledkem přítomnosti dvou chemických forem psittakofulvinů – aldehydické a karboxylové,“ uvedl Jindřich Brejcha z PřF UK, který se na studii podílel.
Staré odrůdy ovocných stromů v Krkonoších jsou historicky pěstované druhy, které se vyznačují vysokou odolností vůči místním drsným klimatickým podmínkám.
Počty ježků v Evropě klesají. Mezinárodní svaz ochrany přírody je přesunul do kategorie téměř ohrožených druhů, píše The Guardian. Úbytku ježků se dá zabránit, říká zástupkyně ochranářů.