V uplynulých deseti letech se počty nemocných pohybovaly jen kolem pěti stovek ročně. Letos se černým kašlem nakazilo přes 36 tisíc lidí. Necelá tisícovka nakažených pak skončila v nemocnici.
„Přístroj jel celých 15 let na plný dvousměnný provoz. Řádově se jedná o 600 až 700 pacientů za rok,“ vypočítává přednosta ostravské onkologické kliniky Jakub Cvek.
Pojišťovně chybí zhruba miliarda a 400 milionů korun. Menším nemocnicím proto posílá peníze několik dní po splatnosti, velkým dokonce s měsíčním zpožděním.
„Jen jsem ležel. Spal jsem třeba jen dvě hodiny, vypadal jsem nemocně. Někdy jsem moc nejedl. Jindy jsem ty stavy zajídal,“ popisuje pro Radiožurnál Martin, který na střední škole trpěl depresemi.
Informace o nežádoucích účincích mRNA vakcín začal na sítích šířit pražský doktor Jaroslav Henzl. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv ale žádné vedlejší účinky nikdy nenahlásil.
Jiří Hofreitr je koordinátorem nadačního fondu, který stojí za českou mutací osvětové kampaně Movember. V tomto roce navíc prosadil plošný screening rakoviny prostaty.
Stát podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zaplatil za vakcíny proti covidu zatím zhruba 18 miliard korun, většina byla od firmy Pfizer, která dodá i letošní vakcíny.
Jako by si na ní pochutnali moli. Tak vypadá sítnice lidí, kteří mají vzácnou Stargardtovu chorobu. Trpí jí až 1000 pacientů v Česku. Vědci zjišťují, zda by pacientům nepomohla genová terapie.
Čočka se z oka odstraňuje pomocí techniky fakoemulzifikace. „Postupně ji pomocí ultrazvukem rozkmitané jehly rozdrtíme a zároveň ji odsáváme,“ popsal přednosta Oftalmologicke kliniky Pavel Studený.
V Polském zdravotním středisku léčí českým pacientům bolavé zuby ukrajinský lékař Taras Pujda. Popisuje, že české pacienty ošetřuje často, vnímá to tak, že v Česku zubaři jsou, ale nemají místo.
Lékaři u příležitosti Světového dne boje s rakovinou slinivky břišní varují, že nemocných s tímto typem karcinomu nejen u nás stále přibývá. V Česku ji ročně objeví u 2 400 pacientů.
Pacientka trpěla chronickou obstrukční plicní nemocí. Lékaři jí říkali, že na transplantaci nemá nárok, nakonec k ní ale došlo pouhé čtyři dny po zapsání do registru pacientů čekajících na dárce.
Skoro 60 procent lidí v Česku má nadváhu. Tam, kde selhávají diety nebo pravidelný pohyb, můžou pomoci bariatrické operace. Pacienti po nich mohou zhubnout až o polovinu.
V pečovatelské službě pracuje od šestnácti let. „Na roli zdravotníka jsem směřoval od mala, od mých tří let. Měl jsem to naplánované,“ vypráví svůj příběh dvacetiletý Jan Žatko.
„Chtěla jsem zažít porod hodný 21. století. S respektujícím personálem, bez plesnivých stěn nebo společného pokoje,“ vysvětluje Jana, která své první dítě porodila v soukromé nemocnici v Borech.
„Vždycky jsem sprinterka. Pro mě bylo běhání vždycky strašné utrpení,“ přiznává bývalá atletka Barbora Dvořáková. Cukrovku prvního typu jí lékaři diagnostikovali v necelých osmnácti letech.
23:38
Praha||Tomáš Pancíř, job|Zdraví|Dvacet minut Radiožurnálu
Nedávný test ukázal, že některé kliniky vůbec nenabízejí plně hrazené amalgámové plomby. „Řešíme to nesmírně brutálně,“ obhajuje se šéf České stomatologické komory Roman Šmucler.
Podle Romana Šmuclera má česká stomatologie ve srovnání s jinými medicínskými obory nejvíce mladých lékařů. Očekává, že obor čeká výrazná změna s ohledem na technologický pokrok.
Lékařů se nedostává, získat praxi trvá léta. V některých případech je proto nejspíš budou moct už příští rok nahradit sestry. Dostat by měly větší kompetence.
„Jsou tam světlé ostrůvky, ale většina populace čeká, že je systém opraví,“ říká zakladatelka organizace Loono a lékařka Kateřina Šédová, kterou prezident vyznamenal medailí Za zásluhy I. stupně.