„Zdravotní pojišťovna má nejsilnější nástroj na to, aby lékaře motivovala k tomu, aby tuto službu poskytoval. Kraje takovou možnost neměly,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Dvořáček.
„Aktuální počty covidu se zvyšují, takže zájemci o očkování mají možnost využít prevence už nyní,“ řekl v pátek epidemiolog Jan Kynčl. Podle imunologa Václava Hořejšího bude k dispozici nová vakcína.
Na vrcholu seznamu „nejhoršího alkoholu“ je červené víno, v němž se vyskytují i látky tyramin (spouštěč záchvatů migrény) a histamin (zapojený třeba do centrálního nervového systému a trávení).
„Operace rodinných příslušníků je kontroverzní. Co se týká pana Bati, tak nás překvapilo, že přijel do Zlína, mohl si nechat operaci udělat v Americe,“ vzpomíná primář oční kliniky Stodůlka.
„Dříve se hovořilo o věku nad 65 let, ale řada výzkumů prokázala, že riziko chřipky stoupá již od 50 let věku,“ říká v Ranním interview na Radiožurnálu Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.
„Byl bych raději, kdyby všechny ženy rodily v porodnici, ale respektuji, že je to jejich rozhodnutí,“ říká v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus lékař Ondřej Šimetka.
Celkem 18 lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženými, nyní podléhá lékařskému dohledu nebo zvýšenému zdravotnickému dozoru, aby se předešlo dalšímu šíření nemoci.
„Zhruba od roku 2010 je užívání a držení návykových látek v Čechách dekriminalizováno. V tom jsme byli i v tom světovém měřítku mezi těmi inovativnějšími zeměmi,“ chválí Benjamin Petruželka.
Při léčbě problémů s klouby, zejména rameny, koleny a kotníky, ortopedi stále častěji využívají neinvazivní metody. Nemusí při nich provádět složité řezy, což urychluje pacientovu rekonvalescenci.
„V celém segmentu chybí zhruba tři čtyři tisíce klientů, což je velká škoda, protože se tihle lidé mohli léčit. Takhle se s chronickým nebo úrazovým onemocněním neléčí,“ konstatuje Pavlína Filipi.
„Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně - toto nové ohnisko mpox může být pod kontrolou a je možné je zastavit,“ řekl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) v projevu k členským státům organizace.
Anorexie, bulimie nebo ortorexie. Mezi dětmi a mladistvými přibývá těch, kteří trpí poruchy příjmu potravy. Zvlášť závažná čísla evidují statistici u dívek.
Proč Světová zdravotnická organizace varuje před šířením viru mpox, tzv. opičích neštovic? Jaké nebezpečí hrozí v Evropě? Na co si dát pozor při cestách do afrických zemí?
Nová varianta virového onemocnění mpox se rozšířila v Africe. „Potenciál dalšího šíření mimo Afriku je velmi znepokojivý,“ uvedl generální ředitel Světové zdravotnické organizace.
„Měli bychom udělat všechno pro to, abychom sebe i své blízké ochránili, zejména osoby nad 60 let věku,“ řekl Radiožurnálu náměstek ministra zdravotnictví za Českou pirátskou stranu Josef Pavlovic.
„U poruch příjmu potravy, které jsou často spojeny s úzkostí a neschopností regulovat emoce, přinesl covid obrovskou nejistotu. Nejistí byli i rodiče,“ líčí klinická psycholožka Tereza Maková.
Díky nové kontrastní látce by si pacienti mohli ušetřit jedno vyšetření, látka funguje totiž pro magnetickou rezonanci i pozitronovanou emisní tomografii PET.
Nejvíc nakažených přibývá o letních prázdninách, třetinu případů nemocí od klíšťat podle odborníků lékaři odhalí ještě na podzim. Loni za celý rok bylo 3270 nakažených boreliózou a 509 encefalitidou.
Pracoval v brněnské fakultní nemocnici, v podstatě náhodou se ale dostal k léčbě dětí v Ugandě. O tom, jaké jsou rozdíly v lékařství v Evropě a Africe, mluvil s Radiožurnálem profesor Zdeněk Ráčil.
Jsou také zdravotníci, znají nemocniční prostředí a jsou připravení pomoct svým kolegům. V tuzemských nemocnicích působí stovky lidí, kteří vedle svojí profese věnují čas problémům druhých.