Mikrobioložka trénuje bakterie tak, že jim dává jako potravu vzorky lepidla s obsahem zvířecího kolagenu. Bakterie pak produkují enzymy, které lepidlo rozkládají.
Autorka instalace Kirsha Kaecheleová označila dnešní rozhodnutí soudu za velké vítězství. Kauza ale nekončí, tasmánský soud totiž případ poslal k dalšímu projednání soudům nižší instance.
Poprvé se motiv objevil na jedné londýnské zdi v roce 2002, umělec od té doby udělal několik verzí. Jedna z nich vzbudila velký zájem, když ji Banksy ihned po dražbě nechal částečně skartovat.
Podle autora instalace Rafika Anadola není dílo jen ukázkou inovace v umění, ale i vzdáním úcty geniálnímu skladateli Antonínu Dvořákovi, který strávil významnou životní etapu ve Spojených státech.
V garáži se našlo deset Dalího podepsaných grafik a pět od francouzského expresionisty Théa Tobiasse. Dalího litografie se prodají přibližně kus za 15 tisíc korun.
Ryby vyobrazené na policejní budce se stylově liší od předchozích šesti děl, které Banksy prohlásil za své dílo v průběhu týdne. Vlka na satelitní anténě mezitím patrně někdo ukradl.
„Veverky jsou úžasná zvířata. Strašně rád za nimi jezdím. Jezdím tedy jen na podzim, od listopadu přes zimu do března, kdy tam je spadané listí a čisto,“ popisuje Hlaváč.
Rybníček v Denisově ulici v Jeseníku zdobí sochy znázorňující nohy tří žen, které dělají ve vodě stojky. Veřejná instalace je součástí výstavy sochaře Kurta Gebauera.
Letošní výročí 50 let provozu metra linky C slaví pražský dopravní podnik také spolu s Galerií hlavního města Prahy. Na vybraných stanicích vznikají umělecká díla.
Pod peticí požadující restrukturalizaci Národní galerie přibývá podpisů. Podepsané populární osobnosti kritizují vedení galerie. Od instituce se odvrátila i akademická sféra.
Petice také kritizuje odvolání docenta Martina Musílka z pozice vedoucího odboru vědy a výzkumu Národní galerie. Podle odbornice Jany Zapletalové za současného vedení krizi insituce nelze vyřešit.
Malba divokého prasete a tří postav podobných lidem je stará nejméně 51 200 let, což je o přinejmenším 5000 let více než předchozí známé nejstarší jeskynní umění, napsal zpravodajský server BBC News.
Renesanční mistr dílo vytvořil kolem roku 1510, když mu bylo zhruba 20 let. Podle Pettifera jím do malířství přinesl revoluci, když do náboženské malby vnesl naturalismus.
„Je to o tom, že se něco houpe a současně to pomůže dobré věci, je to houpačka, je to hope (naděje), je to slovní hříčka. Doufám, že to tady zůstane dlouho,“ řekl Černý.
Dvě nové plastiky výtvarníka Davida Černého se staly součástí obchodního domu Máj. O instalaci uvažuje v pořadu Jak to vidí... na Dvojce generální ředitel České filharmonie David Mareček.
Před pár dny si malířka Toyen, která se narodila na začátku 20. století, připsala další rekord. Její temný surrealistický obraz Tajemství míst získal dražitel za necelých 50 milionů korun.
„Byl to košatý vynálezce. Po Vsetíně se ve 30. letech proháněl v elektromobilu. Zvali ho do Ameriky, ale on byl svůj, Valach, rodák. Takový náš,“ říká člen spolku Josef Sousedík genius Valašska.