Zatím je příliš brzy na to určit, zda jde o kamenný asteroid nebo o ledovou kometu, případně jak je vesmírné těleso, prozatím označená jako A11pl3Z, velké a jaký má tvar.
Jihočeská astronomka Jana Tichá připomíná také to, že letošního třetího července se planeta Země ocitne nejdále od Slunce, vzdálí se na celých 152,1 milionů kilometrů.
Rada Evropské kosmické agentury odhlasovala českou misi na Mezinárodní vesmírnou stanici poté, co ji podpořila vláda. „Většinou minimálně čtyři pět let trvá, než se celá mise připraví,“ říká Svoboda.
Astronauti letí raketou Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX, která odstartovala z floridského mysu Canaveral ve středu krátce po 8.30 SELČ. Po zhruba 28 hodinách letu by posádka měla dorazit.
Starliner s dvojicí astronautů odstartoval k Mezinárodní vesmírné stanici po dlouhém zpoždění v červnu 2024. Testovací let se ale neobešel bez problémů, při příletu selhaly naváděcí trysky.
Aleš Svoboda je stíhací pilot a také budoucí český astronaut. Vláda schválila jeho účast na letu na Mezinárodní vesmírnou stanici. O výcviku i plánovaných experimentech mluvil s Lucií Výbornou.
Jedná se o první čínský pokus získat vzorky z meziplanetárního prostoru. Pokud se to podaří, bude Čína podle Reuters třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů.
„Mise českého astronauta, majora Aleše Svobody, není jen symbolickým gestem. Je to konkrétní krok k posílení českého průmyslu a vědy,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Vzhledem k tomu, že sonda byla navržena tak, aby vydržela vstup do husté atmosféry Venuše, je možné, že přečká průlet zemskou atmosférou a následně dopadne na povrch.
Část sovětské vesmírné sondy Kosmos 482 by měla na Zemi nekontrolovaně dopadout během příštího týdne. Hrozící riziko je podobné jako u pádu meteoritu, kterých je ročně několik.
Na severu Číny přistála kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď), s níž se vrátili na Zemi tři čínští kosmonauti, kteří strávili šest měsíců na čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác).
Raketa od United Launch Alliance, společného podniku firem Boeing a Lockheed Martin, vynesla na oběžnou dráhu 27 satelitů Kuiper od Amazonu, pojmenovaných podle pásu naší sluneční soustavy.
„V oblasti družicové navigace je Evropa na špici. Galileo je přesnější než americký GPS a systém Copernicus je zase daleko inovativnější,“ popisuje pro Český rozhlas Plus Václav Kobera.
Potenciální záměr postavit na měsící jadernou elektrárnu v rámci projektu čínské lunární mise, který Čína plánuje společně s Ruskem, již potvrdily podle agentury Reuters čínští představitelé.
Je to druhý a zatím nejslibnější objev, kdy vědci zaznamenali v atmosféře planety chemické látky spojené s životem. Vědci se však shodují, že pro potvrzení jsou nutné další údaje.
Let suborbitální rakety New Shepard za Kármánovu hranici, která tvoří pomyslný předěl mezi pozemskou atmosférou a kosmem, má i s návratem pomocí padáku trvat zhruba deset až 11 minut.
Kosmická loď společnosti Blue Origin je plně autonomní, nepotřebuje pilota a posádka ji nebude ovládat ručně. Let potrvá zhruba 11 minut a posádka se dostane do výšky více než 100 kilometrů nad Zemí.
Posádku tvořili podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, norská filmařka Jannicke Mikkelsenová, německá výzkumnice Rabea Roggeová a australský průvodce po polárních oblastech Eric Philips.
Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang. On a jeho spolupracovníci odstartovali na palubě modulu Crew Dragon společnosti SpaceX v pondělí ve 21.47 místního času.
Zatmění, při kterém Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, začne v Česku nejdříve okolo 11.29 a potrvá přibližně hodinu a půl. V různých částech země bude jeho doba ale mírně odlišná.
Doba zatmění bude v různých částech Česka mírně odlišná. V Praze například začne dopoledne v 11:35 hodin, maxima dosáhne 18 minut po poledni a skončí ve 13:01 hodin.
První várka dat z výzkumu Evropské vesmírné agentury umožnila vědcům vytvořit podrobný katalog 380 000 galaxií, který odhaluje bohatou variabilitu galaktických struktur.
Modul Crew Dragon od společnosti SpaceX s nimi úspěšně dosedl do Mexického zálivu, ukázal přímý přenos na webu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír.
Díky tomuto letu se na Zemi budou moci vrátit Barry Wilmore a Sunita Williamsová z nevydařeného červnového letu kosmické lodi Starliner, kterou vyrobila společnost Boeing.
SpaceX let odvolala kvůli technickým problémům s hydraulickým systémem startovací rampy, uvedli představitelé společnosti v živém přenosu při odpočítávání startu.