Posádku tvořili podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, norská filmařka Jannicke Mikkelsenová, německá výzkumnice Rabea Roggeová a australský průvodce po polárních oblastech Eric Philips.
Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang. On a jeho spolupracovníci odstartovali na palubě modulu Crew Dragon společnosti SpaceX v pondělí ve 21.47 místního času.
Zatmění, při kterém Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, začne v Česku nejdříve okolo 11.29 a potrvá přibližně hodinu a půl. V různých částech země bude jeho doba ale mírně odlišná.
Doba zatmění bude v různých částech Česka mírně odlišná. V Praze například začne dopoledne v 11:35 hodin, maxima dosáhne 18 minut po poledni a skončí ve 13:01 hodin.
První várka dat z výzkumu Evropské vesmírné agentury umožnila vědcům vytvořit podrobný katalog 380 000 galaxií, který odhaluje bohatou variabilitu galaktických struktur.
Modul Crew Dragon od společnosti SpaceX s nimi úspěšně dosedl do Mexického zálivu, ukázal přímý přenos na webu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír.
Díky tomuto letu se na Zemi budou moci vrátit Barry Wilmore a Sunita Williamsová z nevydařeného červnového letu kosmické lodi Starliner, kterou vyrobila společnost Boeing.
SpaceX let odvolala kvůli technickým problémům s hydraulickým systémem startovací rampy, uvedli představitelé společnosti v živém přenosu při odpočítávání startu.
Během dvou let má zařízení celou vesmírnou oblohu zmapovat čtyřikrát. V Mléčné dráze bude SPHEREx pátrat také po vodě a dalších složkách života v ledových mračnech mezi hvězdami.
Úkaz by měl být znatelný už po 5.45, kdy Měsíc nízko nad západním obzorem bude vypadat z levého okraje nezvykle tmavší díky sílícímu jevu polostínového zatmění. Částečné zatmění začíná v 6.09.
Nosná raketa Super Heavy se po oddělení od vesmírné lodi vrátila na startovací rampu. Velmi složitý manévr vyvolal potlesk a výkřiky radosti. Pak ale přišla zpráva o ztrátě spojení s vesmírnou lodí.
První start Ariane 6 byl původně plánovaný na rok 2020, technické potíže, pandemie covidu-19 a ruská invaze na Ukrajinu ale způsobily opakované odklady.
Od radiačně odolného počítače přes technologický demonstrátor, jaké přístroje si přivezl modul Blue Ghost v rámci mise na Měsíc uvedl pro Radiožurnál odborník na kosmonautiku Dušan Majer.
Modul o výšce zhruba dvou metrů a šířce tří na povrch Měsíce dosedl v 9.35 středoevropského času v oblasti nazývané „Mare Crisium“, což je pánev o průměru přibližně 500 kilometrů.
Dalšími členkami mise budou kosmická inženýrka Aisha Boweová, výzkumnice v oblasti bioastronautiky Amanda Nguyenová, televizní novinářka Gayle Kingová a filmová producentka Kerianne Flynnová.
Mezi galaxiemi ve vesmíru fouká vítr tvořený proudem částic mezigalaktického plynu. Poprvé ho podrobně popsal mezinárodní vědecký tým, mezi nimi i astrofyzikové z brněnské Masarykovy univerzity.
Stávající plány počítaly s tím, že astronauti z nevydařeného letu Starlineru se vrátí domů na konci března, kdy byl plánován let mise Crew-10. Start však bude možné o několik týdnu uspíšit.
„Naší ideou je trošku vyvrátit mýtus, že do planetária se chodí se školou na pořady o noční obloze,“ říká správce jedinečné promítací technologie Martin Fuchs.
V loňském roce Rusko vypustilo celkem sedmnáct raket, původní plán byl vypustit čtyřicet raket. Spojené státy přitom v loňském roce vypustily 152 raket, Čína 65.
Vědci udávají pravděpodobnost jedna ku 2700, že se planetka Bennu se Zemí srazí v roce 2182. Pokud se tak stane, nebude to nic pěkného, vyplývá z nového výzkumu.
Teoretická pravděpodobnost nárazu je jedna ku 83. Odborníci uklidňují, že nejpravděpodobnějším výsledkem bude, že objekt se k planetě Zemi jen těsně přiblíží, ale mine ji.