Alain Guiraudie chce publikum ujistit, že žijeme v prazvláštním a ne zcela přátelském světě. Zabíhá do politiky, filozofie i náboženství. Chce znejišťovat – a daří se mu to vrchovatou měrou.
Postskriptum Bedřicha Smetany se vrací i do doby začátku nacistické okupace, kdy v květnu 1939 zazněla Smetanova Má vlast a také opera Libuše na festivalu Pražský hudební máj.
Jaroslava Svobodu zajímalo umění už od malička. Střední škola ho přivedla k haptickým modelům pro nevidomé a tímto způsobem vytvořil například kopii Závišova kříže či bustu Járy Cimrmana.
Advent je sice většinou ve znamení vánočních večírků a setkávání u svařáku na trzích, ale pokud jste raději v teple domova, tak letošní prosinec je ideální pro seriálové maratony.
„Výstavy děláme i pro školy a snažíme se mladou generaci, která žije jiným stylem, u výstavních panelů udržet,“ popisují pro Radiožurnál šéfredaktoři ČTK.
„Konzistentní práce se vyplatí. Sny si mohu plnit i díky svobodě,“ říká mladý dirigent Joel Hána v rámci seriálu Českého rozhlasu Narozeni do svobody o inspirativních mladých lidech.
„Na vlastní dceři jsem se naučil, že kdybychom nechali děti, aby si dělaly jen, co chtějí, tak by se toho moc nenaučily. Důležitá je také aktivní účast rodičů,“ říká pro Radiožurnál Joachim Dvořák.
Nejdražším se stal obraz Petrklíče od autora Jindřicha Štyrského, za který nový majitel zaplatil včetně aukční přirážky 5,2 milionu korun, řekl ředitel aukčního domu Jiří Rybář.
„Támhle něco zahraju o setinu rychleji nebo pomaleji a ono to udělá rozdíl. Každá setinka je důležitá a může změnit celý příběh, který klavírista pomocí hudby formuluje,“ vysvětluje mladý klavírista.
Jedním z vrcholů Roku české hudby bude koncert 5. prosince v Carnegie Hall v New Yorku, ve kterém vedle České filharmonie vystoupí také Pražský filharmonický sbor a Pavel Haas Quartet.
Nová kniha Markéty Dočekalové mapuje život Františka Škroupa v Rotterdamu. Proč musel autor hudby české státní hymny opustit Prahu? A jak vypadal jeho život v zahraničí?
Organizátoři už dříve oznámili, že do Síně slávy Českého slavíka vstoupí zpěvačka Marta Kubišová. Objevem roku se stal ze tří nominovaných zpěvák Sofian Medjmedj.
Slovenský absolvent FAMU Martin Pavol Repka mísí neprofesionály se začínajícími herci a herečkami. Jedinou skutečně známou tváří filmu je Zuzana Fialová, která svou roli ztvárňuje s veškerou něhou.
„Svoboda pro mě znamená, že jsem měl vůbec možnost odjet z České republiky a studovat ve světě,“ říká Matěj Číp pro iROZHLAS.cz v rámci projektu Narozeni do svobody.
„V květnu diváky pobaví hned tři komedie, u nichž se nejen zasmějete, ale i zamyslíte nad svým zdravím. V programu bude i řada premiérových dokumentů a oceňovaných filmů,“ řekl Souček.
Film Krajan se odehrává během silvestrovského večera roku 1944 v Sudetech na chatě odstřihnuté od civilizace. Setkává se v ní starší muž s důstojníkem SS.
„Když hrajete v aréně, ztratíte prvotní spojení s divákem,“ popisuje belgický zpěvák J. Bernardt, proč kromě vystupování s kapelou Balthazar tvoří i sólová alba.
Michal Horák už koncertoval v Cedar Rapids, Chicagu, New Yorku a New Jersey. „Všichni, co jsme tady na turné, koncertujeme v Americe poprvé. Je to velká výzva, ale náramně si to užíváme,“ říká.
Nahrávku, na které zní Dvořákova Novosvětská i zmíněná mariánská poutní píseň Tisíckrát pozdravujeme tebe, objevil archivář Českého rozhlasu Miroslav Turek.
Ač učí práci s hlínou či dřevem, blíží se podle designéra Němečka doba, kdy bude práce ve virtuálním prostředí přirozená. Nenahraditelná je ovšem zkušenost s cizí kulturou.
„Je úplně jedno, jaké slovo řekl Faust na stránce 483 ve druhém řádku. Nejde o konkrétní větu, ale o to pochopit ten příběh člověka, který se upsal ďáblu, aby získal něco výjimečného.“