„Tento stroj se v roce 1944 účastnil bombardování Plzně a Škodových závodů. Přitom ho ale zasáhla protiletadlová obrana,“ vysvětlují rakouští archeologové pro Radiožurnál havárii letadla.
Jedenáct polských rodin získalo po 80 letech osobní předměty svých příbuzných transportovaných do koncentračních táborů. Německý archiv jim předal hodinky, snubní prstýnky, řetízky i růženec.
V prosinci 1942 musela většina členů rodiny Kafkových nastoupit do transportu do Terezína a do rodného města se už nevrátili. Zahynuli v koncentračních táborech.
Opravy kostela svatého Prokopa a svatého Jana Křtitele v Českých Budějovicích skončí v prosinci roku 2025. Celková investice přesáhne 30 milionů korun, většinu nákladů pokryje dotace.
„Vycházeli jsme z plánů z roku 1768, které jsme našli v jednom námořním muzeu,“ vzpomíná Dvorský a dodává, že majitelem původní La Grace byl český korzár Augustin Heřman.
49:23
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
O nikom se v médiích, na ministerstvu obrany a v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nediskutovalo tolik jako o Michalu Legdanovi. Někteří jeho případ přirovnávají k Mašínům.
„Já to beru tak, že i když to tady dělám už osmým rokem, je tu stále co vylepšovat, doplňovat. Dům má další úžasné prostory, kde připravuju expozici, jako je stará školní třída,“ říká Kopálek.
Už ve 30. letech znali vysílání z Brna pod názvem Verda Stacio lidé napříč Evropou. V univerzálním umělém jazyce esperanto z Brna vysílal i herec Karel Höger.
Lubomír Müller v pátek řekl, že bude i nadále v kauze hledat nové skutečnosti a důkazy. „Pokud je zjevné, že proces byl nespravedlivý, je třeba navzdory překážkám hledat cestu k nápravě,“ řekl.
Slovensko si ve čtvrtek připomíná 80. výročí zahájení Slovenského národního povstání, tedy ozbrojeného vystoupení proti německé okupaci a domácímu kolaborantskému režimu.
Brněnský rozhlas se za svou historii vícekrát stěhoval, nejdelší období ale strávil v budově Sokola I v Kounicově ulici. Do vysílání občas pronikly i zvuky sportu ze sousední tělocvičny.
Lilian Landová byla vyhozena z gymnázia, nemohla studovat na vysoké škole a několik týdnů po tom, co ji zadržela StB, spáchala ve 20 letech sebevraždu. Historici ji považují za „pěšáka disentu“.
Je nejstarší, největší a stále nejposlouchanější regionální stanicí Českého rozhlasu. Poprvé začal brněnský rozhlas pravidelně vysílat před 100 lety, konkerétně 1. září 1924. Jak to tehdy vypadalo?
Obraz pocházející z období okolo roku 1534 bude prodán v lednové dražbě aukčního domu Christie’s v New Yorku. Muzeum a rodina se rozdělí o výtěžek podle dohody, jejíž podrobnosti jsou důvěrné.
„Pokoušíme se zrevidovat všechny archeologické výzkumy, které na Pražském hradě proběhly za posledních 150 let, a postupně rozkládáme Pražský hrad jako takové vrstvy,“ říká Jana Maříková Kubková.
„Už jako dítě jsem měl rád antiku. Římskou nebo řeckou sochu si na běžném trhu nekoupíte – dneska už to jde, ale tehdy to bylo nedostižné – takže co si koupit můžete, je antická mince,“ říká Petráň.
Nad ránem vtrhli do liduprázdné budovy sovětští vojáci – z propagandistických důvodů potřebovali najít sklad zbraní, které by mohli později vydávat za „výzbroj kontrarevolucionářů“.
Do bojů se v Paříži se v roce 1944 zapojila i dvacetiletá odbojářka Madeleine Riffaudová. Tento týden oslavila 100. narozeniny a vydala pokračování komiksu o svém životě za druhé světové války.
V komunistickém slovníku existovaly dokonce dva typy agentů-chodců: ti, které komunisté vysílali na Západ sami, a pak ti, kteří na Západě pracovali pro zahraniční zpravodajské služby.
„Je tam napsané azbukou napsané ‚okupanti, domů‘,“ říká 64letý Petr Feld. Tento nápis zná skoro celý svůj život, v Merhautově ulici se objevil, když mu bylo osm let a do Brna přijeli okupanti.
Vážení přátelé, hlásí se vám ještě svobodné studio Liberec. Promiňte naši zprávu, musíme ji dementovat. Opravdu projížděla kolem našeho Rozhlasu vojska spojeneckých armád...
Mimořádné vysílání tehdejšího Československého rozhlasu začalo necelé dvě hodiny po půlnoci z 20. na 21. srpna 1968. Rozhlas tehdy nejprve burcoval lidi, z nichž mnozí samozřejmě poklidně spali.
22. srpna 1969 schválilo předsednictvo Federálního shromáždění takzvaný obuškový zákon neboli Zákonné opatření o některých přechodných opatřeních nutných k upevnění a ochraně veřejného pořádku.