Jiskřivé obrázky Tesly ve své laboratoři, na druhé straně Edisonovo očerňování střídavého proudu popravami zvířat provázely vrcholící závod o dominanci nad elektřinou na konci 19. století.
Gertruda Lachsová z Třince žila podle svého pozdějšího líčení ve sklepeních, spolu se sestrou Hanne tam s občasnými přestávkami strávila víc než pět let. Poslechněte si její příběh.
Počátky usedlého způsobu života u Nilu jsou spojeny s rozsáhlými migracemi. Rozkryl to prestižní mezinárodní výzkum. Své působení v něm popsala egyptoložka Lenka Varadzinová.
Kosterní ostatky asi 150 mužů, kteří utrpěli válečná zranění, se datují do 1. století. Až do 3. století bylo přitom obvyklou praxí těla zpopelňovat, podle expertů je tak objev extrémně vzácný.
Legiovlak bude k vidění na nádraží v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku až do neděle 6. dubna. Unikátní souprava opravených vagonů je replikou legionářského vlaku z let 1918 až 1920.
Od pondělí najdou lidé na webu Archivu bezpečnostních složek příběhy československých hrdinů, které nacisté zavraždili na centrálních popravištích třetí říše.
„Přijela dvě otevřená nákladní auta bez plachty, na jedno se naložilo dřevo a uhlí a na druhém jsme byli my. Nikdo se o nás nezajímal, jelo se i v noci,“ popisuje Eva Kubeláková.
„Je důležité si uvědomit, že u těchto nomádských společenství, která jsou založena na přesunu z místa na místo, jsou ženy opravdu součástí společenství,“ popisuje sinoložka.
Josef Adámek se narodil 9. února 1959 v Brně. Jako jednu z prvních vzpomínek si vybavuje různé dětské sportovní aktivity zejména v zimě, kdy bylo plno sněhu.
Československá vláda 7. července jednomyslně schválila svou účast na pařížské konferenci, kde se Marshallův plán měl projednávat. Hned 10. července se stanovisko vlády zcela otočilo.
„Dýchání bylo spíše méně přerušované, činnost srdeční vydatnější, vědomí je stále zastřené. Teplota opět stoupá. Podepsán Dr. Maixner,“ hlásala tehdy rádia.
Uspořádání archiválií a písemností po TGM je podle Dagmar Hájkové a Heleny Kokešové z Masarykova ústavu a archivu Akademie věd svého druhu neviditelným pomníkem.
Prezident Trump v pondělí sdělil, že bude uvolněno přibližně 80 000 dokumentů. Podle agentury AP bylo na webové stránce Národního archivu prozatím zveřejněno 1123 dokumentů.
„Ty Masarykovy archiválie už toho prožily tolik, takže si myslím, že jsou v současné době, po těch desítkách let, v tom nejlepším možném prostředí,“ popisuje archivářka Hájková.
Otec Mileny Wagnerové, která se narodila v roce 1939, skončil v komunistickém vězení. Stopa kádrově špatné rodiny znamenala, že Milena nemohla nastoupit na gymnázium a vysněnou medicínu.
„Tlak na Jaroslava Foglara byl v padesátých letech velmi silný,“ říká Českému rozhlasu historik Zdeněk Bauer, který se Jaroslavem Foglarem zabývá dlouhodobě.
Filmový týdeník z 6. září roku 1942 zaznamenal shromáždění tří tisíc lidí. Ti, co se sešli v anglickém městě Stoke-on-Trent, měli společný cíl: obnovit Lidice.
Z jednoho z dokumentů diplomatických archivů Francie, USA a Británie vyplývá, že měl Masaryk před smrtí vyhrocenou hádku se třemi muži. Kvůli verzi s vraždou se v minulosti vedlo několik vyšetřování.
Doris Grozdanovičová na začátku války zažila sešup jako většina židovských obyvatel protektorátu: vyhodili ji ze školy, rodinu vystěhovali z velkého bytu, museli se nastěhovat na okraj města.