„Evropa je skanzen,“ zní oblíbená rétorická tropa uplynulých let. Vyjadřuje to, že starému kontinentu v růstu a inovacích ujíždí nový svět i asijské velmoci.
Těžko se dá dopředu předpovědět, jak bude stát s penězi daňových poplatníků hospodařit, prostě to nějak dopadne a účetní na odpovědném ministerstvu to nějak spočítají.
Nejvíce se to projevilo po této neděli, kdy Nejvyšší soud publikoval své poslední rozhodnutí, podle kterého má ministr spravedlnosti Jariv Levin zahájit proces volby předsedy Nejvyššího soudu.
V uplynulých týdnech vyslovil nezvykle vysoký počet amerických republikánů podporu demokratce Kamale Harrisové. Není to šokující. Mnoho středových republikánů volilo v roce 2020 Bidena.
Německo, náš nejdůležitější obchodní partner, očekává v příštích letech jen nepatrný růst ekonomiky. Řeší přitom stejné problémy jako Česko, mezi něž patří stárnutí populace či energetická krize.
Spojenectví Sahry Wagenknechtové má aktuálně spíš podobu uzavřeného klubu o zhruba sedmi stech členech. Platí, že kdo chce být jeho součástí, musí mít doporučení od už existujících členů,
O tom, že Konzervativní strana potřebuje nového vůdce, rozhodly dva faktory. Drtivá prohra v nedávných parlamentních volbách, a skutečnost, že dosavadní lídr Rishi Sunak po debaklu odstoupil.
Kuleba stál v čele svého rezortu od roku 2020 a není pochyb o tom, že to byl muž na svém místě a diplomat každým coulem – vždy dokonale elegantní, vybavený výbornou angličtinou.
V červnu svou stranu vedl jako kandidát do eurovoleb, ale překročení pětiprocentní hranice mu uniklo o osm setin procenta. Teď Sulík uvedl, že po 15 letech v politice potřebuje získat odstup.
Trump byl kdysi byl jako volič demokratů zastánce širokého přístupu k legálním interrupcím. Když ale vyčíhal příležitosti přivlastnit si Republikánskou stranu, musel změnit kurz.
Politici občany ujišťují, že vybudují další stovky kilometrů dálnic, zařídí skvělé vzdělání a seženou evropské dotace na cokoliv. Málokdo se opravdu vážně ptá, co tyto „dary“ budou stát.
V situaci, kdy vláda udržuje vysokou míru zadlužení, má kritika Pirátů a STAN, že peníze získané zadlužováním ministerstvo financí vedené ODS rozděluje podle stranických kritérií, něco do sebe.
Ve směru na východoukrajinský Pokrovsk se odehrává víc než třetina všech ruských útočných akcí. Pokud Ukrajina o město přijde, ztratí přinejmenším důležitý dopravní uzel pro zásobování svých vojsk.
Financial Times spekuluje, že vláda Joea Bidena se řady Muskových aktivit děsí. Jenže kvůli satelitům a vesmírnému programu má s výstředníkem kontrakt NASA i Pentagon.
Můžeme si dovolit schodek 230 miliard korun? Jako první se tato otázka nabízí při pohledu na státní rozpočet na příští rok, který ministerstvo představilo o půlnoci ze soboty na neděli.
Jindřicha Vobořila před odvoláním nezachránilo ani přimlouvání odborníků. Kromě absence expertů ve vysokých pozicích ale českou adiktologii brzdí i nedostatek financí.
Agresivní válka vůči Ukrajině má na ruskou společnost opačný dopad, než by mnozí čekali. Rusové jsou se svým životem spokojenější než před invazí roku 2022, nejšťastnější jsou mladí lidé.
Letos uplynulo 80 let od vypuknutí Slovenského národního povstání. Kulaté výročí si Slovensko připomnělo velkolepými oslavami, které se soustředily hlavně do Banské Bystrice.
Zánik listu je do značné míry zprávou o stavu polistopadových elit vzešlých z disentu. Nepochopily, že mít noviny je ohromný politický nástroj, nebojovaly dost o ně a o jejich nezávislost.
Informace, že Severní Korea odsoudila vpád Ukrajiny do Ruska jako neodpustitelný teroristický čin, zní jako zpráva z žertovného Rádia Jerevan. Jenže je pravdivá.
Svět zažívá nejnestabilnější období za poslední desetiletí. Války na Ukrajině, v Gaze, konflikty na Blízkém Východě i zdánlivě vzdálené šarvátky na moři v jihovýchodní Asii.
Je to paradox, podnikatel Pavel Durov, který přežil konflikt s ruskou mocí a dokonce ani neskončil v ruském vězení, se ocitl ve francouzské vazbě. Jeho příznivci to líčí jako epizodu boje o svobodu.
Už je to rok, kdy se 23. srpna zřítil soukromý tryskový letoun s oligarchou a zakladatelem a majitelem Wagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem na palubě. Co se ale stalo s wagnerovci?