Šestice milostných trampot sympaťáka s pověstí proutníka, kterou si nezaslouženě vydobyl zájmem o 23 kosteleckých krásek, vytváří smolnou knihu jeho sexuálního loudění.
Český bestiář představuje osm životních příběhů konfidentů gestapa nebo StB. „Fascinuje mě především bizarnost těchto osudů,“ vysvětluje spisovatel Jiří Padevět pro Český rozhlas Plus.
Posmrtná léčebna závislostí||red|Literatura|KNIŽNÍ SOUTĚŽ
Hlavní postava novely se po smrtelné autonehodě ke svému překvapení ocitá na klinice, kde se musí nejprve zbavit závislosti na životě, aby mohl být úplně mrtvý.
Jak napsat příběh spisovatele, který se vždy bránil tomu, aby jeho dílo bylo předmětem biografického zkoumání? V nové knize se o to pokouší francouzská spisovatelka a novinářka Florence Noiville.
Do české historie se zapsala nejen jako manželka Milana Kundery ale také jako televizní reportérka, která informovala o invazi vojsk Varšavské smlouvy.
Věra Kunderová pracovala jako rozhlasová a televizní redaktorka. Poté, co s manželem odešli z Československa do Francie, starala se o jeho dílo, aby se mohl věnovat přednášení a psaní.
Jak přemýšlejí příznivci Donalda Trumpa a proč mu propadli? A co prožívají ti, kdo se do USA snaží dostat přes jižní hranici? Odpovědi ve své reportážní knize nabízí rozhlasový zpravodaj Jan Kaliba.
Věřím na to, že člověk se může světa a vesmíru dotknout a pochopit ho skrze jedno jediné místo. Někteří filozofové tvrdí, že nejlepší je to doma u ohně, u krbu, že tam vznikají nejdůležitější věci.
Lékař a Youtuber Ali Abdaal ve své knize představuje tři skryté „energizéry“, které jsou základem pohodové produktivity, a tři „blokátory“, které musíme překonat.
„Psaní je moje vášeň, je to závislost. Naprosto mě to pohlcuje. Při psaní jsem šťastný, den mi přijde naplněný,“ řekl režisér a spisovatel Patrik Hartl v rozhovoru pro Radiožurnál.
Půl dekády abstinence oslavila autorka blogu Zápisník alkoholičky třetí knihou. Tento týden si o ni můžete zahrát v pravidelné soutěži webu iROZHLAS.cz.
Hrdinkou románu Niny Špitálníkové je mladá žena, kterou koreanistka zpovídala pro svou knihu hovorů s uprchlíky ze Severní Koreje. Je Severka oběť, nebo viník?
Podle návodu Susann Kreiheové si uvaříte například španělský zapečený koláč, kroupové rizoto s mrkví, gruzínský hovězí guláš nebo upečete třeba žemlovku s třešněmi. A to všechno beze zbytků!
Beznadějně zapomenuté a Bohem i lidmi odstrčené kouty středního Ruska, kde bují především bída, beznaděj, alkoholismus a prostituce. Na tato místa zavádí čtenáře kniha ruské opoziční novinářky.
„Minulost, která vás může na jednu stranu posilovat, vás taky může zničit,“ popsala Radiožurnálu v pořadu Host Lucie Výborné Duffková, která založila centrum pro léčbu závislostí Alkos.
Úspěšný režisér objeví „hipísácký“ komiks ze 70. let a začne podle něj točit akční trhák. Tom Hanks v novém románu přetavuje svou znalost filmařského prostředí v milující i štiplavý komentář.
Dva dvacátníci chtěli přinést do Česka ukrajinskou beletrii. „Pro nás to je nejen komerční podnik, ale i kulturní místo, kde se lidé mohou cítit jako Ukrajinci,“ říká jeden ze zakladatelů.
Humoristický román Eduarda Basse o československém fotbalovém mužstvu dobývajícím svět se stal krátce po svém vydání v roce 1922 hitem – a dodnes patří mezi autorova nejznámější díla.
Marie Podvalová je spoluautorkou projektů Mravenčí chůva a Pročtené léto, které motivují děti ke čtení. O tom, jak vytvořit vztah dětí ke knihám a jak se do projektů zapojit, mluvila s Lucií Výbornou.
Pachatelka se poctivě připravila. Padělky byly od originálů obtížně rozpoznatelné, navíc si vytvořila falešné identity, aby ji bylo obtížnější vypátrat. Zaměstnancům Knihobotu se to přesto podařilo.
Dluh vydávání francouzských románů Milana Kundery v češtině dorovnává překladatelka Anna Kareninová. S čím zápasila při překladu Totožnosti? A do jaké knihy musela vymyslet typologii příznivců orgií?
Podle Quentina Koppa, předsedy Orwellovy společnosti, spočívá spisovatelova nadčasovost třeba v tom, že dokázal vyjádřit složité myšlenky srozumitelným způsobem.
Literární velikán, ochránce románu, symbol člověka, který bojoval za svobodu a kulturu. Takovými slovy se přesně před rokem ve Francii loučili se spisovatelem Milanem Kunderou.
Lahůdkářství / Pivovar||red|Literatura|KNIŽNÍ SOUTĚŽ
Co jedl Karel IV. a co Jiří z Poděbrad? A jak starý je vlastně špekáček? Tomu všemu se věnuje Christian Szabo ve svém knižním gastronomickém projektu Evoluce českého jídla.
Kdo určuje, co je ten pověstný „dobrý vkus“? Kde se tato moc vlastně získává a jak se ve společnosti distribuuje? Právě na to se ptají autoři nové knihy.
Marie Heřmanová, která se v poslední době věnuje hlavně výzkumu influencerů a konspiračních teorií, je spoluautorkou publikace Pravidla vkusu. V nové knize ukazuje, že vkus je sociální konstrukt.