Tři velmi osobní portréty – a příběh jedné země uvržené do nekonečného boje. V pravidelné soutěži webu iROZHLAS.cz tento týden hrajeme o reportážní knihu Afghánci.
„Alexej Navalnyj nechtěl zemřít. Nechtěl žít mimo Rusko – nehodlal mlčet, což Kreml štvalo ještě víc,“ píše novinář David M. Herszenhorn. O knihu si můžete zahrát v pravidelné soutěži iROZHLAS.cz.
Jednou z postav knihy je dívka, která pochází z původního obyvatelstva Austrálie. Právě její vylíčení vyvolalo mezi zástupci těchto národů a ochránci jejich práv silnou kritiku.
„Původně jsem vůbec neměla v úmyslu psát o současnosti. Ona se tam ale tak urputně vlamovala, že jsem se tomu neubránila,“ odhaluje spisovatelka Tereza Boučková v rozhovoru Host Radiožurnálu.
Rushdieho román vyvolal po svém vydání v roce 1988 celosvětový rozruch. Příběh s prvky magického realismu byl inspirován životem proroka Mohameda. Představitelé islámu jej odsoudili jako rouhačský.
„Není to autobiografie, ale chtěl jsem na nekonečné škále, s prominutím, průserů ukázat, že zdaleka nepatřím do té ikonografie, kam mě občas někdo mylně zařadí,“ říká o své knize lékař Tomáš Šebek.
Dražba proběhne na listopadovém veletrhu Abu Dhabi Art ve Spojených arabských emirátech. Zamýšlená prodejní cena je 1,25 milionu dolarů, v přepočtu tedy přibližně 29 milionů korun.
Je vnímán jako Otec národa, politik a zakladatel české moderní historiografie. Za touto oficiální fasádou se skrývá nevšední člověk, který zažil nejen slávu a ocenění, ale i nezdary a osobní utrpení.
Podle Applebaumové „každý, kdo volá po pacifismu a chce postoupit Rusku nejen území, ale i lidi, principy a ideály, se z historie 20. století vůbec nepoučil“.
Tvůrci výstavy shromáždili rozsáhlý materiál mapující nejen literární, ale taky hudební a filmovou tvorbu, která vznikala v rámci disentu a studentských spolků.
Kromě Nobelových cen okomentoval spisovatel Pavel Kosatík pro Český rozhlas i spirálu násilí na Blízkém východě nebo třeba rok 1604, kdy se na obloze rozzářila hvězda.
Nesporný král islandského thrilleru – tak tituluje britský deník The Guardian spisovatele Arnaldura Indriðasona. Tento týden si v knižní soutěži můžete zahrát o jeho nový román Zeď mlčení.
Perzekuce pro něj nebyla nic nového. Při pokusu vycestovat do zahraničí ho policie zadržela a mučila tak dlouho, dokud se nedoznal ke smyšlenému obvinění. Na tři roky pak skončil v pracovním táboře.
„Myslela jsem, že moje knížky budou jenom pro děti, které milují humor a které potřebují takhle povzbudit, přilákat k dějinám. Ale kupodivu se to líbí i šprtům,“ říká ilustrátorka.
Šestice milostných trampot sympaťáka s pověstí proutníka, kterou si nezaslouženě vydobyl zájmem o 23 kosteleckých krásek, vytváří smolnou knihu jeho sexuálního loudění.
Český bestiář představuje osm životních příběhů konfidentů gestapa nebo StB. „Fascinuje mě především bizarnost těchto osudů,“ vysvětluje spisovatel Jiří Padevět pro Český rozhlas Plus.
Posmrtná léčebna závislostí||red|Literatura|KNIŽNÍ SOUTĚŽ
Hlavní postava novely se po smrtelné autonehodě ke svému překvapení ocitá na klinice, kde se musí nejprve zbavit závislosti na životě, aby mohl být úplně mrtvý.
Jak napsat příběh spisovatele, který se vždy bránil tomu, aby jeho dílo bylo předmětem biografického zkoumání? V nové knize se o to pokouší francouzská spisovatelka a novinářka Florence Noiville.
Do české historie se zapsala nejen jako manželka Milana Kundery ale také jako televizní reportérka, která informovala o invazi vojsk Varšavské smlouvy.
Věra Kunderová pracovala jako rozhlasová a televizní redaktorka. Poté, co s manželem odešli z Československa do Francie, starala se o jeho dílo, aby se mohl věnovat přednášení a psaní.
Jak přemýšlejí příznivci Donalda Trumpa a proč mu propadli? A co prožívají ti, kdo se do USA snaží dostat přes jižní hranici? Odpovědi ve své reportážní knize nabízí rozhlasový zpravodaj Jan Kaliba.
Věřím na to, že člověk se může světa a vesmíru dotknout a pochopit ho skrze jedno jediné místo. Někteří filozofové tvrdí, že nejlepší je to doma u ohně, u krbu, že tam vznikají nejdůležitější věci.
Lékař a Youtuber Ali Abdaal ve své knize představuje tři skryté „energizéry“, které jsou základem pohodové produktivity, a tři „blokátory“, které musíme překonat.
„Psaní je moje vášeň, je to závislost. Naprosto mě to pohlcuje. Při psaní jsem šťastný, den mi přijde naplněný,“ řekl režisér a spisovatel Patrik Hartl v rozhovoru pro Radiožurnál.