Popularita ženského fotbalu roste. Dokazuje to i právě probíhající mistrovství Evropy
Podle výzkumů aktuálních trendů má ženský fotbal potenciál stát se do roku 2030 pátým nejsledovanějším sportem světa. Svědčí o tom rostoucí návštěvnost na stadionech, jak třeba dokazuje právě probíhající mistrovství Evropy žen konané ve Švýcarsku. Rekord v návštěvnosti letos zaznamenala i česká liga.
Kotel fanoušků v národních barvách, hlasité pokřiky a transparenty povzbuzující oblíbené hráčky. Takhle by se dala vykreslit atmosféra právě probíhajícího Eura žen, konaného ve Švýcarsku. Fotbalistky vedle podpor v hledišti může těšit i o 156 % vyšší prize money od roku 2022, kdy se konalo mistrovství Evropy ve fotbale žen naposled. Podepisuje se to i na mediálních právech, jejichž cena vzrostla na trojnásobek.
Fotbalistky Arsenalu slaví titul v Lize mistryň. Barcelonu porazily 1:0, rozhodla Blacksteniusová
Číst článek
Ženský fotbal zažívá v posledních letech raketový růst. Podle výzkumů společností Nielsen Sports a PepsiCo má ženský fotbal do roku 2030 potenciál stát se pátým nejsledovanějším sportem světa.
V současné době má tento sport podle společnosti Nielsen Sports, která se zaobírá analýzou chování fanoušků, desátou největší celosvětovou fanouškovskou základnu za mužským fotbalem, basketbalem, plaváním, formulí 1, atletikou, tenisem, volejbalem, cyklistikou a badmintonem. Studie dochází k závěru, že na základě současné trajektorie růstu se ženský fotbal do konce desetiletí dostane do první pětky.
Například v Anglii, kde je fotbal sám o sobě velmi populární, tomuto trendu jsou samy kluby naproti. Dobrým příkladem je třeba londýnský Arsenal, který v uplynulé sezoně rozhodl, že i jejich ženský tým bude hrát na hlavním stadionu Emirates a v této praxi plánuje pokračovat i nadále.
Klub, který se jako jediný anglický tým pyšní titulem v Lize mistryň, má dlouhodobě radost i z nejvyšší návštěvnosti v anglické Women Super League (ženská obdoba Premier League, tedy nejvyšší anglická fotbalová liga žen).
Během 11 domácích ligových zápasů měl průměr návštěvnosti lehce přes 30 tisíc. Nejvíce diváků přitáhlo severolondýnské derby s Tottenhamem, na které přišlo 56,784 nadšenců.
Od nové sezony na podobnou strategii plánuje najet i jejich městský rival Chelsea. Ač Blues v poslední sezoně získaly domácí treble, dosud na Stamford Bridge hrály pouze zápasy Ligy mistryň a právě londýnské derby s Arsenalem.
Další z anglických klubů, který plánuje hrát ženskou ligu na stejném stadionu jako mužskou, je Everton. Trochu pozadu je potom německá Bundesliga. Velkoklub Bayern Mnichov, jehož ženský tým letos vyhrál domácí double, sice ženskému týmu jejich Allianz arenu v další sezoně propůjčí, zatím ale pouze na první zápas sezony, který odehrají proti Leverkusenu.
Že velké stadiony lákají diváky může potvrdit i česká nejvyšší soutěž žen. Tam ligový rekord padl tento rok v květnu na poslední pražské derby sezony, který hostil Eden - domácí stadion mužského týmu. Tehdy do Vršovic došlo 6322 diváků.
Slávistky Fortuna arenu zatím využívají pouze na právě na derby se Spartou, nebo na něm hostí zahraniční soupeře, pokud hraje Ligu mistryň. Dosavadní i předchozí rekordy návštěvnosti na ženském fotbale v Česku padly právě tam.
Fotbalistky Slavie slaví čtvrtý ‚double‘ v řadě, Spartu porazily 5:0. Svitková se v derby zaskvěla hattrickem
Číst článek
Evropa obecně, a Anglie obzvlášť, je považovaná za hnací sílu, pokud jde o růst ženského fotbalu. V rámci Spojeného království se zájem fanoušků v období od ledna do července 2022 před ženským Eurem, které hostila Anglie, zdvojnásobil.
Podobný nárůst zájmu letos hostí i Švýcarsko, kde podle dat Nielsen Sports vzrostl zájem o 22 procent. Zatímco Angličanky v roce 2022 domácí šampionát poprvé dokonce vyhrály, Švýcarkám se před zraky domácího publika podařilo historicky probojovat do vyřazovací části.
Zápasy domácího týmu ve skupinové části zatím na Euru patřily k těm nejsledovanějším - všechny tři nalákaly 30 tisíc fanoušků. Dosavadní rekord letošního mistrovství Evropy ale tvoří zápas Německa s Dánskem v Basileji, kam přišlo 34 165 diváků.
Celkový rekord drží poslední finále Eura, které hostilo londýnské Wembley. Historickou výhru Angličanek živě vidělo 87 192 návštěvníků. V klubovém fotbale je jsou ale čísla ještě vyšší. Tam dosavadní rekord drží semifinále Ligy mistryň v roce 2022. Barcelona na Camp Nou hostila německý Wolfsburg, což živě vidělo 91 648 diváků.
Právě probíhající mistrovství Evropy žen, které vyvrcholí 27. července, se přehouplo do poloviny a průměr návštěvnosti na jednotlivých stadionech postupně roste. V neděli skončila skupinová část, která už sama o sobě překonala rekord v návštěvnosti pro nevyřazovací část na turnaji v ženském fotbale.