Den, kdy se měnila historie. Česko vzpomíná na výročí 17. listopadu

Česko dnes bude vzpomínat na události 17. listopadu 1989 a 1939. Při oslavách výročí bude chybět prezident Miloš Zeman, který se kvůli poranění kolena léčí na zámku v Lánech. Zastoupí ho premiér v demisi Jiří Rusnok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

17. listopad 1989

17. listopad 1989 | Foto: Michal Jindra

17. listopad patří mezi nejvýznamnější dny v dějinách naší země. V roce 1939 nacisté uzavřeli české vysoké školy. O padesát let později si studenti připomněli toto výročí na Albertově. Vydali se odtud do centra Prahy a otevřeně kritizovali komunistickou moc. Na Národní třídě proti nim brutálně zakročila policie. Její zásah vyvolal vlnu odporu, který vedl k pádu totalitního režimu.

„Dejte šaškům rolničky,“ vzkazovali studenti na Albertově vládnoucí moci. Povolená manifestace organizovaná studenty a svazáky měla skončit v podvečer pokojně na Vyšehradě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svědectví o počátku sametové revoluce vybral z rozhlasového archivu Jaroslav Skalický

Emoce ale byly silnější, a tak se studentský pochod vydal po nábřeží k Národnímu divadlu, kde už na něj čekala veřejná bezpečnost a nasměrovala ho na Národní třídu. Jak vzpomínají účastníci pochodu, začalo jít do tuhého.

„Dav, který šel za námi, chtěl dál pokračovat a ta masa lidí se na nás tlačila. V té chvíli jsem měl poprvé v životě fyzický strach ze smrti.“

Pohotovostní pluk bezpečnosti na Národní třídě uzavřel mezi dva kordony asi deset tisíc lidí.

„Oni nás vyzývali, abychom se rozešli, ale v tom okamžiku už nešlo odejít. Kamarád mě vyvedl před kordón, okolo mě to hodně mlátili, já jsem dostala dvě rány přes záda, kamarád mě odvedl do Jirchářů, kde se začali scházet naši přátelé v různém stavu, panice, šoku a zranění.“

Na Slovensku 17. listopad příliš neslaví, pád komunismu vnímají rozporuplně

Číst článek

Ke studentům se připojili herci. Vysoké školy a divadla vyhlásily stávku. Vzniklo Občanské fórum v čele s Václavem Havlem. Na mnoha místech republiky se lidé začali scházet na pokojných demonstracích. Na Václavském náměstí v Praze jich bylo každým dnem asi sto tisíc.

Situace se komunistickému režimu vymkla z rukou. Režim ztratil podporu těch, na které se celá desetiletí odvolával - pracujícího lidu, a začal se hroutit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na listopadové události zavzpomínal jeden z nejznámějších studentských vůdců Šimon Pánek

Tehdejší události si pravidelně připomíná i jeden z nejznámějších studentských vůdců, v současnosti ředitel obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

„Možná mě to nasměrovalo víc i k tomu, co dělám třeba v zemích, které jsou nedemokratické nebo v procesu nějaké transformace, to znamená pomáhám mladým lidem, novinářům, bloggerům, disidentům. Podporuji je jak osobně, tak prostřednictvím Člověka v tísni. Tak jako byli lidé, kteří byli velmi odvážní před pádem komunismu, podporováni u nás,“ uvažuje.

Demonstrace extremistů i karnevalový průvod

Připomínky výročí událostí 17. listopadu se dnes zúčastní řada předních osobností. Hlavní město čekají i demonstrace pravicových a levicových extremistů i satirický karnevalový průvod. V Praze proto budou mít pohotovost stovky policistů a desítky strážníků.

Mluvčí pražské policie Jan Daněk upozornil, že avizované pochody s největší pravděpodobností krátkodobě omezí dopravu v centru metropole.

„V této souvislosti bude úkolem policistů z dopravní služby zajistit účastníkům silničního provozu maximální bezpečnost. Nicméně v této souvislosti vyzýváme rezidenty z centra metropole, kteří parkují své osobní automobily na ulicích, jimiž povedou pochody, aby zvážili jejich přeparkování."

17. listopad 1989 - demonstrace na Národní třídě | Foto: Michal Jindra

Igor Maňour, Jaroslav Skalický, Lenka Militká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme