Soud projednává zmanipulované zakázky pro armádu. Obžalovaných je 52

Senát Krajského soudu v Českých Budějovicích dnes řeší v mnoha ohledech výjimečný případ. Z manipulování s armádními zakázkami na opravy kasáren a armádních ubytoven je obžalováno 52 lidí. Podle protikorupční policie ovlivnili nejméně 30 zadávacích řízení za 300 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupce Barnabáš Liška

Státní zástupce Barnabáš Liška | Zdroj: ČTK

Podle dozorujícího státního zástupce Barnabáše Lišky, který obžalobu podal před rokem a půl, je případ mimořádný rozsahem trestné činnosti i počtem pachatelů.

Spolu s jihočeskými protikorupčními policisty mu trvalo více než čtyři roky, než všechno zdokumentoval a aktéry obžaloval. Jen žaloba má 116, samotný spis pak téměř 18 tisíc stran.

„Věc se týká jednak pracovníků ministerstva obrany a jednak spolupracujících subjektů, to znamená podnikatelů a dalších úředních osob, které zprostředkovávaly styk ministerstva obrany s úředníky. Je to naprosto výjimečné, já jsem za svou dlouhodobou praxi nic takového nezažil,“ řekl Liška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní líčení sleduje reportér Petr Sehnoutka

Jak dodal, vzhledem k počtu obviněných se soud musí vypořádat i s velkými organizačními problémy. „Týká se to i 52 obhájců, takže celkově jde na straně obžalovaných o 104 osob, které budou muset být současně přítomny v jedné místnosti, kromě dalších úředních osob.“

V soudní síni se už teď tlačí 80 lidí a obhájci se kvůli tomu snaží jednání přerušit. „Sedím až tam v rohu, kde mám aktovku se spisem a v podstatě sedím mezi veřejností. Tady jsou naprosto nedůstojné podmínky," vysvětluje jeden z obhájců Vladimír Töfel.

Státní zástupce podal obžalobu kvůli trestným činům zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušování závazných pravidel hospodářského styku, podvodu, nepřímého úplatkářství a zločinného spolčení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Interview Radiožurnálu byl projektový manažer Transparency International Radim Bureš

Jedná se o případ z let 2005 až 2007. V roce 2006 policisté nasadili odposlechy a následující rok provedli razii a zabavili stovky počítačů. Liška mezitím čelil stovce stížností a připomínek ze strany obhájců, včetně námitky pro podjatost.

Manipulováno mělo být s armádními zakázkami na opravy a hlavně stavební práce v kasárnách a ubytovnách po celé zemi - Praze, Brně, Litoměřicích i Pardubicích. Největší zakázkou byla oprava kotelny v kasárnách v Jindřichově Hradci za 90 milionů korun.

Jednání je zatím naplánováno s přestávkami až do jara. Podle žalobce Lišky ale záleží také na tom, jak se budou dostavovat účastníci řízení. Obžalovaným, mezi nimiž je 11 bývalých zaměstnanců ministerstva obrany, 38 podnikatelů, ale také dva notáři a jeden advokát, hrozí nejvýše desetileté tresty.

Velké peníze lákají zloděje

Podle projektového manažera Transparency International Radima Bureše jsou velké veřejné zakázky, ve kterých jde o nemalé peníze, často tunelovány a většinou jde o velmi propracovaný systém skupiny lidí.

„Když se podíváme na téměř jakoukoliv oblast, kde tečou velké veřejné peníze, tak nacházíme nějaký propracovaný systém jejich odčerpávání. Všimněte si kauzy Dopravního podniku hlavního města Prahy, trestní oznámení podané na kauzu IZIP, vyšetřovány jsou kauzy na Ředitelství silnic a dálnic,“ upozornil v Ranním Interview.

Pavlína Fendeková, Petr Sehnoutka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme