Havel má jako první cizinec bustu v irském parlamentu. Byl výjimečnou osobností, říká politik
V irském Dublinu se ve velkém vzpomínalo na Václava Havla. Letos by se československý a český prezident dožil 80 let. Uplynulo také 20 let od chvíle, kdy Havel přijel do Irska na státní návštěvu. Mezi zesnulým státníkem a Irskou republikou se zachovalo silné pouto. To odráží třeba Havlova busta, která zdobí prostory irského parlamentu.
Ve velmi frekventovaném předsálí zasedací místnosti v Leinster Housu, historickém sídle irských zákonodárců, se scházejí jednotlivé parlamentní výbory. Jejich členové teď musí chtě nechtě zrakem spočinout na bustě Václava Havla.
„Myslím, že se Irové a Češi obecně dost navzájem obdivují. Václav Havel byl výjimečná osobnost. Tady se velmi oceňuje jeho přerod z talentovaného dramatika ve státníka, který na mezinárodní scéně nasadil laťku hodně vysoko. Hodně irských politiků by si z něj rádo vzalo příklad,“ popisuje předseda dolní komory irského parlamentu Sean Ó Ferghail.
Václav Havel se stal vůbec prvním cizincem, který se v irském parlamentu dočkal trvalého uctění svého odkazu
Bustu Václava Havla se podle české velvyslankyně v Dublinu Hany Mottlové před časem podařilo zaplatit díky sbírce především českých krajanů žijících v Irsku. Podle Mottlové jméno zesnulé hlavy státu v Irsku pořád táhne a pomáhá otevírat leckteré dveře.
„Dopad jeho myšlenek a konání je velký a zůstává. Lidé si to samozřejmě spojují s jeho osobností. Zmínka o něm a o akcích spojené s tím dostávají velkou pozornost a jsou velmi vřele přijímány, protože jsou svým způsobem i nadčasové,“ uvádí Mottlová.
Na čtení z Havlovy biografie z pera Michaela Žantovského bylo v Irské národní knihovně nabito. Prezidentův poradce, mluvčí a dlouholetý přítel si myslí, že Irové vzhledem ke svojí politické i literární historii mají pro Václava Havla možná větší pochopení než jiné národy.
„Vždy jsem měl dojem, že tak jako máme u nás rádi irskou literaturu, ať už jde o Joyce nebo Becketta, i naše literatura má otevřené dveře tady a je vřele vítaná a chápaná,“ popsal Michael Žantovský.
Ten si ale myslí, že mezinárodní zájem o Václava Havla a jeho odkaz může souviset i s nedostatky současné generace politiků:
„Znovu a znovu mě fascinuje, že přijetí je univerzální a svým způsobem svědčí o velmi oživeném zájmu o Václava Havla jako typ politika, který nějakým způsobem pro mnoho lidí zaplňuje morální vakuum a vakuum leadership, které mnoho lidí v Evropě i mimo ni velmi akutně právě v této době vnímá.“
Václav Havel se stal vůbec prvním cizincem, který se v irském parlamentu dočkal trvalého uctění svého odkazu. Poslanci názorově krajně roztříštěné sněmovny o tom rozhodli jednomyslně, což se v Irsku považuje za raritu.