Ruský prezident podepsal kritizovaný zákon o zákazu adopcí do USA
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal odpověď na americký ‚Zákon Magnického‘. Norma kromě jiného zakazuje americkým občanům adoptovat ruské děti. Zavádí i další opatření, která můžou mít podle pozorovatelů vliv na vztazhy Ruska a Spojených států.
Vladimir Putin už včera řekl, že nevidí jediný důvod, proč kritizovaný zákon nepodepsat. Norma začne platit od 1. ledna.
Kromě zákazu adopcí do USA norma zavádí i další opatření, která mají být odvetou za ‚Magnického zákon‘ a za sankce vůči ruským úředníkům, porušujícím lidská práva. Mimo jiné počítá se zákazem činnosti všech nevládních organizací, které jsou politicky aktivní a čerpají finance z USA.
Norma vyvolala v Rusku bouřlivou debatu. V Moskvě ji sleduje zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová
V Rusku vyvolala norma odpor. Kritici ji odmítají s tím, že je nepřijatelné zneužívat osud opuštěných dětí k politickým cílům. Už teď se ví o 52 dětech, jejichž adopce do nových rodin v USA jsou v plném proudu a budou zastaveny.
Za uplynulých 20 let našly v Americe nový domov deseti tisíce ruských dětí. Často přitom jde o děti fyzicky nebo mentálně postižené, které v Rusku v drtivé většině zůstávají v ústavech.
Protestní petici podepsalo přes sto tisíc lidí, výhrady k zákonu předneslo i několik ministrů ruské vlády včetně resortu spravedlnosti, podle kterého norma odporuje ruské legislativě i mezinárodním úmluvám.
Vše rozpoutala smrt právníka Sergeje Magnického, který byl i podle konstatování ruské prezidentské rady pro lidská práva s největší pravděpodobností ve vazbě umučen.
Za mřížemi skončil poté, co odhalil rozsáhlou korupci. Jeho smrt se nikdy nevyšetřila. Dnes soud naopak osvobodil jediného obviněného.
Washington přijal po smrti Magnickéhozákon, mířící na ruské úředníky, kteří porušují lidská práva a přitom často nejvíc využívají výhod, které Západ nabízí. Americké úřady teď takovým lidem mohou zamítnout víza nebo zmrazit účty v amerických bankách.