Při cestě do tropů by si lidé měli pořídit účinný repelent. Hmyz je totiž může i zabít

U jezera v exotické zemi mohou komáři lidem způsobit i smrt. Jen na malárii podle odhadů zemře kolem dvou miliónů lidí ročně. Proti hmyzu, který přenáší bakterie, viry, ale i parazity, však většinou neexistuje jiný způsob ochrany než účinný repelent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár tropický (Aedes aegypti)

Komár tropický (Aedes aegypti) | Foto: James Gathany, Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Nejnebezpečnější je hmyz v tropických oblastech, proto by se měl cestovatel před odjezdem do exotických zemí vždy poradit s odborníky, například v Centru cestování medicíny.

„Není to vždy o síle repelentu a o vysoké koncentraci účinné látky, ale často i o různých jiných aspektech. Dnes už jsou nové moderní molekuly, které lze využít, jsou repelenty, které se dají aplikovat jak na kůži, tak na oblečení, což dlouhou dobu nebylo," upozorňuje vakcinolog Rastislav Maďar.

„V dnešní době už je velká šířka dostupných produktů, akorát většinou nejsou k dispozici v lékárnách nebo drogeriích, takže je potřeba skutečně navštívit specialisty,“ dodává s tím, že se u svých pacientů často setkává s názorem, že repelent si raději koupí až na místě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o repelentech připravila pro Víkendový Odpolední Radiožurnál Andrea Skalická

„Že tam jsou repelenty určené k místním podmínkám a hmyzu, který tam endemicky žije. Může to ale být i opačně, že naše repelenty tím, že místní hmyz na ně není zvyklý, účinkují lépe, protože je to cizorodá látka," myslí si Maďar.

Doplňuje, že české repelenty jsou testované a vycházejí z evropských norem, zatímco některé repelenty z rozvojových zemích byly často na přírodní bázi, po expiraci nebo byly skladovány v nevhodných podmínkách.

Před použitím repelentu je v každém případě důležité přečíst si pozorně návod. „Ne každý repelent je možné aplikovat na obličej nebo na spálenou kůži, ne každý repelent je možné použít u dítěte. Jsou růžné kožní problémy, ekzémy, kdy je problém aplikovat velmi silný repelent,“ vysvětluje lékař.

Traduje se, že proti hmyzu je dobré pojídat česnek, popíjet pivo nebo polykat vitamín B. Podle Maďara to ale bohužel nezabírá.

„Já bych si to přál, protože by to zjednodušilo situaci nám všem, kteří hodně cestujeme, ale bohužel není vědecký důkaz o tom, že by vitamin B měl statisticky významný odpuzující účinek proti bodavému hmyzu,“ uzavírá.

Andrea Skalická, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme