Zahraniční dluh ČR je 1,78 bilionu korun. Nejvíce dluží podniky
Zahraniční dluh České republiky aktuálně dosahuje 1 bilion a 782 miliard korun. Čísla za druhé čtvrtletí letošního roku dnes zveřejnila Česká národní banka. Zahraniční dluh podle jejích údajů představuje 48 procent hrubého domácího produktu. Meziročně dluh vzrostl o takřka 66 miliard korun.
Jak na Rádiu Česko upozornil analytik ČSOB Petr Dufek, zahraniční dluh ČR je dluh nejen vlády, ale i dluh bankovního a firemního sektoru vůči zahraničí. „Takže z tohoto pohledu ta výše dluhu není hrozivá a je nesrovnatelná i s dluhovou krizí, která probíhá v eurozóně,“ přiblížil.
Upřesnil, že v zahraničí jsou nejvíce zadluženy podniky, které si berou úvěry v zahraničí nebo získávají dodavatelské úvěry od svých zahraničních partnerských firem.
Dluh České republiky v zahraničí dlouhodobě sleduje analytik ČSOB Petr Dufek, který byl hostem Rádia Česko.
Zahraniční zadlužení se podle údajů ČNB meziročně zvýšilo ve všech sektorech ekonomiky. Podle analytika není důvodem hospodářská krize, ale v první řadě je to podle něj o tom, že vláda emitovala eurobondy.
„A tam je největší přírůstek vidět právě u vládního sektoru. Česká vláda si nepůjčuje primárně jen na českém trhu, ale dívá se i po zdrojích v Evropě a to se nakonec odráží i v celkové zahraniční zadluženosti,“ uvedl.
Kromě zahraničního dluhu Česká národní banka informovala také o stávající investiční pozici České republiky. Objem přímých zahraničních investic už údajně překročil 100 miliard eur. Podle analytika se v této souvislosti dá říct, že Česká republika je pro zahraniční investory atraktivní.
„ČR je dlouhodobě výrazně atraktivní pro zahraniční investory a svědčí o tom i soustavný nárůst objemu přímých zahraničních investic. Jsme dnes asi na úrovni 102 miliardy eur. A ukazuje se, že podniky, které tady v ČR jsou už etablované, svoji pozici v ČR rozšiřují. Už jen tím, že neodvádějí plný zisk, ale fakticky ho tady reinvestují,“ přiblížil.
Podle analytika jsou namístě obavy, že zpomalování ekonomického růstu, ke kterému v Evropě dochází, může nějak snížit například i budoucí zájem zahraničních investorů o Českou republiku.
„Ochota investovat bude obecně v Evropě nižší právě kvůli horším vyhlídkám evropské ekonomiky. Na druhé straně ale firmy v západní Evropě jsou tlačeny do nižších nákladů a nezbývá jim nic jiného, než se dívat po nových teritoriích, kde nižších nákladů mohou dosahovat, což jsou právě země ve střední a východní Evropě, kam ČR patří,“ domnívá se analytik ČSOB Petr Dufek.