Kauza Poche táhne ČSSD ke dnu
Rčení o tom, že tonoucí se stébla chytá, si upravil místopředseda sociální demokracie Martin Netolický. Podle něj se tonoucí nechytá stébla, ale Miloše. Měl tím na mysli svého stranického kolegu Jiřího Zimolu a prezidenta republiky Miloše Zemana. Narážel na jejich schůzku, na které spolu mimo jiné řešili nominaci Miroslava Pocheho na post ministra zahraničí.
Přirovnání Martina Netolického není příliš trefné. Nezdá se, že by se Jiří Zimola momentálně politicky topil. V době aféry kolem sporného pořízení domu na Lipně na tom byl výrazně hůř.
Pod tlakem rezignoval na post jihočeského hejtmana a byl dokonce vyškrtnut z kandidátky do sněmovních voleb. Po výprasku v nich zahájil vnitrostranický restart a stal se prvním místopředsedou.
Pod hladinu naopak míří sociální demokraté. Jak hluboko se ponoří? Zda se budou topit, nebo se jim v dohledné době podaří zase nadechnout, o tom rozhodnou podzimní senátní a komunální volby. Nedá se počítat s tím, že po nich budou v suchu. Naopak je velmi pravděpodobné, že i nadále budou v ohrožení.
Někteří sociální demokraté, patří k nim i Jiří Zimola, jsou přesvědčeni o tom, že by jim záchranný kruh měl hodit prezident republiky. Proto se mu snaží vyjít vstříc. Například tím, že se veřejně vyslovují pro změnu nominace na ministra zahraničí.
Miloš Zeman totiž opakovaně nepovažuje europoslance Miroslava Pocheho za vhodného kandidáta. Jiří Zimola jeho názor sdílí. To je však zatím vše, co může dělat.
Po výprasku se stát jedničkou
Většina jeho kolegů podporuje předsedu Jana Hamáčka, který na Pochem jako šéfovi české diplomacie trvá.
V pudu sebezáchovy si sociální demokraté dokonce odhlasovali, že se tímto problémem budou zabývat až po podzimních volbách. Jak ukázala Zimolou iniciovaná schůzka na Hradě, není jim to nic platné.
V politice je vždycky šance, tvrdí Poche o své nominaci. Odmítá, že je něčí loutkou
Číst článek
Osud Pocheho se nadále řeší a média o tom informují. Opakovaně tak veřejnost upozorňují na vnitřně rozdělenou sociální demokracii. Ta potom může působit jako rozhádaná strana, která se intenzivně zabývá sama sebou a příliš se nezajímá o problémy lidí.
Jiří Zimola z pozice prvního místopředsedy k tomu některými svými aktivitami přispívá. Sólo schůzka s prezidentem republiky do toho zapadá.
Jako by si mocensky druhý muž ve straně budoval pozici k tomu, aby se po očekávaném volebním výprasku stal jedničkou. Využívá k tomu neschopnost Jana Hamáčka rychle vyřešit problém kolem ministra zahraničí.
Zkušený politik Zimola ho udržuje ve veřejném prostoru zhruba měsíc před senátními a obecními volbami. V době, kdy se má strana tvářit na veřejnosti jednotně a snažit se vytvářet dojem, že chce řešit pouze problémy lidí, protože sama žádné nemá.
Gruzínská opozice má o čem přemýšlet
Ondřej Soukup
Ruští emigranti vyčkávají, Ukrajinu nepodporují
Alexandr Mitrofanov
Koalice Spolu chce vyhrát. Měla by začít pravdomluvností
Kateřina Perknerová
Vyhraje v USA strach z Trumpa, anebo nespokojenost s ekonomikou a migrací?
Jiří Pehe