Výbuchy muničních skladů ve Vrběticích vedly mimo jiné k vyhoštění desítek pracovníků ruské ambasády v Praze. „Ten krok nás zbavil určitého ruského vlivu,“ říká ministr zahraničí Jan Lipavský.
Policisté považují za prokázané, že výbuchy uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. „Otázka zní, zda to skutečně udělali,“ pochybuje Miloš Zeman v rozhovoru pro Radiožurnál.
Kauza výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku měla obrovský dopad na českou politiku. Česko vyhostilo desítky ruských diplomatů, Kreml zařadil Českou republiku na seznam nepřátelských států.
Exministr vnitra a bývalý šéf SOCDEM Jan Hamáček stranu podle svých slov takřka nepoznává. „Nejsem schopen se s ní ztotožnit, a proto je pouze a jen správné odejít,“ uvedl.
„Ústavní soud už ve svých dřívějších nálezech judikoval, že i pokud dojde k porušení legislativního procesu a jeho pravidel, nemusí to znamenat zrušení jinak ústavně konformního zákona,“ dodává.
„Vláda bude muset udělat některé změny, jinak se jí rozpočet zhroutí na hlavu. Bude muset zvedat daně,“ myslí si novinář Jindřich Šídlo ze serveru Seznam Zprávy.
Víc než rok je Česká sociálně demokratická strana mimo Poslaneckou sněmovnu, změnila vedení a proměnit chce i svou tvář. Jak se jí po víc než roce od volebního debaklu daří a kam se chce posunout?
Ani politici vládních stran se zatím neshodli, podle jakých pravidel by stát měl blokovat dezinformační weby. Podle právníka Miroslava Crhy, který zákon připomínkoval, by vzorem mohla být Litva.
Za žalobu musí Hamáček zaplatit poplatek 100 tisíc korun státu, také má společnosti Seznam do tří dnů uhradit náklady na řízení ve výši 70 760 korun, jinak mu hrozí exekuce.
„Věc byla policejním orgánem odložena, a to vzhledem k zániku trestní odpovědnosti za přípravu k zvlášť závažnému zločinu,“ uvedl mluvčí Jaroslav Ibehej.
Lidé, kteří dosud nárok neměli, se mohou od čtvrtka obracet na ministerstvo vnitra, a to alespoň prostřednictvím takzvané blanketní žádosti, kterou později doplní konkrétnějším odůvodněním.
Žalobu vůči Kroupovi a Cirokové soudkyně zamítla, protože reportéři nejsou v dané věci jako zaměstnanci serveru tzv. pasivně legitimováni, což znamená, že nejsou nositelem hmotně-právní povinnosti.
Zpravodajský server loni v květnu uvedl, že Hamáček na interní schůzce hovořil o úmyslu „vyměnit mezinárodní skandál“ kolem explozí ve Vrběticích za dodávky ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V.
Deník N píše o podezřelých okolnostech pověření bývalého policejního ředitele Vladislava Husáka, kterým už se věnuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Více si přečtěte ve výběru z médií.
„Několikrát jsme byli ve fázi, kdy to vypadalo, že je to skoro hotové, a vždycky se to o rok posunulo,“ říká Jakub Harašta z Právnické fakulty Masarykovy univerzity.
Jednání o žalobě však soud nezahájil, nejprve si chce vyžádat dokumenty k trestnímu oznámení Hamáčka, které kvůli článku podal a které policie odložila. Jednání bude pokračovat 20. dubna.
Michal Šmarda se stal novým šéfem ČSSD. Střídá Jana Hamáčka potom, co se sociální demokraté nedostali do sněmovny. Ve volbě získal starosta Nového Města na Moravě 130 z 233 hlasů.
Dosluhující ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová dostala 62 hlasů, někdejšího šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka podpořilo 41 delegátů.
Ministr vnitra v demisi a toho času ministr zahraničí podal trestní oznámení v květnu na reportéry serveru Seznam Zprávy. Podle něj se mohli dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy.
Pro projednání návrhu vyhlásit nouzový stav nejsou splněny zákonné předpoklady, řekl po jednání Ústředního krizového štábu ministr v demisi Jan Hamáček (ČSSD).
Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček z ČSSD ale zatím nevidí důvod vyhlašovat nouzový stav. „Dnes k tomu nejsou zákonné předpoklady,“ prohlásil po jednání Ústředního krizového štábu.
Úřad pro ochranu osobních údajů rozhodl po více než ročním prověřování. Ministerstvům práce a vnitra ani České správě sociálního zabezpečení nicméně sankce nehrozí.
Dosluhující ministr vnitra a vicepremiér odstoupení z nejvyšší stranické pozice avizoval už poté, co sociální demokracie neuspěla před dvěma týdny ve sněmovních volbách.
Příjezdový formulář musejí vyplnit lidé při návratu ze všech zemí, pokud pobývali v zahraničí v posledních 14 dnech déle než 12 hodin. Městský soud v Praze ale ke středě povinnost zrušil.