Zastupitel britského města rezignoval. Lidé o něm tvrdili, že je streetartový umělec Banksy
William Gannon, zastupitel britského města Pembroke Dock, oznámil rezignaci na svůj post poté, co mnoho lidí opakovaně prohlašovalo, že je světoznámý streetartový umělec Banksy, jehož pravá identita je opředena tajemstvím. Gannon uvedl, že neustálá tvrzení na různých sociálních sítích mu znemožňují vykonávat funkci, a že se proto vrátí ke své umělecké kariéře, napsal server BBC.
Gannon ve svém rezignačním dopise označil výroky, že je Banksy, za směšné, a dokonce si nechal vyrobit odznáček s nápisem „nejsem Banksy“, který nyní nosí na klopě, aby nedošlo k další mýlce.
Banksyho napůl skartovaný obraz se prodal za více než půl miliardy korun. Odhad překonal trojnásobně
Číst článek
K odstoupení z funkce se podle svých slov rozhodl mimo jiné kvůli tomu, že jej lidé „nutili dokazovat, že někým nejsem, a to je téměř nemožné“, píše BBC.
Dodal nicméně, že by rád skutečného Banksyho ve svém městě přivítal a nechal ho tam nakreslit jeden z jeho obrázků. „Banksy je velmi zodpovědný umělec a udělalo by to mnoho dobrého, představte si, co by to udělalo s naším turismem,“ řekl.
V Pembroke Dock se zatím žádný výtvor proslulého umělce neobjevil, v roce 2018 nicméně Banksy pomaloval garáž ve městě Port Talbot vzdáleném asi 110 kilometrů.
Na dílo se jezdily dívat desítky tisíc lidí měsíčně a majitel garáže ho pak prodal za stovky tisíc liber, tedy miliony korun, aby zajistil jeho ochranu. Kupec pak část pomalované zdi nejprve vystavil v budově v centru města a později odvezl pryč.
Banksy si vybudoval jméno v 90. letech minulého století a později se stal světoznámým umělcem, jehož sociálně kritická díla poutají světovou pozornost a prodávají se za milionové částky. Banksyho pouliční malby se většinou objevují přes noc na náhodně vybraných místech bez předchozího ohlášení. Pravou identitu umělce se zatím nepodařilo potvrdit.