Vědci z Národního muzea odhalili 400 let staré tajemství umučených františkánů

Antropologové dnes oficiálně odhalili tajemství staré čtyři sta let a potrdili, že ostatky uložené v pražském kostele Panny Marie Sněžné patří čtrnácti umučeným františkánům. K zabití mnichů došlo o masupustu roku 1611. Příští týden mají být blahořečeni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci našli v pražském kostele Panny Marie Sněžné ostatky zavražděných františkánů

Vědci našli v pražském kostele Panny Marie Sněžné ostatky zavražděných františkánů | Foto: Michaela Vetešková | Zdroj: Český rozhlas

V dřevěné bedně velikosti kontejneru na odpadky byly kosti 15 dospělých a pěti dětí. Když je vědci vyčistili, roztřídili a označili, našli ty kosti, které by mohly utýraným františkánům patřit.

„Podařilo se nám identifikovat některá zranění, která vznikla v období okolo smrti,“ říká vedoucí antropologického oddělení Národního muzea Petr Velemínský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do laboratoří antropologického oddělení Národního muzea se s mikrofonem vydala reportérka Michaela Vetešková

Badatele zajímaly také dětské kostry. Patřily zřejmě dětem starým od 7 do 15 let. „Pohlaví určit nemůžeme, protože druhotné pohlavní znaky na kostře jsou zřetelné až po pubertě,“ popsal antropolog Vítězslav Kuželka. Podle něj kostry napovídají, že šlo o děti chudokrevné, byly tedy zřejmě z chudých vrstev a františkáni se o ně starali.

Antropologické oddělení Národního muzea patří k ojedinělým pracovištím. „Obdobné v republice není. Kde se otevírá který hrob, u toho je Národní muzeum,“ pyšní se ředitel muzea Michal Lukeš. Spolu se šéfem antropologů Petrem Velemínským procházejí rozsáhlé sbírky oddělení. V pojízdných regálech jsou tu uloženy tisíce krabic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Antropolog Vítězslav Kuželka mluví o nálezu koster umučených františkánů

„Oddělení existuje od roku 1967 a jedna část sbírky činí pozůstatky zhruba 25 tisíc jedinců, datovaných od mladší doby kamenné po novověk,“ upřesňuje Velemínský.

Národní muzeum má jednu z největších osteologických sbírek v Evropě. A není to jediné prvenství v rámci střední Evropy - zdejší vědce často požádají o pomoc kriminalisté, aby jim pomohli odhalit mnohá jiná tajemství.

„Řada lidí nám vyčítá, že nedokážeme být tak úžasní jako v televizním seriálu. Ale pokud si člověk nechce vymýšlet, tak opravdu nemůžeme,“ doplňuje své kolegy Vítězslav Kuželka, který spolu s Petrem Velemínským patří k předním českým antropologům.

Právě oni zkoumali ostatky z hrobu kostela Panny Marie Sněžné a zjistili, že s největší pravděpodobností jsou mezi nimi kosti a lebky františkánů, kteří před čtyřmi sty lety zemřeli mučednickou smrtí a 13. října mají být blahořečeni.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme