Z Larischovy vily v Pardubicích bude muzeum druhé světové války
Za jednu korunu prodala pardubická společnost Foxconn Larischovu vilu Československé obci legionářské. Ta bude společně se sdružením za záchranu Zámečku pokračovat v myšlence rekonstrukce objektu. Chtějí ho využít pro muzejní účely v oblasti druhé světové války a také jako veřejné kulturně-společenské prostory.
Tomáš Novotný ze sdružení za záchranu Zámečku považuje nového majitele za důvěryhodného partnera:
„Sklepení by mělo fungovat jako pietní místo spojené s nějakým připomenutím toho, co se tady dělo. Přízemní prostory, které jsou dodnes velice zachovalé, co se týče neorenesanční výstavby, bychom chtěli věnovat společenským a kulturním prostorám pro širokou veřejnost.“
Zámeček, neboli Larischova vila, je spojený s jednou z nejtemnějších stránek historie Pardubic. Právě tady bylo v období heydrichiády od 3. června do 9. července 1942 popraveno u dřevěných kůlů téměř 200 vlastenců z východních Čech, kteří měli, ať už skutečně nebo domněle, něco společného s atentátem na Heydricha.
Larischova vila nese jméno svého prvního majitele Jiřího Larische-Mönicha. Druhý název - Zámeček - získala budova na základě své podoby s malým zámkem. V době německé okupace vilu vlastnil policejní pluk z Kolína.