Sprinter Kim Collins pomáhá malým mítinkům, v Chebu si vylepšil 2 rekordy
Stejně jako v loňském roce dorazil na atletický mítink do Chebu bývalý mistr světa na 100 metrů. Sprinter Kim Collins si na západočeské dráze vylepšil dva osobní rekordy. Zároveň to byly i historicky nejrychlejší časy zaběhnuté na českém území, což chebští diváci řádně ocenili.
Šedesátku proběhl Kim Collins v čase 6,48 a s tím byl naprosto spokojený. To už se nedalo říct závodu na 150 metrů, i když čas 15,28 také ještě nikdy neběžel. O rodáka z karibského souostroví Svatý Kryštof a Nevis, bojují největší světové mítinky, přesto už podruhé dorazil do Chebu.
„Jednak je to díky tomu, že se tady s těmi lidmi už dobře znám, a také je třeba pomoci podobným malým mítinkům. A budu jen rád, když bude Velká cena Chebu trochu i mojí zásluhou větší a lepší,“ vysvětluje už osmatřicetiletý atlet.
I přes svůj na sprintera pokročilý věk se stále zlepšuje, a v červenci si dokonce v Londýně vylepšil osobní rekord na stovce časem 9.96, což je zároveň i veteránský světový rekord v kategorii nad 35 let.
Obyvatele západočeského města může těšit, že se u nich Collins cítí dobře. V zimě v Chebu dokonce absolvoval krátké soustředění. „Je tady dobré vybavení, nádherná dráha, ve městě je i hezká tělocvična. A hlavně je tady klid, který potřebuji k přípravě,“ popisuje Kim Collins výhody Chebu, který má přibližně stejně obyvatel jako Svatý Kryštof a Nevis.
Spor s národní federací trvá
S národní atletickou federací své země má ale stále problémy, které trvají už od olympijských her v Londýně. A tak nemůže reprezentovat karibské souostroví na mezinárodních akcích. Sám Collins se ale na věc dívá optimisticky, i když už moc nevěří, že by se spor mohl urovnat.
„Možná že ne, ale důležité pro mě je, že i s těmito problémy můžu závodit, takže to pro mě teď není tak důležité. Záleží to na nich, já s nimi nemám problém. Hlavní pro mě je, že jsem sem mohl přijet, závodit a jsem šťastný za takovou příležitost,“ říká sprinter.
Ten měl několik nabídek ze zemí, za které by případně mohl závodit, ale dnes už spekulace o změně občanství odmítá. „To ne. Možná kdybych byl o 10 nebo 15 let mladší, tak snad ano. Teď už je ale pozdě,“ dodává bývalý mistr světa v běhu na 100 metrů Kim Collins.