Nový plán EU jménem Evropský kompas konkurenceschopnosti má dalších pět let určovat směr komise a pomáhat s řešením problémů. „Máme před sebou dlouhou cestu dostat se nahoru,“ říká Richard Hindls.
„Zákon, který přišel ze sněmovny, obsahoval další pozměňovací návrhy, které někteří senátoři a senátorky napadali a zpochybňovali kvalitu právní normy,“ říká předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS.
Uplynulo sice osm dekád, aktualizací a stahování se zejména k situaci v Evropě mezi léty 1938 a 1945 je ale za poslední léta velké množství," komentuje ředitel Památníku národního písemnictví Stehlík.
„Na příkladu Slovenska vidíme, kam až může dojít, když necháme politickou rétoriku a ostré lokty politiků zajít příliš daleko,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí... Jelínek.
„Než vystoupáte na rozhlednu, zapomenete na starosti, necháte je někde dole a pak už se jenom rozhlížíte po kraji a po naší krásné přírodě,“ popisuje předseda Klubu přátel rozhleden Vladislav Šembera
„Jak je něco moc strojeného, není to moc pro mě. Jinak všechno hraju rád. Záleží také na tom, jak se vyspím, jakou mám náladu, ale snažím se hrát vždycky naplno,“ popisuje herec Jan Hraběta.
„Je to těžko uchopitelné, když i vládní politici běžně vysílají humorná videa právě na čínském TikToku,“ říká v pořadu Jak to vidí… expertka na komunikaci Denisa Hejlová.
„Pokud bude Evropa bohatá, konkurenceschopná, pokud bude mít dostatečně silné ozbrojené síly, které budou respektovány, tak budeme moci hovořit o znovuzískání suverenity,“ myslí si Tomáš Pojar.
„Evropa za jednacím stolem nebude. Minimálně z počátku. Sama sebe z procesu vyloučila. Zdá se, že hlavní jednací osou bude Donald Trump s Vladimirem Putinem,“ říká analytik Michal Smetana.
Do konce září, kdy budou volby, je ještě daleko. I když v české společnosti rozhodují socioekonomická témata, může se odehrát něco mimořádného, co ovlivní chování voličů, vysvětluje politolog.
„To, že se vzdělávací programy vyvíjejí, je samozřejmě chvályhodné. Školy nyní budou mít větší volnost v řadě předmětů," říká o revizi rámcového vzdělávacího programu Tomáš Zima.
Práce, doprava, dostupnost bydlení, škol nebo lékaře. To vše ovlivňuje rozhodnutí lidí, kde se rozhodnou žít a zda vůbec založí rodinu. Jak to změnit? Otázka pro demografa Tomáše Kučeru.
Sýrie po nedávném pádu režimu podstupuje mnoho změn. O situaci v ní a vyhlídkách českých diplomatů, kteří v ní budou působit, mluvil s novým chargé d'affaires Vítězslavem Pivoňkou Vladimír Kroc.
„Energická, manipulativní a dezinformační kampaň je u nás celkem setrvalá. Viděli jsme to u voleb do Evropského parlamentu nebo na podzim minulého roku u voleb do Senátu a krajů,“ popisuje Just.
„Na tom, že se máme trochu lépe, než si myslíme, něco je. I s ohledem na to, že v české povaze zkrátka je být více nespokojený, než by odpovídalo realitě,“ připouští Klímová.