Jihomoravští hasiči investují do nových budov. Letos otevírají už druhou
Stav požárních stanic na jižní Moravě patří k nejhorším v celé republice. Letos se tento nedostatek konečně podařilo napravit. Minulý týden se slavnostně otevřela nová stanice v Brně-Líšni a už brzy se hasiči přestěhují do nového také v Mikulově. Zároveň vznikají plány na velkou rekonstrukci centrální brněnské stanice na Lidické ulici.
„To má víc jak sto let a zvenku to vypadá jak takový hasičský zámeček, ale zvnitř už je to prostě staré,“ popisuje památkově chráněnou budovu stávající hasičské zbrojnice v Mikulově velitel zdejší jednotky Emanuel Vašíček a pokračuje.
„Když se podíváte třeba na rozvody elektriky, tak to vypadá jak atomová elektrárna, protože je to všechno v hliníku. Je to děláno v Akci Z, myslím z roku1977, apodle toho to tak vypadá.“
Problém je také umístění stanice. „Mikulov je samá jednosměrka, takže tady kolikrát vyjíždíme do jednosměrky proti autům. Sice je to ošetřené semafory, ale to je největší problém a potom vlastně zázemí tady té stanice,“ říká Vašíček.
Už za pár dní se mikulovští hasiči nastěhují do nové budovy. Za skoro 30 milionů korun ji postavili u hlavního tahu na Vídeň. „Do nového se těším, protože je to něco úplně jiného, je to vlastně vstup pro nás vstup do 21. století,“ tvrdí Vašíček.
Na novou budovu čekali mikulovští hasiči spoustu let. Roky trvalo také vybudování nové požární stanice v Brně-Líšni. Slavnostně ji otevřeli minulý týden a jsou za ni opravdu rádi.
„To zázemí, které tady vzniklo, je prostě nesrovnatelné i v rámci kraje, takže si myslím, že pro výkon služby hasičů je to to nejlepší, co v dnešní době a za daných podmínek mohlo vzniknout,“ domnívá se velitel stanice Roman Stejskal.
Letos se v Česku otevírají jen tři stanice
Areál původně sloužil jinému účelu a pro potřeby hasičů bylo potřeba ho přestavět. Vyšlo to skoro na 27 milionů korun. Důvodem byla potřeba posílit síť stanic v této části města. Tím ale stavební plány nekončí. V plánu je velkorysá rekonstrukce centrální brněnské stanice na Lidické ulici, prozradil náměstek ředitele jihomoravských hasičů Petr Oháňka.
„Momentálně jsme ve stadiu zpracování studie, kdy nám firma zpracovává možnosti, jak celý areál využít jak pro hasiče, tak pro případný přesun krajského ředitelství do jednoho areálu. Já bych rád věřil tomu, že je to horizont pěti roků a budeme všichni v jednom zmodernizovaném prostoru. Myslím si, že 250 až 300 milionů může být částka, o které budeme mluvit,“ odhaduje.
Otevření nové požární stanice je v rámci celé republiky poměrně vzácné. Letos se otevírají jen tři, z toho dvě na jižní Moravě.
„Jsem rád, že jsme se opět vrátili k tomu, že nestagnujeme, že začínáme otevírat nové stanice, a věřím, že to je začátek opětovaného rozvoje hasičského záchranného sboru,“ dodává generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba.