Tradičně o třetím adventním víkendu přivezou skauti Betlémské světlo
Betlémské světlo se stalo součástí českých Vánoc nejen na náměstích, v kostelech, nebo veřejných institucích, ale také v mnoha domácnostech. Dnes večer ho přivezou junáci a skauti z Vídně do Brna. Slavnostně zažehnutý plamen v Betlémě zítra předají na dopolední mši v katedrále svatého Petra a Pavla do rukou brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho. Rozvoz světla po celé republice začne o týden později.
Martina Jandlová z Biskupství brněnského doplnila, že k dispozici lidem do domácností bude od neděle v katedrále na Petrově. Rozvoz do všech koutů republiky pak přijde na řadu o týden později.
„Světlo bude rozváženo skauty nebo farníky podle místních podmínek. O týden později než dorazí do Brna, bude distribuováno různými vlaky. Sítě spojů jsou na webu Betlémské světlo,“ doplňuje Martina Jandlová z Biskupství brněnského.
Martin Kyselák, jeden z koordinátorů rozvozu Betlémského světla po ČR, byl hostem Ranního interview
Plamen z Betléma, který si lidé berou do domácností, se stal v Česku jedním z novodobých symbolů Vánoc. Myšlenka vznikla v Rakousku v roce 1986, doplňuje Jan Svoboda, který stál u zrodu této tradice v Česku.
„V podstatě to vzniklo v hlavách pracovníků rakouského rozhlasu a televize, kteří chtěli nějakým mimořádným způsobem vyjádřit svoji vděčnost velkým sponzorům. K jejich akci Světlo ve tmě, což byla akce pro zrakově postižené, se dostali skauti, které pak napadlo světlo rozvést po celém Rakousku. Z toho se pak zrodil nápad, zkusit světlo rozšířit i do okolních zemí,“ přiblížil.
Do České republiky se plamen z Betléma dostal poprvé v roce 1989 a časem získávala tradice stále větší popularitu.