V Plzni vzniknou chráněné byty pro 12 lidí s mentálním handicapem
V Plzni vznikne chráněné bydlení pro 12 lidí s mentálním handicapem. Byty vybuduje v Prokopově ulici Diakonie Českobratrské církve evangelické - středisko Západní Čechy a to v rámci projektu Červená nit. Ten z 75 procent financuje Evropská unie. Lidé s lehkým a středně těžkým mentálním a kombinovaným postižením tak už brzy dostanou šanci se osamostatnit a začlenit do běžného života.
Diakonie už v Plzni chráněné byty má. Vznikly před šesti lety na Klatovské třídě a obývá je šest jejích klientů. Většinu věcí spojených s chodem domácnosti si obstarají sami a s těmi složitějšími jim pomáhají asistenti, kteří za nimi přes den docházejí. Například s hospodařením s penězi.
Podle Tomáše Bendy z diakonie chráněné bydlení splňuje svůj účel a klienti si vedu dobře: „Drtivou většinu věcí si dělají doma sami, starají se o domácnost, docházejí každý den do práce, žijí už téměř běžným životem.“
Nové chráněné byty se začnou rekonstruovat coby půdní vestavba zhruba do půl roku v Prokopově ulici 17 a 19. Bude jich šest, takže v každém budou bydlet dva lidé.
Podle Tomáše Bendy nebude problém kapacitu naplnit, neboť v minulosti museli zájemce dlouhodobě odmítat. Možnost chráněného bydlení přitom není vyhrazená jen pro klienty diakonie.
„Určitě se může přihlásit člověk, který třeba s námi doposud neměl žádný kontakt. Máme určitou databázi, když se na nás lidé obracejí, že by chtěli k nám do chráněného bydlení. Ale určitě to není tak, že bychom měli v tuto chvíli naplněnou třeba polovinu té kapacity.“
„Takže určitě pokud (zájemce) splňuje všechno pro to, aby mohl využívat službu chráněného bydlení, tak je možné se na nás obrátit a případně se pak individuálně se domluvit,“ doplnil Benda.
Chráněné bydlení možná vznikne i z neobsazených bytů
To, že v Plzni vznikne další chráněné bydlení, těší radního pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Jiřího Kuthana. Ale chtělo by to podle něj takových bytů víc. Město zvažuje, že by pro tento účel poskytlo své velkometrážní byty, o které v současnosti není zájem.
„Myslíme na využití neobsazených velkých bytů 4 + 1, které mají sto a více metrů, s tím, že pro normální uživatele je už dnes nájemné tak vysoké, že prostě nabídku města neakceptují. Takže jsme usoudili, že bude možné přestavět je na chráněné bydlení a umístit více uživatelů do jednoho velkého bytu,“ přiblížil radní.
Celková hodnota projektu Červená nit je necelých 22 milionů korun. K dotaci od Evropské unie přidá téměř milion 400 tisíc korun město Plzeň a stejnou částku poskytne také Plzeňský kraj.