Začalo astronomické jaro. Nevšední zážitek přináší do sedlecké katedrály
Dnes v 06:14 středoevropského času začalo astronomické jaro. Slunce vstoupilo do znamení Berana a začalo se vracet na severní polokouli. Den jarní rovnodennosti každoročně s napětím očekávají v katedrále Nanebevzetí Panny Marie na kutnohorském předměstí Sedlec. Může za to unikátní světelný úkaz, který tady bývá vidět maximálně dvakrát za rok.
Světelný jev se v sedlecké katedrále každý rok opakuje ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti. Podmínkou je, aby venku svítilo slunce, které vlastně hraje hlavní roli. Sluneční paprsky totiž právě kolem 20. března a pak ještě jednou v září dopadají přímo na hlavní oltář.
„Paprsek prochází největším oknem katedrály a zalije nádherným způsobem hlavní oltář,“ popsala úkaz Dagmar Holá, která pracuje v sedleckém infocentru.
O tento světelný úkaz se nejspíš postarali díky svému mistrovskému umění někdejší stavitelé památky. „Katedrála samotná je nejstarší katedrálou svého typu ve střední Evropě,“ připomněla Holá.
„K samotnému úkazu by mělo dojít v 18 hodin 14 minut,“ upřesnila.
Dnes bude katedrála Nanebevzetí Panny Marie přístupná už v půl páté odpoledne. V 17 hodin pak čekání na světelný úkaz vyplní koncert Ireny Budweiserové a kytaristy Miroslava Linky.