Největší sportovní tragédie v britské historii. Před 35 lety zemřelo na stadionu Hillsborough 97 lidí
Přesně před 35 lety se odehrála jedna z největších tragédií v historii nejen fotbalu, ale celého sportu – v sobotu 15. dubna 1989 nepřežilo 94 lidí tlačenici na fotbalovém stadionu Hillsborough v anglickém Sheffieldu a další tři lidé zemřeli později na následky zranění.
Semifinálové utkání Anglického fotbalového poháru, známého jako FA Cup, se v roce 1989 hrálo na stadionu Sheffieldu Wednesday, kam dorazily tisíce fanoušků týmů Nottinghamu Forest a Liverpoolu.
Na Hillsborough se ale chtělo dostat víc příznivců Liverpoolu, než bylo oficiálně plánováno. Před stadionem se tak vytvořil dav a bezpečnostní složky na místě ze strachu o pořádek otevřely bránu, která měla původně sloužit pouze jako východ. Na již naplněnou tribunu se tak nahrnulo ještě větší množství lidí.
Mnoho z nich pak zůstalo v dolní části uvězněno mezi tribunou a plotem, který odděloval fanoušky od hřiště. V důsledku tlačenice bylo na místech mezi tribunou a plotem umačkáno a udušeno 94 fanoušků.
O den později se počet obětí zvýšil na 95, o čtyři roky poté na 96. Tehdy byl odpojen od přístrojů v den katastrofy teprve sedmnáctiletý Angličan Tony Bland, který byl následkem fatálních poškození mozku dlouhodobě v kómatu. Do roku 2021 pak žila s následky 97. oběť – Andrew Devine. Během jedné z nejhorších katastrof v dějinách britského sportu bylo navíc zraněno dalších více než 750 lidí.
Média v čele s populárním deníkem The Sun vyobrazovala jako viníky tragédie údajně opilé a násilnické příznivce celku z Liverpoolu. Proti tomu dlouho bojovaly rodiny obětí – a těm se nakonec, i když s odstupem let, omluvily nejen britská vláda a místní policie, ale i pořádající klub Sheffield Wednesday i šéfredaktor The Sun.
Několik nezávislých vyšetřování totiž ukázalo, že na vině nebyli fanoušci, naopak pochybení se objevila na straně policie, a to včetně prokázaného ovlivňování svědků.
Dopad na bezpečnost
Celá tragická situace vedla k rozhodnutí o přijetí bezpečnostních opatření na fotbalových stadionech napříč Velkou Británií. Jedná se především o zlepšení bezpečnostních podmínek, pravidel pro pořadatelskou službu, odstranění pevných plotů. Jedním z nejradikálnějších řezů do fanouškovské kultury bylo zrušení sektorů „na stání“ v nejvyšších dvou anglických fotbalových soutěžích, které posléze nahradily tribuny výhradně na sezení.