V rámci korunovace krále Karla III. zazní před zápasy Premier League na anglických stadionech státní hymna. Fanoušci Liverpoolu při ní ale tradičně bučí a pískají a nejinak tomu bude i tentokrát.
Po dlouhých 33 letech se britská policie omluvila pozůstalým obětí neštěstí na fotbalovém stadionu Hillsborough v roce 1989, při kterém přišlo o život 96 fanoušků Liverpoolu.
Nyní čtyřiasedmdesátiletý David Duckenfield se bude opět zodpovídat z neúmyslného zabití, v dubnu porota po desetitýdenním jednání k verdiktu nedospěla. Jednání začne 7. října v Prestonu.
96 fanoušků Liverpoolu se před 30 nevrátilo ze zápasu – přišli o život v tlačenici v jednom ze sektorů stadionu Hillsborough. Pravdu o neštěstí se ale příbuzní obětí dozvěděli teprve před pár lety.
Za tragédii na stadionu Hillsborough, kde bylo v roce 1989 zemřelo 96 fanoušků, bylo obviněno 6 lidí. Je mezi nimi i David Duckenfield, jenž na stadionu na severu Anglie odpovídal za policejní akci.
Úřad žalobce pro Anglii a Wales dostal dokumenty k 23 lidem a organizacím, kteří byli zapojeni do pořádání fotbalového zápasu na stadionu Hillsborough v Sheffieldu. Nyní rozhodne, zda je bude trestně stíhat. V roce 1989 zemřelo při tlačenici 96 fanoušků a přes 700 dalších bylo zraněno. Porota, která jejich smrt vyšetřovala, už dříve rozhodla, že šlo o trestný čin. Podle ní nese odpovědnost za zabití z nedbanlivosti David Duckenfield, který dohlížel na bezpečnost na stadionu.
Hromadné žaloby kvůli zneužití pravomocí chystají rodiny obětí fotbalové tragédie na stadionu Hillsborough. Koronerovo vyšetřování označilo policii za hlavního viníka neštěstí, při kterém se při zápase v anglickém Sheffieldu v roce 1989 umačkalo k smrti 96 fanoušků. Nárok na odškodné by celkem mohlo mít až několik tisíc lidí, převážně příznivců FC Liverpool.
Za největší sportovní tragédii v britských dějinách mohou mimo jiné selhání policie a záchranářů. Rozhodla o tom porota, která vyšetřovala smrt 96 fanoušků FC Liverpool ze stadionu Hillsborough v roce 1989.
Královna Alžběta II. udělila Řád britského impéria hlavním postavám letité právní bitvy o pravdu kolem největší fotbalové tragédie v britských dějinách. Margaret Aspinallová a Trevor Hicks přišli v dubnu 1989 na stadionu Hillsborough o tři děti. Od té doby se snaží zjistit, kdo za neštěstí, při kterém zemřelo 96 fanoušků fotbalového klubu Liverpool, vlastně může.
Zásadní zlom přineslo soudní vyšetřování největší fotbalové tragédie v britské historii. Velitel policie na stadionu Hillsborough přiznal, že smrt 96 fanoušků FC Liverpool způsobilo v roce 1989 jeho rozhodnutí. Vrchní superintendant David Duckenfield nechal otevřený tunel, kudy se tisíce diváků dostaly do už zaplněného sektoru.
Připomínky tragédie na fotbalovém stadionu Hillsborough pokračují. Na památku 96 fanoušků Liverpoolu, kteří byli před čtvrtstoletím ušlapáni při zápase Anglického poháru, se v pondělí hraje benefiční utkání. Na liverpoolském Anfield Road se ho zúčastní i Vladimír Šmicer, pro kterého bude mít duel i další rozměr.
Fotbalisté Liverpoolu se přiblížili titulu v anglické Premier League. V důležitém utkání porazili Manchester City 3:2 a čtyři kola před koncem soutěže má dvoubodový náskok před Chelsea. Zápas nejvíce prožíval kapitán Liverpoolu Steven Gerrard.
Přesně čtvrtstoletí uplynulo od nejtragičtější události ve sportovní historii. 15. dubna 1989 zahynulo na stadionu Hillsborough v anglickém Sheffieldu 96 fanoušků fotbalového Liverpoolu. Víc jich v souvislosti se žádnou sportovní událostí nikdy nezemřelo. Tragédie ovlivnila fotbal v řadě zemí včetně Československa.
Přesně před 25 lety vyrazily tisíce fanoušků fotbalového FC Liverpool na pohárový zápas do Sheffieldu. 96 z nich se už domů nikdy nevrátilo. Příznivci se umačkali k smrti v jednom ze sektorů nechvalně proslulého stadionu Hillsborough. I po čtvrt století se za tragédií stále nedá udělat tlustá čára. Soud ji začal znovu vyšetřovat.
Na světlo vyplouvají nové skutečnosti o zametání stop při vyšetřování největší tragédie v dějinách britského fotbalu. Nezávislá policejní inspekce má důkazy o dalších desítkách pozměněných svědeckých výpovědí. Ty prý dokládají selhání policistů a záchranných složek na stadionu Hillsborough, kde se v roce 1989 umačkalo k smrti 96 fanoušků.
Před 24 lety vyrazilo několik tisíc fanoušků fotbalového FC Liverpool na pohárový zápas do Sheffieldu. 96 se jich už nikdy nevrátilo. Fotbalová tragédie na stadionu Hillsborough se stala pojmem a dodnes je v Británii celospolečenským tématem. Příbuzní fanoušků, kteří se umačkali k smrti v jednom ze sektorů, usilují už skoro čtvrt století marně o spravedlnost.
Kde pořád shánět peníze na složité právní pře? Tuhle otázku si v mnoha obměnách kladly rodiny obětí nejhorší tragédie v dějinách britského fotbalu. Teď jim tyhle starosti nejspíš konečně odpadnou. Příbuzným obětí katastrofy na Hillsborough se rozhodly přijít na pomoc britské hudební celebrity. Ty znovu nazpívají jeden z hitů skupiny The Hollies. Věří přitom, že se skladba stane jedničkou vánoční hitparády.
Největší britskou fotbalovou tragédii na Hillsborough mohlo přežít až 58 z 96 obětí. Vyplývá to z nové analýzy, kterou zveřejnil deník Guardian. Po 23 letech od neštěstí se objevují nové skutečnosti, které zřejmě povedou k vlně žalob a trestních stíhání.