Když je teplo, zvyšuje se riziko sesuvu ledovce. Člověk by měl mít terén načtený, říká lavinový preventista
Incredible footage from an helicopter of the mountain rescue of the basal detachment in Marmolada.
— Alpine-Adriatic Meteorological Society (@aametsoc) July 3, 2022
Water lubrication at the base (or interstrata) and increased pressure in water-filled crevasses are probably the main causes for this catastrophic event pic.twitter.com/2OXRExkdjy
V blízkosti vrcholu hory Marmolada v italských Alpách se v neděli uvolnil obrovský kus ledovce. Obětí je zatím šest, identifikovat se podařilo čtyři, z toho tři jsou Italové. Italská horská služba v pondělí ráno zvýšila odhad počtu pohřešovaných na 20 lidí. „Šance, že někoho najdou naživu, existuje vždy, ale je minimální,“ říká v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz lavinový preventista Horské služby Krkonoše Pavel Cingr.
Co se stalo v neděli v Itálii? Byla to lavina?
Byl to pád ledovce, se kterým my nemáme zkušenosti, není to typická lavina. Slyšel jsem, že to bylo enormním teplem, kdy v Alpách hrozí, že při velkém oteplení se utrhnou nějaké seraky nebo ledovcové bloky.
V létě je tam hodně turistů, kteří chodí přes vyšlapané cesty na ledovci a může to dopadnout tak, jak to dopadlo.
Jak se stane, že spadne kus ledovce?
Zaprvé teplem, může dojit k většímu nasycení ledovce vodou a ten může ztěžknout. Nebo tam protýká někde voda a kus se uvolní. To ale neplatí jen o ledovci. Platí to i na jaře, když je velké teplo, sníh taje a protéká jím voda, která musí někde vytékat. Pak padají laviny z mokrého sněhu, na jaře, v červnu nebo i později.
Zkušený horolezec by měl sledovat lavinové nebezpečí. Šlo v tomto případě poznat, jestli jim něco hrozí?
Obecně, když budeme mluvit o lavinách, tak člověk, který se pohybuje v horách by měl sledovat vývoj počasí, jestli napadl nový sníh, jak foukalo a další věci.
Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z Česka. Další čtyři Češi jsou pohřešováni
Číst článek
Na většině míst vydávají příslušné instituty, v České republice my jako Horská služba, lavinovou předpověď, která je číslovaná. Podle toho, jaký je vyhlášený lavinový stupeň, se může člověk orientovat. Jestli je situace kritičtější nebo ne.
Co se týká tohoto ledovce, tam asi pravděpodobně nebyl vyhlášený lavinový stupeň. Nicméně, když jsou velká tepla a chodí se přes ledovce, tak je větší riziko, že se něco uvolní. Chodí se tam mezi trhlinami, nad vámi někde visí i ledové bloky. Ty můžou být tak vysoko, že na ně ani nevidíte. Člověk by měl mít terén načtený.
Doporučuje se i chodit po ledovcích brzo ráno kdy není takové teplo. To neznamená, že v Itálii se to nestalo ráno, mohlo být velké teplo i v noci, to já nevím.
Pamatuju si, že jednou jsem měl jít na Mont Blanc z italské strany. Na chatě kde jsme bydleli nás upozornili, že je velké teplo, které tam jinak nebývá. Většina lidí včetně nás to raději protentokrát vzdala a šla jen jedna skupina. Asi dopadla dobře a prošli to, ale my jsme se raději řídili doporučením chataře, který to tam zná.
Pomůže horolezcům ve chvíli, kdy se utrhne kus ledovce lavinové vybavení?
Podle záběrů co jsem viděl, jel ledovec poměrně rychle a byl rozsypaný na drobno. Ta lavinová výbava je na případ, kdy vás zasype sníh.
Pokud se při pádu v lavině nezabijete nebo si nezpůsobíte nějaké těžké zranění, tak to slouží k tomu, aby vás ostatní mohli co nejrychleji vyhrabat. Pokud máte výbavu, tak vás mohou poměrně rychle lokalizovat.
Jsou i tak velké laviny, které se nedají přežít, i když máte všechno vybavení. To v případě, že vás zabije už při pádu anebo budete hodně hluboko pod sněhem.
Když mluvíme o lavinách obvyklých a nejčastějších, kdy lidé jsou zasypaní kolem jednoho metru hluboko, tak tam je šance na přežití, pokud přežijete pád, velká prvních přibližně 20 minut po zasypání. To přežije kolem devadesáti procent lidí, pak se šance rychle snižuje, protože se člověk ve sněhu udusí.
Myslíte si, že je šance, že záchranáři najdou někoho z pohřešovaných naživu?
Šance je vždycky, ale minimální. Může se teoreticky stát, že se někdo o něco zastaví, bude mít kolem sebe prostor, nebude úplně zmáčknutý ve sněhu a bude moct dýchat. Byly případy, že někoho zasypala lavina a byl pod ní sice hluboko, ale ve volném prostoru. Pak se zvládl sám vyhrabat.
Pokud je ale někdo zasypaný a utemovaný ve sněhu, tak je šance na přežití po hodině úplně minimální. Začíná hodně klesat po dvaceti minutách. Neříkám, že šance není, ale není moc velká.
Jak nebezpečné jsou záchranné akce?
Neznám situaci na místě, ale obecně je potřeba první vyhodnotit jaké je nebezpečí. Když zasahujeme u laviny my, tak nejprve musíme vyhodnotit, jestli už spadlo všechno, jak vysoký je lavinový stupeň neboli riziko, než tam někoho pošleme.
Jsou tam taky pozorovatelé, co dávají signál, kdyby padala další lavina, aby mohli záchranáři někam utéct. To všechno závisí na podmínkách a na konkrétním místě.
Teplo je tam předpokládám dál, a je otázka, jak velký kus ledovce ještě hrozí spadnutím. Tamní záchranáři to místo znají, a nejspíš vědí, co nad nimi ještě visí. Pokud by bylo nebezpečí velké tak nepředpokládám, že by tam i tak byli. V takovém případě nelze nasazovat životy záchranářů.
Lítají tam teď drony a vrtulníky. Může se stát, že někomu, kdo je zasypaný, kouká například kus ruky, proto se hledá i takto. Z vrtulníku se dá používat i přijímač signálů z přístrojů, které pohřešovaní možná měli. Existuje také lavinový systém Recco, pomocí kterého také můžou hledat.