Robotická ruka propojená s mozkem by mohla vracet hybnost ochrnutým pacientům

Dvě mikroelektrody v mozku znamenají pro třiapadesátiletou ochrnutou Američanku mnohem lepší kvalitu života. S jejich pomocí dokáže ovládat robotickou ruku, která umí sebrat a přemístit různé předměty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidský mozek

Lidský mozek | Foto: Free Digital Photos

Už třináct let trpí Američanka Jan Scheuermannová chronickým onemocněním mozku a míchy a postupně přišla o schopnost hýbat nohama i rukama. Před časem si ji vědci z univerzity v Pittsburgu vybrali k experimentu a voperovali jí do motorického centra v mozku dvě mikroelektrody.

Ty v mozku snímaly elektrické impulzy a jimi ovládaly umělou paži, která se umí ohýbat v lokti a v zápěstí a především dokáže uchopit různé předměty. Jinými slovy, ochrnutá žena ovládla umělou ruku jen s pomocí svých myšlenek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o robotické ruce natočila redaktorka Karolína Rezková.

Jak píše lékařský časopis The Lancet, už dva dny po operaci mohla pacientka s robotickou paží hýbat. Po tříměsíčním tréninku dokázala brát do robotické ruky předměty skoro tak rychle a šikovně, jako by to dělal zdravý člověk.

Mikroelektrody o rozměrech čtyři krát čtyři milimetry snímaly elektrické impulzy přibližně dvou set mozkových buněk a podle nich udělovaly povely umělé paži, ruce a plně pohyblivým prstům.

Neuroložka Jana Haberlová z pražské nemocnice v Motole říká, že z pohledu neurologa se jedná o významný pokrok. Je to prý poprvé, co došlo k náhradě neurologické funkce.

„My to známe z jiných oborů, že se už v praxi používají náhrady – v kardiologii, nebo třeba v ušním lékařství kochleární implantáty – ale do dnešní doby v neurologii nebyla možnost náhrady ztracené funkce. Toto je první příklad, kde se umožnilo pacientovi nabýt nějaké možnosti, třeba hybnosti,“ říká Haberlová.

V Česku by vynález mohly vyžít desítky až stovky pacientů

V této oblasti biomedicíny postupují vědci rychle dopředu. Letos v květnu zveřejnil jiný americký tým studii o ženě ochrnuté po mozkové mrtvici, která se za pomoci robotické ruky mohla poprvé po15ti letech sama napít z láhve.

Oba experimenty s umělými pažemi se ale odehrály v laboratořích, zatímco pacienti potřebují pomoci doma. Vědci tedy teď chtějí připevnit robotickou ruku k invalidnímu vozíku pacientky Jan Scheuermannové, aby ji mohla používat v každodenním životě.

Jana Haberlová podotýká, že v České republice by ruka mohla pomoci odhadem desítkám až stovkám pacientů. Pokud se metoda zdokonalí, mohla by v budoucnu pomáhat i lidem s mozkovou mrtvicí a v tom případě by z ní měly užitek tisíce pacientů.

Karolína Rezková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme