Slaná voda způsobí, že se materiál rychle rozpadne na původní monomery, dále se pak postupně rozkládá vlivem bakterií v oceánu nebo v půdě mořského dna.
V současné době je japonský domácí trh závislý na dovozu. Černé lanýže rostou v zemi přirozeně, metody jejich pěstování ale stále nejsou dostatečně rozvinuté.
„Kennedy mladší je bez debat dezinformátor těžkého kalibru. Je to také zapřisáhlý antivaxer,“ říká Pačes. Administrativa v USA má ale také celou řadu brzdných mechanismů.
Říjen byl patnáctý měsíc v šestnáctiměsíčním období, kdy průměrná globální teplota vzduchu při zemském povrchu byla více než 1,5 stupně nad předindustriální úrovní.
Experimentální fyzik z Technické univerzity Ostrava Jan Schäfer se podílí na výzkumu plazmatu, které se může stát zdrojem energie budoucnosti. „Je to ohromně komplexní záležitost,“ vysvětluje fyzik.
„Neuromodulační metody používáme jen ve vybraných případech,“ říká vedoucí lékař týmu léčby bolesti Šimon Kozák. Nejčastěji jde o pacienty, kterým nezabírají léky na bolest.
„Ukázali důležitost společenských institucí pro prosperitu země. Společnosti se špatným právním systémem a institucemi, které vykořisťují populaci, nevytvářejí růst ani změnu,“ uvedla akademie.
Nová studie říká, že zvířata podobný výraz tváře ukazují v jiných kontextech. „Nejen když se dívají na pána nebo na sebe, ale i když jsou sama,“ upozorňuje evoluční biolog Kratochvíl.
Zjištění vědců z americké Severozápadní univerzity je jedním ze střípků poznatků, které mohou vést k účinějšímu boji z bakteriálními nemocemi i pochopení, jak pečovat o předměty každodenní potřeby.
Peptidy jsou chemikálie složené z aminokyselin, z nichž některé umí ničit bakterie. Nalezneme je v přírodě, ale nové typy peptidů je možné vyrobit i uměle.
„Cíl bylo zjistit, jak se pulec vyvíjí v žábu. Zkoumáme embrya, která pak následně oplodníme a v různých částech jejich vývoje je tzv. umrtvíme a naskenujeme,“ říká Jakub Harnoš pro Český rozhlas.
Zjistit nádor slinivky břišní z pár mililitrů krve. Kdysi sen, už brzy možná skutečnost. V Česku začíná klinická studie Lidipica. Za unikátní metodou stojí analytičtí chemici z Univerzity Pardubice.
Japonsko je připraveno odebrat z poškozené jaderné elektrárny ve Fukušimě vzorek roztaveného jaderného paliva. „Chtějí získat třígramový vzorek, který si rozvrtají v laboratoři,“ říká odborník.
Objev může být prvním krokem přesunu od dýchacích přístrojů nošených během spánku k léčbě pomocí léků. „Tahle alternativa by lidem jejich léčbu mohla v mnohém usnadnit.“
Rozpočet na vědu, výzkum a inovace bude navýšen nejvýrazněji od roku 2017. „Prioritou jsou umělá inteligence, čipy či kvantové technologie,“ řekl Radiožurnálu ministr pro vědu Marek Ženíšek (TOP 09).
Vědci z České zemědělské univerzity odhalili fungování unikátního termitího obranného mechanismu. Starší jedinci druhu Neocapritermes taracua mají na zádech speciální vaky s toxickou látkou.
Prestižní cenu European Microscopy Award v pondělí v Kodani převzal profesor Tomáš Čižmár z Akademie věd. Vysloužil si ji svým podílem na zdokonalení přístroje, který umožňuje zkoumání hlubin mozku.
„Zkoumali jsme 3D tisk a metody, které můžeme při 3D tisku používat a taky materiály. A pak jsme testovali i jejich mechanické vlastnosti při různých zkouškách,“ popisuje student pro Český rozhlas.
Díky nové kontrastní látce by si pacienti mohli ušetřit jedno vyšetření, látka funguje totiž pro magnetickou rezonanci i pozitronovanou emisní tomografii PET.
Ženíška vedení strany v komunikaci chválí. Spokojenost s ním panuje zatím i v akademických a vědeckých kruzích. Ty přesto poukazují na to, že by ministr mohl být ambicióznější v jednáních o rozpočtu.
„Bude se investovat do vědeckého prostředí, aby instituce vypadaly jako ve 21. století,“ řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09).
Podíl žen v české vědě představuje oproti mužům asi čtvrtinu. Ministr pro vědu a výzkum přpravuje zákon, který by podmínky pro ženy mohl zlepšit, kritizují ho ale některé vědkyně.
Vědci z Českých Budějovic se již několik dekád věnují výzkumu octomilek severských. Ty se totiž od ostatních druhů mušek odlišují jednou „superschopností“ – zvládnou přežít i extrémně nízké teploty.
Modul v Houstonu měl rozlohu 16 metrů čtverečních. Podle odhadů by NASA mohla vyslat lidskou posádku na Mars v 30. letech tohoto století. Ještě dříve se však chystá znovu vyslat lidi na Měsíc.