Systém na čištění odpadních vod PURA, za který už československý tým získal cenu The Earth Prize, vznikl spojením Čermákova výzkumu studeného plazmatu a fotokatalýzy, kterou se zabývá Podmanická.
Je to druhý a zatím nejslibnější objev, kdy vědci zaznamenali v atmosféře planety chemické látky spojené s životem. Vědci se však shodují, že pro potvrzení jsou nutné další údaje.
CERN je rodištěm řady vynálezů, které dnes běžně používáme, připomíná ředitelka organizace, vědkyně Fabiola Gianottiová. Mezi nimi jsou například world wide web či supravodivé kabely.
„Zájem o naši vědu tady je a myslím si, že máme opravdu šanci namotivovat českou veřejnost, aby pro projekt hlasovala,“ věří v zisk ocenění Global winners 18letý vědec Tomáš Čermák.
Do soutěže, kterou Spojené arabské emiráty hostily v pátek a v sobotu, se přihlásilo 210 týmů z celého světa. V každé z disciplín postupovaly do finále čtyři nejlepší.
V Česku podle ministerstva zdravotnictví přibude ročně přes 60 tisíc případů zhoubných nádorů. Odborníci očekávají, že počet pacientů s diagnózou rakoviny dál poroste. Na to reaguje i výzkum léků.
„Umožňuje nám to zvyšovat povědomí o problému, který tady je. Ve vodě se nachází spousta léků a naše současné čističky s tím neumí pracovat,“ vysvětluje osmnáctiletý Tomáš Čermák.
Zařízení, které mladý vědec vytvořil, dokáže zlikvidovat 98 procent bakterií ve vodě za pouhé tři minuty. Spojením svých výzkumů vytvořili Tomáš Čermák a Anna Podmonická systém PURA.
„Stále hledáme novou fyziku, která by vysvětlila otevřené otázky dnešní částicové vědy, například pátrání po temné hmotě, anebo asymetrie hmoty a antihmoty v našem vesmíru,“ popisuje Gianottová.
Spikeless slibuje elegantní řešení problému takzvaného spikingu. Situace, kdy někdo tajně přidá do cizího drinku omamnou látku, často bývají předehrou pro sexuálního útok.
Vědci zjistili, že v nádorech se objevuje mnohem víc určitých bílkovin, než je běžné ve zdravém mozku. Jednou z nich je takzvaný kolagen I, druhou fibronektin.
„Jelikož slyším neustálé skandování, že děkují, tak já věřím, že hlavní cíl byl splněn,“ říká Jan Spratek z pražského planetária, který se podílel na výběru posádky.
Brněnští vědci zatím otestovali eye-tracker na desítkách dětí. A podle Romana Švaříčka jsou schopni s devadesátiprocentní jistotou zjistit, zda je participant dyslektik, nebo ne.
„Ohrožena je hlavně věda o životě a zdravotnictví. Protože když vám někdo na chvilku zastaví projekt, tak se může stát, že se tím celý projekt zničí,“ říká bioinformatik.
Nová vláda přistupuje k rozsáhlým škrtům ve všech oblastech včetně vědy. Zároveň dostávají tisíce zaměstnanců federálních agentur výpovědi ze zaměstnání.
Familiární hypercholesterolemie – tato dědičná porucha způsobuje špatné ukládání cholesterolu už od dětství. Trápí jednoho člověka ze dvou až tří set, ale většina pacientů diagnostikovaná není.
V nové studii vědci zmapovali neobvyklé chování myší. Zvířata si poskytovala první pomoc. Stejné chování vědci zpozorovali již dříve u mravenců, slonů nebo šimpanzů.
Cukr nenahrazují sladidly, ale vlákninou inulinem a místo palmového oleje testují lněný olej. Vědkyně budou mít recepturu hotovou asi za rok a pak ji chtějí nabídnout výrobcům.
Marek Audy v Albánii objevil a zmapoval jeskyni Atmos s největším termálním jezerem na světě. Jak obrovské jeskynní jezero Neuron vzniklo a čím může být pro vědu zajímavé?
Samečci se při páření přibližují k samičce zespodu a největší fasety mají v horní části složených očí. Autoři studie to interpretují tak, že samečci chtěli při rojení najít optimální partnerku.
Precizní onkologie zatím není vhodná pro všechny. V Masarykově onkologickém ústavu se ročně analyzuje asi 350 pacientů, v celé České republice je to zhruba 2000.