David a Sif míří na oběžnou dráhu. Připojí se k ostatním družicím Galilea

David a Sif, tak se jmenují dvě družice evropského navigačního systému Galileo, které ve 20.15 odstartovaly a míří na oběžnou dráhu kolem Země. Nese je tam ruská raketa Sojuz z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Satelity dostaly jména po českém chlapci a dánské dívce, kteří vyhráli výtvarnou soutěž na téma vesmír.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Sojuz IOV-2, nesoucí družice Galileo, odstartovala

Raketa Sojuz IOV-2, nesoucí družice Galileo, odstartovala | Foto: ESA/CNES/ARIANESPACE - S. Corvaja

Vypuštění družic z evropského kosmodromu ruskou raketou zajišťuje společnost Arianespace.

„Satelity míří na oběžnou dráhu ve výšce 23 tisíc kilometrů nad Zemí. Naše mise vynesení družic na orbitu skončí přesně 3 hodiny a 45 minut po startu. Tak dlouho bude trvat dopravení družic raketou na jejich místo v kosmu,“ říká mluvčí Arianspace Mario Delepine.

Ruské rakety zvolila Evropská unie k vynesení části z celkem 30 družic, protože lety evropského nosiče - rakety Ariane - už byly objednané komerčními zákazníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O startu rakety Sojuz IOV-2 mluvil ve Večerním Radiožurnálu krátce po jejím startu ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář

Sojuz dokáže z kosmodromu Kourou díky jeho pozici blízko rovníku vynést do vesmíru mnohem větší zátěž než z kazašského kosmodromu. Jedna raketa tak může do kosmu dopravit najednou 2 družice vážící 700 kilogramů každá.

„Satelity jsou umístěné v nejvyšší části rakety pod ochranným krytem. Drží na součástce, které říkáme vypouštěč. Z něj se oddělí obě ve stejnou dobu. Ale pomocí svých vlastních raketových motorů se pak rozdělí a dostanou na své místo na oběžné dráze,“ vysvětluje Mario Delepine.

Příprava rakety na start trvá 1 měsíc. Do svislé polohy se raketa staví jen několik dnů před startem a palivo se do ní čerpá, když do startu zbývá jen několik hodin. V tu samou dobu se také do její špičky instalují družice. Celá anabáze rakety Sojuz ale začíná ještě dřív.

„Tři až čtyři měsíce před startem se části rakety stěhují po železnici z ruské Samary do Sankt Petěrburku. Tam se naloží na loď a 15 dnů se plaví sem do Guyany k sestavení a přípravě na start,“ popsal mluvčí společnosti Arianespace cestu ruské rakety Sojuz z Evropy na kosmodrom v Jižní Americe.

Navigační systém Galileo doplní satelit pojmenovaný po českém chlapci

Číst článek

„Je to podstatné posílení systému Galileo. V podstatě dvě družice tam nyní už jsou, takže je to naráz zdvojnásobení počtu. Nicméně ke konečnému číslu to má ještě daleko. Ten počítá alespoň s 28 družicemi,“ upozornil ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář a pokračoval:

„Je to minimální počet, který je nutný, aby mohly vůbec začít fungovat základní navigační služby. Takže z tohoto hlediska to je významné, a pokud ty družice budou fungovat, tak by mohlo začít i první testování toho, kvůli čemu se celý systém buduje.“

Pavel Novák, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme