Kila zlata a tuny stříbra se každý rok dostanou do švýcarských odpadních vod, zjistil výzkumný úřad

Kilogramy zlata a stříbra se podle výzkumného ústavu Eawag dostanou každý rok ve Švýcarsku do odpadních vod. V některých případech je koncentrace drahých kovů dokonce tak vysoká, že by se je vyplatilo ze splašků získávat, vyplývá ze studie. Švýcaři ovšem nesplachují do záchodů své prsteny a náhrdelníky, za obsah drahých kovů v odpadních vodách může hlavně průmysl.

Bern Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Surové zlato (ilustrační foto)

Surové zlato (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Do švýcarských čističek odpadních vod podle ústavu Eawag ročně doputuje 3000 kilogramů stříbra a 43 kilogramů zlata. Hodnota těchto kovů se pohybuje kolem 1,5 milionu franků (33,7 milionu korun). V některých čističkách v jihošvýcarském kantonu Ticino je dokonce koncentrace zlata tak vysoká, že by se ho podle vědců zřejmě vyplatilo ze splašků získávat.

V šuplících leží až 15 milionů nepoužívaných mobilů. Recyklují se nejen kvůli zlatu

Číst článek

V kantonu Ticino stojí několik podniků na zpracování zlata, stříbro do odpadních vod po celém Švýcarsku putuje především z chemických a farmaceutických firem, ale i z firem vyvíjejících hi-tech výrobky.

Podle hlavního autora studie Base Vriense jsou v odpadních vodách ve Švýcarsku výrazné koncentrace i jiných vzácných kovů a dalších prvků, například tantalu, germania, niobu, titanu a gadolinia.

Pro lidské zdraví nejsou tyto koncentrace škodlivé, uvedl ústav Eawag. Ve studii nicméně připouští, že řadu nových prvků a jejich vliv na člověka vědci ještě dokonale neprozkoumali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme