Památník hrdinů heydrichiády nově spravuje Vojenský historický ústav. Kryptu má navštívit víc mladých

Do Národního památníku hrdinů heydrichiády se nově dostanete zadarmo. Vstupné zrušil Vojenský historický ústav, který se o kryptu pod kostelem Svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici nově stará. V kostele v roce 1942 zemřelo 7 českých a slovenských parašutistů včetně těch, kteří zabili zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) | Foto: Noemi Fingerlandová

Vojenský historický ústav si převzal správu symbolicky v kryptě mezi sedmi bronzovými bustami parašutistů. Pietní místo silně působilo i na ministra obrany.

„Je to jedno z nejvýznamnějších míst vůbec u nás, které se váže k druhé světové válce a našemu odboji. Místo má neuvěřitelnou magii i sílu," říká Martina Stropnického z hnutí ANO
Kostel i krypta patří pražskému magistrátu, doteď se o ně starala Pravoslavná církev.

Vypršela jí ale 20tiletá smlouva a magistrát chtěl, aby správu nad kryptou převzal Vojenský historický ústav.

Ten v Památníku vytvořil expozici o operaci parašutistů s krycím názvem Anthropoid. Magistrát, církev i vojenský ústav jednali od loňského léta. Podle představeného kostela Václava Ježka se všichni nakonec domluvili.

„Spolupráce pro chrám jako budovu i pro kulturní význam přinese jenom samotné pozitiva," tvrdí představený kostela Václav Ježek.

Ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek nechce do podoby krypty výrazně zasahovat, plánuje jen změnit její osvětlení. „Aby atmosféra byla ještě mnohem pocitovější a pro vnímání toho, co se tu odehrálo v posledních dnech a hodinách parašutistů."

V kryptě se taky natáčel česko-britsko-francouzský snímek Anthropoid, který spolufinancovalo i ministerstvo obrany.

Vojenský ústav proto plánuje v Památníku promítat krátké ukázky filmu, které zachycují boj prašutistů s německými vojáky. Ústavy taky chce, aby příběh kostela a krypty znalo víc školáků a mladých lidí, do dvou let by proto měly v Památníku vzniknout i speciální vzdělávací programy.

Jana Klementová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme