Celníci rozbili gang překupníků tygřích kostí a zabavili 126 kg slonoviny
Čeští celníci se v posledních měsících zaměřili na kontrolu zavazadel pasažérů na letech z Prahy do vietnamské Hanoje a zpátky. Soustředili se přitom na pašování slonoviny, nosorožčích rohů a tygřích kostí. Teď se jim podařilo rozbít gang asijských pašeráků, který se zaměřoval hlavně na produkty z tygrů.
„Představa, že u tygrů získáte kosti nebo vývar bez usmrcení, je samozřejmě naivní. Zvíře se zabíjí, dodnes nevíme jakým způsobem. Zřejmě se z něj stáhne kůže. V asijské medicíně se využívají i tkáně typu penisů, vnitřností, očí, chlupů,“ popisuje vedoucí oddělení mezinárodní ochrany přírody České inspekce životního prostředí Pavla Říhová.
Celníci zadrželi skupinu asijských pašeráků, kteří z Vietnamu do ČR pašovali tygří produkty. Reportáž Pavly Lioliasové
Podle Aleše Hrubého z Generálního ředitelství cel používala skupina pašeráků v Česku exempláře tygrů nebo medvědů hlavně z Afriky.
„Na území České republiky byly z těchto tvorů získávány především produkty, ať už se jednalo o ztužené tuky nebo vývary, které byly následně ve formě tradiční čínské medicíny exportovány na území kontinentální Asie,“ vysvětlil Hrubý.
V Asii je o výrobky z ohrožených zvířat zájem hlavně kvůli jejich využití v medicíně. Lidé věří, že třeba pomáhají v léčbě rakoviny.
Kvůli rostoucímu zájmu už proto pytláci neloví zvířata jen ve volné přírodě. „Do obchodu se zapojují i tygři z odchovů, což u nosorožců či slonů není. Tam jsou to čistě zvířata z přírody,“ dodává Pavla Říhová.
Celníci letos nezadrželi jen asijské pašeráky, ale i pět Čechů. Ti v internetové aukci nabízeli slonovinu, kterou vydávaly za starožitnou. S takovou totiž obchodování není zakázané. Celkem celníci zajistili 126 kilogramů slonoviny v hodnotě šest milionů korun.
„Tato slonovina byla dopravována na území České republiky za západní Evropy. Předpokládáme, že tam se dostala z Afriky a produkt se následně touto cestou dostal až na internetový aukční portál usídlený v České republice,“ říká Aleš Hrubý.
O zabavených předmětech teď rozhodne ministerstvo životního prostředí. Je možné, že některé se použijí například ve výuce, jiné se spálí.