Česko není firma, vzkázali demonstranti Babišovi. 'Nechtějí vést debatu,' reagoval premiér

V Praze a dalších téměř dvou desítkách měst v Česku se v pondělí v podvečer sešli lidé na demonstraci proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO). Předsedu hnutí ANO vnímají organizátoři akce jako hlavní překážku vzniku fungujícího kabinetu. Babiš demonstranty označil za lidi, co nechtějí vést debatu.

Praha (Aktualizováno: 20:20 9. 4. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest začal v 19:00. Lidé se shromáždili ve středu náměstí kolem tramvaje, která slouží jako kavárna. Krátce po začátku vyzvali pořadatelé účastníky ke společnému pozvednutí srolovaných petic do podoby pendreků, informovala reportérka Radiožurnálu, která situaci sledovala na místě.

Mezi demonstranty v Praze se objevily plakáty s nápisy „Česko není firma" nebo obrázek Babiše za mřížemi s textem parodujícím název jeho knihy O čem sním, když náhodou spím. Objevily se také nápisy Nechci Bureše ani Prasedenta" nebo „Kroť se, frafírku“. Lidé skandovali například „Babiše do koše!" nebo „ANO, ne!".

Demonstranti zaplnili celou střední část Václavského náměstí. Ač mělo jít o nepolitickou akci, v davu se objevily znaky politických stran jako například TOP 09 nebo Pirátů.

Pořadatelé neměli žádné pódium, na kterém by vystupovali řečníci, ale celá akce byla koncipovaná tak, že středem byly stolky s peticemi. „To symbolizuje to, že ve středu celé akce je podepisování petice za odchod Andreje Babiše. Nechcem strhávat pozornost na řečníky, na nějaký centrální program, ale chceme, aby se kolem centra vytvořil velký okruh lidí a celé to bylo určené k účelu té akce," vysvětlil jeden z pořadatelů Mikuláš Minář.

Hodinový program zakončila zpěvem státní hymny operní pěvkyně Dagmar Pecková, ke které se přidali i demonstranti. Akce skončila asi ve 20 hodin, kdy se začali účastníci pomalu rozcházet.

Brno

Proti zneužívání moci se stavěli také účastníci shromáždění v centru Brna. Na náměstí Svobody zaplnili lidé prostor vymezený severní a jihozápadní stranou náměstí a tramvajovou tratí.

Lidé měli transparenty s nápisy jako „Babiše do koše“ nebo „Nechceme estébáka premiérem“. Pořadatelé účast odhadovali až na 4000 lidí, řekla Šárka Václavíková, moderátorka akce. Policie uváděla nižší čísla.

Když řečník v úvodu akce zmiňoval výčet Babišových kroků, lidé křičeli fuj a hvízdali na píšťalky, nejsilněji při výzvě, aby se Babiš vzdal funkce. Chová se jako predátor, nás si ale koupit nemůže," zaznělo z řečnické tribuny na Babišovu adresu.

„Není normální mít trestně stíhaného premiéra," řekl například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Senátor Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL) citoval černošského aktivistu Martina Luthera Kinga. Nepokoje neustanou, dokud nepřijde spravedlnost," uvedl Papoušek.

„Jde nám o to, aby vláda nestrkala prsty do nezávislého vyšetřování případů," řekl Petr Boháč za výzvu Mantinely demokracie. Cílem výzvy bylo také to, aby veřejnoprávní média nemusela čelit tlakům policie a justice mohla nezávisle pracovat.

Vystoupil také ředitel Divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský. „To, co se dnes děje, se neblíží roku 1989, ale roku 1948. Možná ještě nebyla porušena ústava. Ale až bude porušena ústava, tak už nebude cesty zpět," uvedl Chalupský.

Další města

Demonstrace proti Babišovi a vládě bez důvěry se v pondělí konaly téměř ve dvou desítkách měst po celé zemi.

Lidé se sešli také na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě, kde zaplnili jeho střední část, popsal reportér Českého rozhlasu Ostrava z místa. Měli transparenty a podepisovali petici. Na náměstí vystoupilo více než deset řečníků z řad umělců, studentů, ekologů i publicistů. Zaznělo také několik protestsongů. Lidé si připomněli i odkaz Karla Kryla.

'Sorry jako, tohle není firma.' Demonstrace v Praze objektivem naší fotografky

Číst článek

V Pardubicích pořádaly shromáždění čtyři mladé ženy, které dříve zorganizovaly demonstraci proti zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti GIBS.

„Upozorňujeme na věci, o kterých si myslíme, že nejsou správně, aby lidé nezůstali lhostejní. Protestujeme proti problematické osobě Andreje Babiše, kvůli tomu, že je trestně stíhaný, takový člověk by neměl být premiérem," řekla jedna z organizátorek Ivana Böhmová. Lidé se sešli u sochy letce Jana Kašpara na pardubické třídě Míru.

U katedrály v Plzni se po 18.00 sešlo množství lidí všech věkových skupin, včetně místních politiků z různých stran. Zaplnili asi pětinu náměstí, odhadovala reportérka Českého rozhlasu Plzeň. Podepisovali petice za slušného premiéra a slušnou vládu a také petici určenou poslancům ANO zvoleným v Plzeňském kraji.

„Chodit na demonstrace nestačí! Pojďte si o tom popovídat," vyzývali organizátoři na plakátu a ještě před začátkem proslovů se rozhořely vášnivé debaty mezi odpůrci a příznivci Andreje Babiše.

Na náměstí vystoupila řada řečníku včetně bývalého ministra vnitra Jana Rumla, který vyzval demonstranty, aby nedovolili „udělat Babišovi a Zemanovi z Česka Klondike“. Měli transparenty „Smrt Babišismu“ nebo „Konec vlády jedné strany“.

Desítky lidí v Karlových Varech podepisovaly petici proti krokům vlády v demisi a prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů už tam petici podepsaly stovky lidí a další budou moci přijít na tři petiční místa. Lidé, kteří se v centru lázeňského města sešli, volali protibabišovská hesla a hráli písně Karla Kryla.

Demonstrovalo se i v Ústí nad Labem, kde se zúčastnili i komunální politici. Podle ředitele ústecké policie Vladimíra Danyluka se akce obešla bez narušení veřejného pořádku.

Na náměstí v Teplicích lidé skandovali „Babiše do koše". Organizátoři rozprostřeli i několik koblih a dalšího jídla, které následně dali bezdomovcům.

'Hanba, otevřete brány,' volali lidé před Pražským hradem. Demonstrovali za svobodu slova a médií

Číst článek

Lidé se shromáždili také na náměstí Míru ve Zlíně. Účastníci nesli státní vlajky i transparenty, například s nápisem „Nás si nekoupíš". O hudební doprovod akce se postaral písničkář Ziggy Horváth, který patří k velkým obdivovatelům Karla Kryla.

Demonstranti se shromáždili i u Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci. Akci přesně v 18.00 přišli podpořit také studenti, kteří se na Horní náměstí vydali pochodem od Zbrojnice se skandováním a provoláváním hesel. Spodní část náměstí zaplnili zhruba do třetiny.

Na transparentech nechyběly nápisy jako „Nejsme tvoje firma", mnozí také nesli státní vlajku. Záhy se začala na náměstí tvořit fronta kvůli podpisu pod petici s výzvou k Babišově rezignaci. Mezi organizátory nechyběly i známé osobnosti, například první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab. Na pódiu se střídají řečníci. Dav se už pomalu rozchází, sleduje situaci na místě reportérka Českého rozhlasu Olomouc.

V Hradci Králové se shromáždění konalo na Masarykově náměstí. „Děkuji vám všem, bez vás by to nešlo. Dali jste najevo, že vám to není jedno," řekl jeden z řečníků. Podle organizátorů, kteří chtěli upozornit na kumulaci moci v rukou jednoho člověka, dorazilo okolo 800 lidí. V davu byly vidět transparenty, například s nápisy: „Nechci nový Únor", „Nikdo mi naplatí, že tu jsem."

Babiš v pondělí shodou okolností právě Královéhradecký kraj s dalšími ministry navštívil. Na závěr návštěvy kraje Babiš řekl, že demonstrující nechtějí vést debatu a argumentovat. „Pro mě je podstatné číslo, že nás volilo 1,5 milionu lidí," řekl novinářům.

Organizátor akce v Liberci Vojtěch Miler mimo jiné vyzval demokratické strany, aby začaly spolupracovat pro záchranu demokracie. Někteří účastníci podepsali petici na obranu veřejnoprávních médií a na závěr zhruba dvacetiminutového mítinku si společně zazpívali státní hymnu.

Babiš

„Samozřejmě nechť lidé protestují. Problém je, že většinou tito lidé nechtějí vést debatu a argumentovat. Já s tím nemám problém. Pokud máme jiné názory navzájem, tak se pojďme o tom slušně normálně bavit, ale já jsem žádný zájem z té strany neviděl," řekl v pondělí v Královéhradeckém kraji premiér.

2:32

Stovky studentů během protestu #VyjdiVen opustily školy. Chtějí bránit ústavní hodnoty

Číst článek

Posteskl si, že už není tolik slyšet o lidech, kteří ho podporují, a dodal, že při jeho pondělní návštěvě pevnostního města Josefov v Jaroměři na Náchodsku jej vítaly desítky jeho příznivců.

„Třeba v Josefově na mě čekal jeden demonstrant. Média už nikdy neřeknou, že tam čekalo 30 fanoušků, kteří se se mnou fotili," dodal Babiš.

Petice

Součástí demonstrací je i podepisování petice nazvané Za slušného premiéra a slušnou vládu. Vyzývá ministerského předsedu k rezignaci a poslance k vyslovení nedůvěry jím případně předložené vládě.

„Andrej Babiš je trestně stíhaný člověk s kontroverzní minulostí spojenou s StB, který za půl roku nedokázal spojit demokratické politické strany a českým občanům zajistit slušnou vládu s důvěrou," uvedl předseda spolupořádající iniciativy Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář.

2:32

Výzva studentů zamíří do Senátu. 'Cením si, že k dění nejsou lhostejní,' prohlásil Štěch

Číst článek

Premiér svým lpěním na funkci přihrává podíl na moci komunistům a xenofobním proudům jako SPD, myslí si Minář.

Podle dalšího z organizátorů Lukáše Otevřela je cílem ukázat premiérovi i poslancům, že si občané přejí demokratický kabinet v čele s předsedou schopným být občanům příkladem a inspirací.

Pondělní demonstrace navazují na podobné akce z počátku března, kdy lidé v několika městech žádali odchod komunistického poslance Zdeňka Ondráčka z čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ondráček posléze z čela komise odstoupil.

„Podobně jako v březnu věříme, že síla pokojného občanského protestu povede ke splnění toho, co akce žádá, a nasměruje Česko na cestu k rychlému sestavení slušné vlády," uvedl Otevřel.

pj, lio, čer, mot, mrk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme