HN: Na služebnách policie by mohli sloužit civilisté
Policisty na služebnách by mohli nahradit civilní pracovníci. O plánu policejního prezidenta Vladislava Husáka informují Hospodářské noviny. Lidové noviny zjistily, že stovky žadatelů o azyl v Česku se ocitly v nejistotě. Česká republika podle Mladé fronty Dnes patří v péči o těhotné ke světové špičce. Na plány České televize do budoucna se zaměřilo Právo.
Policejní prezident Vladislav Husák chce nahradit policisty na služebnách civilními pracovníky, a to především lidmi se zdravotním handicapem. Podle Hospodářských novin už s koncepcí seznámil podřízené. Policejní vedení chce podle dokumentu, který má deník k dispozici, i ušetřit. V drtivé většině služeben přijímají občany a jejich stížnosti uniformovaní příslušníci a za jejich práci platí stát mnohem víc, než kdyby zaměstnával civilisty bez služebního poměru.
A pokud se policejnímu vedení skutečně podaří na administrativu zaměstnat handicapované, vyřeší tím také letitý problém nedostatku policistů v terénu. Ti, kteří dosud vypisovali formuláře, totiž budou moci častěji hlídkovat v ulicích. Informují o tom Hospodářské noviny.
Stovky žadatelů o azyl v Česku se ocitly v nejistotě, co s nimi bude, pokud budou potřebovat lékařskou péči. Jak píší Lidové noviny, kvůli sporu mezi Ministerstvem vnitra a zdravotními pojišťovnami se je totiž lékaři zdráhají přijímat. Nemají jistotu, že za práci dostanou zaplaceno. Lékaři odmítají přijímat především méně závažné případy. Jedná se třeba o preventivní prohlídky těhotných žen.
Problém nastal loni v říjnu, kdy začala účinnost novely zákona o azylu. Ta zrušila systém, kdy zdravotnické zařízení fakturovalo výdaje za péči o azylanta Ministerstvu vnitra, které je uhradilo přímo ze státního rozpočtu. Podle nové verze prosazené vnitrem se náklady na léčbu přesouvají na zdravotní pojišťovny. Více se dočtete v Lidových novinách.
Péče o děti byla výstavní skříní komunistického zdravotnictví. Po 16 lletech od revoluce je podle Mladé fronty Dnes Česko stále díky propracovaným programům v péči o těhotné na světové špičce. V porodnicích přijde na svět jen velmi málo postižených dětí. Má to ale i stinnou stránku - ženy se postiženého dítěte vzdají mnohdy dřív, než by se mohlo narodit. U nás existuje výborný screening genetických vad. Testy, kterými projde každá těhotná žena, umí včas zachytit téměř všechny vážné vady, jako je třeba Downův syndrom nebo rozštěp páteře.
Lidové noviny se ptaly na pojistné u České správy sociálního zabezpečení. Podle získaných údajů dluhy tuzemských podnikatelů vzrostly loni na 7,5 miliardy korun. To je historicky nejvyšší suma. Jde o nezaplacené zdravotní a sociální pojištění osob samostatně výdělečně činných včetně penále a pokut. Za raketovým nárůstem tohoto dluhu je zavedení minimální daně pro samostatně výdělečně činné osoby - radikálně to zhoršilo platební morálku živnostníků. Povinnost zaplatit minimální daň, i když podnikatel nevydělává, začala platit od roku 2004.
Češi loni změnili obchody, ve kterých nejčastěji utrácejí. Zamíchali tak žebříčkem obchodních řetězců seřazených podle tržeb. Hospodářské noviny konstatují, že první v žebříčku je sice stále Makro Cash&Carry, které prodává zboží podnikatelům. U deseti největších obchodních řetězců loni Češi utratili celkem 226 miliard korun, tedy o jedenáct miliard více než o rok dříve.
Deník Právo zjišťoval plány České televize. Do roku 2010 by měla vysílat na pěti kanálech. Nový kanál bude vzdělávací, bude obsahovat i pořady pro děti a archivní. Na nynější ČT 1 by měly být nejlepší pořady, ČT 2 se stane uměleckým kanálem, ČT 24 zůstane aktuální zpravodajství a ČT 4 sport.