LIDEM přenechají ODS ministerstvo dopravy, výměnou chtějí obranu
Liberální demokraté (LIDEM) přenechají občanským demokratům ministerstvo dopravy a souhlasí s jeho sloučením s ministerstvem průmyslu, které vede Martin Kuba. Výměnou by LIDEM získali ministerstvo obrany, které by mohla vést vicepremiérka a šéfka strany Karolína Peake. V podvečer se na tom dohodlo předsednictvo nejmenší koaliční strany.
Vicepremiérka Karolína Peake odmítla potvrdit, zda to bude právě ona, kdo obranu povede. Konkrétní jméno chce nejprve říct premiérovi. Během jednání předsednictva mu prý dvakrát volala, ale bez úspěchu.
S návrhem na sloučení a výměny resortů půjde strana za premiérem Petrem Nečasem. „Považuji za logické a rozumné, aby ke slučování docházelo v rámci jedné politické strany. Proto si myslím, že by bylo vhodné, abychom o alternativě výměny s ODS hovořili,“ říká Karolína Peake. Podle ní je návrh logickým řešením vzhledem k tomu, že právě ona má na starosti slučování agend a zeštíhlení státní správy.
Sloučení ministerstva dopravy s ministerstvem průmyslu a obchodu okomentoval politolog Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy
„Ta možnost je nasnadě vzhledem k tomu, že jsou zde uprázdněná některá ministerstva. Ale v první řadě je nasnadě proto, že už několik týdnů projednáváme redukční balíček a pokud chceme být důvěryhodní, tak se nemůžeme sami tomuto balíčku bránit, pokud jsem jej já sama navrhla,“ vysvětluje Peake.
„Naopak bych byla ráda, abychom v tom šli vzorem. Nejenom tím, že se vzdáme ministerstva, které bude s jiným ministerstvem sloučeno, ale i na našich jednotlivých resortech chceme, aby docházelo k zásadní redukci agend a byrokracie,“ tvrdí vicepremiérka.
Proti výměně ministerstev se při hlasování postavila první místopředsedkyně LIDEM Dagmar Navrátilová. Trvá na tom, že by si strana měla resort dopravy udržet. Spolustraníci ji ale přehlasovali.
„Zastávám názor, že by strana LIDEM měla zůstat na ministerstvu dopravy. Nesouhlasím, ale byla jsem přehlasována a respektuju to. Jsem přesvědčena, že na začátku koaliční spolupráce jsme si rozdělili resorty a že bychom v té práci měli pokračovat. Ve dvou třetinách zápasu změnit terén se mi nezdá příliš šťastné,“ vysvětlila Navrátilová.
Ministr Kuba nevyloučil, že by mohl šéfovat novému superúřadu - Radiožurnálu ale řekl, že jeho vznik je otázkou měsíců - hotovo by podle něj mělo být určitě do konce tohoto volebního období.
„Ještě bude muset proběhnout jednání mezi panem premiérem a vedením ODS a kolegy ze strany LIDEM. Není to tedy nic, co by bylo uzavřeno, byť je to jedna z variant, kterou ODS považovala za reálnou. My se na slučování ministerstev chceme podílet. Nelze to ale samozřejmě udělat ze dne na den. Nebavíme se o tom, že by sloučení proběhlo během týdne,“ upřesnil.
Konec tažení proti korupci?
„Nápad nevyplynul z přemýšlení o tom, jak co nejlépe vládnout České republice, ale vznikl spíš z přemýšlení mocenského. Pokud se ministerstva sloučí a bude ho řídit Martin Kuba, tak to samozřejmě bude znamenat jeho posílení i posílení ODS. Přes oba resorty protéká velké množství peněz,“ upozorňuje politolog Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy.
Podle něj se nedá od strany LIDEM očekávat, že by dokázala pokračovat v protikorupčním kurzu, který na ministerstvu zavedl Alexandr Vondra, když například zprůhlednil systém zadávání zakázek.
„Pokud by někdo chtěl pokračovat ve průhlednění ministerstva obrany a zakázek, v kurzu, který nastolil nebo se pokoušel nastolit Alexandr Vondra, tak to musí být někdo s velmi silnou politickou podporu. Pokud to bude mít v rukou strana LIDEM, tak se obávám, že šance na pokračování protikorupční politiky tam není,“ míní Mlejnek.
ODS získá spojením dopravy, průmyslu a obchodu mocné „superministerstvo hospodářství“, LIDEM zase silový resort, ale zkrátka podle něj nepřijde ani TOP 09.
„Miroslav Kalousek na tom může vydělat v tom, že ministerstvo obrany, kde před nástupem Alexandra Vondry měl velký vliv, převezme slaboučká stranička LIDEM a on od toho může očekávat obnovení svého vlivu na ministerstvu obrany,“ domnívá se politolog.