Lidové noviny: Zelení napadli volební zákon
Strana zelených napadne u Ústavního soudu volební zákon. Jak zjistily Lidové noviny, nelíbí se jí, že přišla o nejméně jeden poslanecký mandát. Složenku bude zřejmě možné zaplatit i v trafice, informuje Mladá fronta Dnes. Právo píše o tom, že vyšetřovatel Jiří Pospíšil byl kvůli podjatosti odvolán z případu Gumotex. Čeští vědci vyrábějí podle Hospodářských novin unikátní lepidlo pro chirurgy.
Zelení se rozhodli splnit svou povolební hrozbu, informují Lidové noviny. U Ústavního soudu napadnou volební zákon, který je podle jejich názoru obral minimálně o jedno místo ve Sněmovně. Pokud se svou stížností neuspějí, obrátí se k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Volební zákon je podle zelených v rozporu s listinou práv a svobod, která garantuje rovnost občanů před zákonem. Jak říká kandidát zelených v Libereckém kraji Petr Pávek, po letošních volbách je ale několik set tisíc lidí, kteří si po přepočtu mandátů mohou připadat jako méněcenní. Odborník na ústavní právo Vladimír Balaš z Ústavu státu a práva nevylučuje, že zelení u soudu uspějí. Lidové noviny doplňují, že na uplynulé volby to ale už vliv mít nebude a výsledek to nezmění.
Společnost Sazka se pouští do nových činností, které nesouvisejí se sázením a kterými chce vylepšit své tržby. Mladá fronta Dnes píše, že Sazka bude skrze své terminály umožňovat platby složenek. Placení by mělo fungovat podobně jako dnes třeba dobíjení kreditu na mobily. Zájemce buď vyplní tiket, anebo předloží kartičku s čárovým kódem, kde je jeho číslo uložené.
Čárový kód chce Sazka využít i u složenek. Podrobnosti a výši poplatků zatím nesdělila. Terminály jsou v trafikách, obchodech, na benzinkách, v hospodách i hernách a výhodou bude, že jsou dostupné i o víkendech. Možnost platit složenky u Sazky bude nová konkurence pro Českou poštu. A ta už proto podle Mladé fronty Dnes chystá nové produkty: Už teď je například možné složenky platit přes bankomaty.
K zajímavému zvratu došlo podle informací dnešního Práva v trestním stíhání Václava Junka, bývalého šéfa Chemapolu, a sedmi manažerů firmy Gumotex. Všichni jsou obvinění ze zneužívání informací v obchodním styku. Policie se domnívá, že prostřednictvím nově založené firmy odčerpali z firmy 1,5 miliardy korun. A ten zvrat - vedoucí brněnské skupiny závažné hospodářské trestné činnosti Stanislav Vašek před několika dny odvolal pro podjatost z případu vyšetřovatele Jiřího Pospíšila.
Odvolán byl poté, co na něj podal advokát předsedy Gumotexu trestní oznámení kvůli nezákonnému postupu při výslechu svědků. Právo dodává, že obhájci šéfa Chemapolu a manažerů Gumotexu proti stíhání protestují a označují ho za kriminalizování obchodního postupu, který svého času podle nich zachránil podnik před krachem.
Materiál 21. století - tak nazývají odborníci látku chitosan, vyráběnou úpravou chitinu - součásti krunýře brouků a korýšů. Chitosan se využívá v medicíně stejně jako v potravinářství, čištění odpadních vod nebo textilním průmyslu. Hospodářské noviny píší, že kolem chitosanu se proto točí týmy odborníků na celém světě. A pražský Výzkumný ústav potravinářský už má několik patentů, které umožňují látku levněji vyrábět a originálně využívat.
Zmíněné chirurgické lepidlo umožní lékařům spojit po operacích nebo úrazech lidskou tkáň, často může nahradit klasické "šití". Samo se přitom rozloží na zbytky, které nejsou jedovaté ani dráždivé. Ve světě se chitosan většinou vyrábí z rozdrcených ulit krabů nebo ústřic. Pražští výzkumníci se ale naučili látku získávat z plísně, která biotechnologickým firmám zbývá jako obtížný odpad. Na "fígl" se zužitkováním odpadu sice čeští odborníci nepřišli jako první, ale vymysleli originální způsob získávání chitosanu z této biomasy. Výroba je přitom i výrazně levnější, uzavírají Hospodářské noviny.
Každý, kdo se teď rozhodl udělat si řidičský průkaz, musí od 1. července počítat s několika novinkami, připomíná Mladá fronta Dnes. Testy bude skládat jen na počítači a zaplatí za ně o 700 korun víc. Nově bude muset uchazeč předkládat výpis z trestního rejstříku a paradoxně výpis z karty řidiče, byť v ní nebude mít žádný zápis.
Dosud stát po budoucích řidičích žádný poplatek nechtěl. Náklady na testy se platily z daní. Pokud někdo řidičské zkoušky neudělá, nebude muset hradit znovu celý poplatek. Uhradil by jen tu část testů, ze které propadl. V případě písemných zkoušek - přesněji vyplnění elektronického testu - to bude stokoruna. Pokud ale řidičský adept neprojde při praktických jízdách, zaplatí dalších 400 korun, uvádí Mladá fronta Dnes.
Lidové noviny se také zmiňují o odměnách pro členy vedení elektrárenské skupiny ČEZ. Za jeden měsíc se jim snížily o celkem 421 miliónů korun. Odměny se odvíjejí od ceny akcií firmy na burze a při jejich pádu se snižují. Za jeden měsíc přitom klesla cena akcií ČEZ o 217 korun za jednu akcii. Jen během úterý ztratily akcie na pražské burze víc než čtyři procenta, připomínají Lidové noviny.
Zlepšit prodej letenek, to je jeden z hlavních úkolů, který dostali zaměstnanci ČSA od nového vedení. Tento úkol je podle dnešních Hospodářských novin součástí nové strategie firmy, kterou včera poprvé představil prezident společnosti Radomír Lašák. Aby se letenky lépe prodávaly, je podle Lašáka nutné udělat několik změn. Například zjednodušit jejich nabídku přes internet. I když je řada letadel - a to především na dálkových linkách - často vyprodána, celková vytíženost letů ČSA za poslední rok nedosáhla 65 procent.
To je přitom hranice, kterou Mezinárodní letecká asociace označuje jako nutnou pro dlouhodobou životaschopnost firmy. Dostat cestují na paluby za každou cenu ale vedení ČSA odmítá. Lašák chce také do jednoho měsíce obnovit jednání s leteckou firmou Travel Service o charterech. ČSA přitom zvažuje jak koupi konkurenční firmy, tak prodej vlastní charterové flotily, dodávají Hospodářské noviny.