Inspekce životního prostředí uložila pokutu Osvětimanům. Městys čerpal moc vody

Česká inspekce životního prostředí uložila městysu Osvětimany pokutu 123 465 korun za nadměrné množství odebrané podzemní vody v roce 2017. Roční limit 40 tisíc metrů krychlových vody překročil o 8231 metrů krychlových. Obec tím porušila vodní zákon, uložená pokuta nabyla 28. března právní moci, uvedla v tiskové zprávě mluvčí inspekce. Starosta Osvětiman Aleš Pfeffer (nestr. za SPOZ) řekl, že za nadměrný odběr vody mohla porucha na vodovodu.

Osvětimany (Uherskohradišťsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havárie vodovodu

Starosta Osvětiman Aleš Pfeffer (nestr. za SPOZ) řekl, že za nadměrný odběr vody mohla porucha na vodovodu (ilustrační snímek) | Foto: Ladislav Křivan | Zdroj: CNC / Profimedia

Porušení zákona zjistili inspektoři při kontrole loni v říjnu. Za každý metr krychlový vody odebraný nepovoleně navíc může inspekce udělit sankci až 70 korun. Podle ředitele Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Brně Tomáše Augustina však v případě Osvětiman použila sníženou sazbu na spodní hranici 15 korun za metr krychlový.

Malichernost, řekl Zeman o kancléřovu rybníku načerno. Mynář si podle něj povolení sežene

Číst článek

„Přihlédli jsme k tomu, že odběr nad limit byl způsoben zvýšeným počtem poruch - havárií, které v roce 2017 zvýšily ztráty ve vodovodní síti na cca dvojnásobek. Navíc účel odběru je zásobování obyvatelstva pitnou vodou a vodovod pro veřejnou potřebu evidentně nebyl provozován za účelem dosažení zisku,“ uvedl Augustin.

Ztracená porucha

Podle Pfeffera zaznamenal městys v roce 2017 na vodovodu dvě nebo tři havárie. „Jedna z poruch nešla najít, ztrácela se nám voda z vodojemu. Bylo to prasklé na takovém místě, že voda tekla rovnou do kanálu. Trvalo to asi měsíc a půl, než jsme poruchu našli a odstranili. Mezitím jsme překročili stanovený roční odběr vody,“ řekl starosta.

Osvětimany, které mají 867 obyvatel, provozují vodovod pro veřejnou potřebu. „Napojených na něj je 770 obyvatel z Osvětiman, Újezdce a Hostějova,“ uvedla Nastoupilová.

Voda pro veřejný vodovod je podle vydaného povolení odebírána ze studní a z jímacích zářezů Svozilova Záhumenice, Polánka, Stoklánka, Novotného louka a Gotlibka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme