Po havárii s benzenem v Hustopečích přichází úleva. Analýzy neprokázaly ohrožení zdraví
Obyvatelé Hustopečí nad Bečvou se po měsících nejistoty konečně dočkali dobrých zpráv. Podle analýz ministerstev zemědělství, zdravotnictví a životního prostředí okolí únorové nehody vlaku převážejícího benzen není zdraví ani životu nebezpečné.
Výsledky zveřejnil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). S výjimkou jednoho jezera je možné rybařit, sklízet zeleninu i krmit dobytek.
Po havárii s benzenem v Hustopečích přichází úleva. Analýzy neprokázaly ohrožení zdraví
„Spadl z nás veškerý strach a obavy,“ popsal úlevu farmář Antonín Horník. „Teď už můžeme posekat tyto louky a udělat z toho senáže,“ dodal.
Bez obav mohou být i zahrádkáři. „Vzorky půdy neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vzniklých hořením benzenu,“ uvedl Hladík. Ústřední zkušební a kontrolní ústav zemědělský potvrdil, že v půdě, plodinách ani potravinách se neprokázala žádná karcinogenita.
Stanislav Pivoda, který už má u svého domu zasazené brambory, k tomu dodává: „Tady není vůbec čeho se bát, tenkrát, když to hořelo, kouř letěl jinam.“
Navzdory příznivým výsledkům chce starostka Júlia Vozáková (KDU-ČSL), aby Český hydrometeorologický ústav ponechal v obci měřicí stanici. „Pořád víme, že se tu ještě půl roku bude něco dít, a naši lidé mají obavy,“ říká.
Sanace zasaženého území bude podle ministra Hladíka trvat přibližně půl roku a vyžádá si stovky milionů korun. V oblasti stále platí stav nebezpečí, nehodu vyšetřuje policie.
Jak konkrétně vypadá život lidí v oblasti po havárii? A co čeká Hustopeče dál? Poslechněte si kompletní reportáž.