Statisíce lidí budou bez řidičského průkazu, varuje MfD
Mladá fronta Dnes varuje, že od nového roku budou statisíce lidí bez řidičského průkazu. Více než 830 tisíc řidičů má totiž doklady, jejichž platnost s letošním Silvestrem skončí. Výměna za nové běží velmi pomalu a je téměř jisté, že ji nemohou stihnout všichni. Všem pak ale hrozí pokuta až 30 tisíc korun.
A je úplně jedno, zda se starým řidičákem budou jezdit - nebo ne, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Podle zákona se dopustí přestupku už jen tím, že si doklady včas nevyměnili. Ministerstvo dopravy se pokusilo hrozící tvrdý trest zmírnit. Vydalo doporučení, aby za neplatný doklad dávali "jen" tisícikorunovou pokutu.
Příčin, proč se výměna nestihne, je hned několik. Úřady tvrdí, že lidé vše nechávají na poslední chvíli. Jenže třeba v Praze nezvládají úředníci ani současný stav. Ideálně by se mělo během jednoho týdne vydat 50 tisíc nových dokladů, a to se v Praze vydá jen něco málo přes 10 tisíc nových průkazů. Chyba je podle Mladé fronty Dnes i na straně ministerstva dopravy, která neuspořádalo žádnou kampaň, která by na výměnu upozorňovala.
Úřednické platy čeká revoluce, všímají si Hospodářské noviny. Úřady budou mít podle deníku větší šanci přilákat vzdělané a schopné lidi. Na ministerstvu vnitra vzniká plán, podle něhož bude možné lépe zaplatit tisíce lidí, kteří pracují na vedoucích místech na ministerstvech, ve velkých úřadech, v krajích nebo i na radnici. Na druhou stranu dostanou tito "manažeři veřejné správy" smlouvu jen na pět až sedm let.
Úřady tak budou moci soupeřit s firmami třeba o mladé právníky nebo odborníky na informační technologie, kteří dnes nemají o práci pro stát zájem. A není divu, poukazují Hospodářské noviny: vedoucí právního odboru na radnici bez dlouhé úřednické praxe dostane podle tabulek základní plat asi 15 tisíc korun. Ve firmě může dostat až desetinásobek.
Novinku o manažerech veřejné správy chce ministerstvo vnitra vepsat do chystaného zákona o státní službě. Ten se má stát jedinou normou pro všechny úředníky. Do Sněmovny by se měl dostat v roce 2009. Už teď je ale jisté, že se proti změnám postaví odbory. Nejvíce se jim nelíbí poměr na dobu určitou, uvádějí Hospodářské noviny.
Lidové noviny píší o tom, že ministerstvo dopravy hodlá řidičům zakázat, aby se vyhýbali trestům za přestupky odkazem na "osobu blízkou". Na úřadech je to prý běžná situace. Řidič se jde zodpovídat z dopravního přestupku a po chvíli spokojeně odchází bez pokuty. Uvedl totiž, že v době spáchání přestupku vůz řídila "osoba blízká". Nejčastěji tuto fintu využívají podle policie řidiči, kteří špatně zaparkují.
Právo odepřít výpověď, pokud by tím někdo způsobil nebezpečí trestního stíhání osobě blízké, zajišťuje Listina základních práv a svobod. Ministr dopravy Aleš Řebíček nyní navrhuje, aby toto právo zůstalo jen u trestných činů a aby nebylo možné použít je i u přestupků. V praxi by pokutu zaplatil majitel vozu a bylo by jen na něm, jak se vypořádá s tím, kdo přestupek skutečně spáchal, upozorňují Lidové noviny.
Ministerstvo životního prostředí dalo dotaci firmě manžela jeho náměstkyně, upozorňuje deník Právo. Prostředky ve výši 10 miliónů korun úřad přiznal firmě DHV CR. V jejím vedení stojí manžel současné náměstkyně Rut Bízkové, která má přitom příslušnou ministerskou sekci na starost. Její podpis tak figuruje i na smlouvách, které ministerstvo s firmou DHV uzavřelo.
Bízková podle Práva odmítá, že by šlo o střet zájmů. Výběr projektů byl podle ní transparentní a sama ho prý nemohla ovlivnit. Poznamenala, že firma DHV už navíc dostala řadu grantů od ministerstva v době, kdy náměstkyní nebyla. Podle odborníků z nevládní organizace Transparancy International však současná situace vykazuje známky střetu zájmu, uzavírá Právo.