Polčák žádal miliony po obcích u Vrbětic, které získaly odškodnění. ‚Šlo o řádnou smlouvu,‘ tvrdí

Europoslanec, advokát a místopředseda hnutí STAN Stanislav Polčák žádal od čtyř obcí celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích, uvedl v pondělí server Seznam Zprávy. Polčák nejprve odměnu obhajoval, ale nakonec se nároku na peníze vzdal.

Vrbětice / Praha (Aktualizováno: 15:40 21. 3. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference MMR, předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák.

Advokát a místopředseda hnutí STAN Stanislav Polčák na archivním snímku | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Polčák dříve na twitteru uvedl, že starostové obcí mu navrhli podíl na věci ve výši 2,5 procenta z částky, kterou obdržely obce (tedy ze zhruba 350 milionů korun) a vše bylo od počátku řádně ošetřeno smlouvami. Výši odměny podle serveru Seznam Zprávy obce neznaly předem a někteří místní politici se domnívali, že pomoc je bezplatná.

„V mém osobním případě se odměna z podílu rovná malé částce, drtivá většina půjde na práci všech, kdo se na úspěšném zastupování obcí podíleli, podílejí a podílet ještě budou, podle smlouvy se svými spolupracovníky ještě dále poskytuji právní služby obcím při administraci veřejných zakázek a právní pomoci jejich občanům, které zákon z odškodnění pominul,“ napsal europoslanec a místopředseda hnutí STAN.

Se starosty obcí uzavřel podle svých slov „řádnou smlouvu, s vědomím, že půjde o stovky hodin práce pro mnoho lidí“. 

Po vydání článku upozorňující na nedorozumění v komunikaci se však Polčák nároku na odměnu vzdal. „Jako politik se své části odměny přesto zříkám. Se starosty jsme se už domluvili, že bude uhrazena jen práce mých kolegů,“ napsal na twitteru.

Europoslanec měl za advokátní služby dostat 2,5 procenta z částky 310 milionů korun, které obcím poslal stát. V případě, že by peníze převzal, by tedy dostal 7,75 milionu korun.

Podle Polčáka šlo o standardní advokátní službu. Odměnu podle něj navrhli sami starostové. Na twitteru později zveřejnil prohlášení starostů obcí Vlachovice, Lipová, Haluzice a Bohuslavice nad Vláří, kteří odmítli interpretaci jejich dohody v článku Seznam Zprávy. Odměnu pro Polčáka, kterou sami v uplynulých týdnech navrhli, označili za férovou a odpovídající.

„Stojíme za tím, že rozsáhlá pomoc jeho a jeho spolupracovníků, stejně jako odborná erudice, nám pomohly po mnoha neúspěšných letech získat pro naše obce a občany stovky milionů korun,“ napsali starostové čtyř obcí ve společném prohlášení.

Hamáček navrhne postup odškodnění obyvatel okolí Vrbětic. Pozemky znehodnotilo vyšetřování explozí

Číst článek

Zastupitelstva obcí už smlouvu schválila, hlasovat o ní budou ještě zastupitelé obce Bohuslavice nad Vláří.

„Trváme na tom, co jsme napsali, tedy že na začátku nebyla písemná smlouva. Sami starostové nám potvrdili, že se o výši provize baví s panem Polčákem až v posledních dnech a týdnech. Ostatně sám europoslanec ve své první reakci mimo jiné uvedl: ‚Nechtěl jsem se hned na začátku vymezit, že tam fláknu nějakou odměnu‘,“ reagoval šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík.

Dva muniční sklady u Vrbětic na Zlínsku explodovaly v roce 2014. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Stát obcím v okolí Vrbětic a jejich obyvatelům umožnil zákonem získat odškodné.

Zadarmo, nebo za miliony?

Ve Vlachovicích, které získaly odškodnění 116,5 milionu korun, hlasovali zastupitelé o smlouvě s Polčákem minulé pondělí. Schválený dokument přiznává advokátovi za jeho služby 2,9 milionu. Opoziční zastupitelé se přitom domnívali, že europoslanec Polčák, který z regionu pochází, pracuje pro obec zadarmo, aby pomohl dobré věci.

Bílá místa a nevyjasněné okolnosti vrbětické kauzy zůstávají, objevují se ale nové stopy. Kam vedou?

Číst článek

Podobně se na Polčákovu pomoc dívala i zlínská senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD), která se loni na jednáních o odškodnění podílela. „Já myslela, že to pro ně dělá zadarmo. A už vůbec by mě nenapadlo, že za miliony,“ sdělila serveru.

Ve Slavičíně, kde se europoslanec Polčák narodil, dalo vedení města naúčtovanou odměnu posoudit právníkovi. Starosta obce Tomáš Chmela (Probudíme Slavičín) serveru řekl, že na začátku spolupráce neměl Polčák provizi jasně dohodnutou. „O částkách je řeč až teď,“ uvedl Chmela.

Zákon, podle kterého má stát vyplatit zasaženým obcím vyplatit skoro 310 milionů korun, prošel sněmovnou loni. Role Polčáka spočívala ve zprostředkování právní komunikace mezi obcemi a politiky. Z písemného stanoviska vyplývá, že si mimo jiné účtoval peníze i za vznik samotného zákona.

„Pan Polčák nám měl pomoci zajistit odškodnění. A to jsme získali formou zákona. Takže panu Polčákovi máme platit za právní služby. Nebo spíš za lobbing? Protože jestli za lobbing, tak už bychom byli někde v Turecku – úplně za hranou,“ podivil se zastupitel a právník Rumplík ze Slavičína.

Podle mediálních archivů se navíc nezdá, že by se schvalováním byly nějaké potíže. Podobný zákon mělo ministerstvo vnitra připravené už v minulosti. „Pokud vím, tak na vnitru už zákon v nějaké formě existoval, a proto se také velmi rychle dostal do sněmovny,“ řekla serveru Seznam zprávy bývalá senátorka Gajdůšková.

Její tvrzení potvrdilo i rychlé schválení finální verze zákona. Po jeho představení v červnu se ho sněmovně podařilo schválit už během následujícího měsíce. Ani jeden poslanec či senátor nehlasoval proti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme