21 let po znovusjednocení Německa jsou platy na území bývalé NDR o 17 procent nižší

Statisíce lidí oslavují v Bonnu znovusjednocení Německa. Přesně před 21lety se ke Spolkové republice Německo připojilo 5 nových zemí. Kulturní program navštívilo o víkendu na 400 tisíc lidí, dnes má vystoupit dalších 70 skupin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová a německý prezident Christian Wulff na oslavách znovusjednocení Německa

Německá kancléřka Angela Merkelová a německý prezident Christian Wulff na oslavách znovusjednocení Německa | Zdroj: Reuters

Každý rok hostí oslavy jiná spolková země, letos připadly na Porýní-Vestfálsko. Po letech si hlavní město Bonn užívá přítomnosti nejvyšších politických představitelů. Prohlášení se nesou v duchu výzev k větší solidaritě, účasti lidí na věcech veřejných a pocitu evropanství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O německých oslavách mluvila v Odpoledním Radiožurnálu Klára Stejskalová

Hlavní řečník - šéf německého ústavního soudu Vosskuhle označil za nebezpečné současné protievropské nálady vyvolané řeckou krizí. Z tábora bavorské CSU zazněl požadavek na přezkoumání činnosti Linskpartei, která v sobě nese dědictví někdejší SED a prosazuje některé cíle v rozporu s ústavou. Den německé jednoty se ale nese především v duchu lidových oslav, ty největší se konají v Bonnu a Berlíně.

Překonat dědictví komunismu ale potrvá déle, než si většina před 21 lety myslela. Německé odbory kritizovaly rozdíly ve finančních příjmech. Na území bývalé NDR jsou platy dosud o 17 procent nižší než ve starých spolkových zemích, tím nové spolkové země ztrácejí na trhu práce v boji o vzdělanou pracovní sílu.

Mladí odcházejí na 'západ'

Mladí lidé hromadně odešli a dodnes odcházejí takzvaně na západ. Důsledky této migrace a větší nezaměstnanost označila kancléřka Merkelová za jeden z největších problémů.

„Rozdíly jsou ale vidět i v řadě jiných oblastí: na území bývalé NDR mají lidé mnohem laxnější vztah k ekologii, panují tu i jiné mezilidské vztahy, ale jsou to i takové drobnosti jako sledování televizních kanálů, kdy východní Němci dávají přednost bulvárnějšímu typu zpravodajství,“ dodává zpravodajka Českého rozhlasu v Berlíně Klára Stejskalová.

Klára Stejskalová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme