21 let po znovusjednocení Německa jsou platy na území bývalé NDR o 17 procent nižší
Statisíce lidí oslavují v Bonnu znovusjednocení Německa. Přesně před 21lety se ke Spolkové republice Německo připojilo 5 nových zemí. Kulturní program navštívilo o víkendu na 400 tisíc lidí, dnes má vystoupit dalších 70 skupin.
Každý rok hostí oslavy jiná spolková země, letos připadly na Porýní-Vestfálsko. Po letech si hlavní město Bonn užívá přítomnosti nejvyšších politických představitelů. Prohlášení se nesou v duchu výzev k větší solidaritě, účasti lidí na věcech veřejných a pocitu evropanství.
Hlavní řečník - šéf německého ústavního soudu Vosskuhle označil za nebezpečné současné protievropské nálady vyvolané řeckou krizí. Z tábora bavorské CSU zazněl požadavek na přezkoumání činnosti Linskpartei, která v sobě nese dědictví někdejší SED a prosazuje některé cíle v rozporu s ústavou. Den německé jednoty se ale nese především v duchu lidových oslav, ty největší se konají v Bonnu a Berlíně.
Překonat dědictví komunismu ale potrvá déle, než si většina před 21 lety myslela. Německé odbory kritizovaly rozdíly ve finančních příjmech. Na území bývalé NDR jsou platy dosud o 17 procent nižší než ve starých spolkových zemích, tím nové spolkové země ztrácejí na trhu práce v boji o vzdělanou pracovní sílu.
Mladí odcházejí na 'západ'
Mladí lidé hromadně odešli a dodnes odcházejí takzvaně na západ. Důsledky této migrace a větší nezaměstnanost označila kancléřka Merkelová za jeden z největších problémů.
„Rozdíly jsou ale vidět i v řadě jiných oblastí: na území bývalé NDR mají lidé mnohem laxnější vztah k ekologii, panují tu i jiné mezilidské vztahy, ale jsou to i takové drobnosti jako sledování televizních kanálů, kdy východní Němci dávají přednost bulvárnějšímu typu zpravodajství,“ dodává zpravodajka Českého rozhlasu v Berlíně Klára Stejskalová.