„Buďme rádi, že tady je nějaký styčný důstojník, kterému se dostalo trošku lepšího přijetí a který by možná mohl vyjednat dohodu,“ doufá v pořadu Řečí peněz ekonomka Ilona Švihlíková.
EU nabízí podle eurokomisaře Síkely vytváření mostů mezi investory a zeměmi, kam jejich peníze míří. S pomocí veřejných prostředků může Evropa zabezpečit příznivější podnikatelské a právní prostředí.
„Pokud by skutečně Rusku záleželo na mírových jednáních, tak to nejjednodušší, co se dá udělat, je, že prezident Putin bude souhlasit s třicetidenním příměřím,“ řekl Petr Pavel.
Papež František jmenoval během svého působení, které trvalo 12 let, přes 100 kardinálů. Sbor volitelů tak má 135 členů ze 71 zemí, uvádí Vatikán ve své oficiální statistice.
„Rusko ví, že pokud se Evropa bude schopna dát dohromady, bude silnější než Rusko. To nemá ekonomickou sílu, a armádu, byť ne malou, válka na Ukrajině zdevastovala," říká politolog Karel Svoboda.
Německo letos oslaví 190 let od otevření první vlakové trati, a to mezi Fürthem a Norimberkem. V tomhle bavorském městě je i jedno z nejstarších železničních muzeí na světě.
Evropa se musí ve vztahu k Ukrajině pochlapit a vyplnit deficit, který vzniká postupným stahováním USA z konfliktu, říká v pořadu Co se děje se světem odborník na mezinárodní vztahy Vlastislav Bříza.
„Mezi ruskými liberály rezonuje silně názor, že válka je špatná. Ale proč? Protože podle nich jsou Ukrajinci a Rusové bratrské národy, bratři a sestry,“ popisuje ukrajinský filozof a esejista.
„Čeká se, že do roku 2050 porostou teploty dál. Teď řešíme, co ovlivníme poté,“ vysvětluje ve vysílání Radiožurnálu Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.
Hlavně díky novým solárním elektrárnám byla výroba elektřiny z vody, větru a slunce loni v Evropě rekordní. A to přesto, že na západě zažili jeden z nejoblačnějších a nejdeštivějších roků za 80 let.
Svět má vážný problém, když prezident USA může zasahovat do ekonomických globálních procesů podle receptů z minulého století a žádná síla ani americká demokratická instituce mu v tom nezabrání.
„Nějaká forma vojenské služby v podobě omezených či dobrovolných odvodů bude nevyhnutelná. A bude to velmi nepopulární,“ říká analytik Vojtěch Bahenský.
Pórku fandí celá Evropa a Evropská unie je největší producent i exportér pórku na světě. Belgie a Nizozemsko patří mezi největší vývozce, často dodávají do Spojeného království a Francie.
Evropské automobilky vydělávají na SUV se spalovacími motory, proto se nepouštějí do elektromobility. Čína ale tlačí na rychlejší změny. Druhý díl rozhovoru s expertem na energetiku Janem Osičkou.
Svět na Washingtonu možná až příliš závisel. Trump na politiku uplatňuje stejné strategie jako na podnikání, čímž vzniká nesoulad a neporozumění, hodnotí Michal Kocáb.
Češi milují spalovací motory a nechtějí se jich vzdát. Budou muset, stejně jako evropské automobilky. Říká expert na energetiku Jan Osička v první části dvoudílného rozhovoru o elektromobilech a Číně.
Trump prohlásil, že je ochoten jednat o 25% clech na automobily, pokud země přijdou s „fenomenální nabídkou“. „Myslím, že Evropa nemá nic speciálního, co by mohla USA nabídnout,“ říká Ivan Hodáč.
Od loňského ledna se téměř ztrojnásobil počet ruských sabotážních útoků v Evropě. S tímto alarmujícím zjištěním přichází čerstvá analýza amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia.
Fico velvyslance zemí EU ve svém projevu odsoudil. „Historie druhé světové války nás musí spojovat,“ kritizoval. Podle něj nesly někdejší národy Sovětského svazu největší oběť v boji proti fašismu.
Na zboží z Evropské unie mají být za týden uvalena cla ve výši 20 procent „Chaos, který se vytvoří, bude jen poškozovat celosvětovou ekonomiku,“ říká Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy.
Začínají platit americká cla na dovoz automobilů. Jednou z nejzasaženějších zemí v Evropě má být Slovensko. Cla mohou výrazně zasáhnout jeho růst a o práci tam mohou přijít tisíce.
V nejisté atmosféře zahraniční politiky se Evropa ocitla v bezprecedentní situaci. „Evropa musí činit daleko víc," říká europoslanec a bývalý ministr Alexandr Vondra (ODS) pro Český rozhlas Plus.
„Investice do dekarbonizace je také investice do energetické a surovinové bezpečnosti,“ říká Viktor Daněk z think-tanku Europeum. „Veřejné rozpočty nejsou nafukovací,“ namítá ekonom Petr Musil.
Nový model by měl být otevřený a měl by se vyhýbat cenzuře a předsudkům. „Budeme se snažit, abychom mohli využít znalostí a vyvarovali se chyb,“ říká pro Český rozhlas Plus vedoucí projektu Jan Hajič.
Bez Evropy mír na Ukrajině nebude. „Zelenskyj se bude opírat o garance, které přijdou z Evropy,“ říká sociolog Ivana Gabal. Dále popisuje, jak jednání o míru ovlivňuje Trump i jeho přístup k Putinovi.