Generální tajemník NATO Rutte se v Bratislavě vyslovil pro vyšší výdaje členských zemí na obranu. A prezident Pellegrini ho ujistil, že Slovensko zůstává členem Aliance.
Jisté je, že pokud Trumpova politika způsobí v USA i v mezinárodních vztazích více problémů než užitku, nemusí být nakonec až tak užitečným vzorem, za jaký ho jeho evropští spojenci nyní považují.
„To, co bylo šokující pro Evropu, bylo šokující i pro některé republikány a někteří z nich se ozvali,“ popisuje pro Radiožurnál zpravodajka Deníku N ve Spojených státech Jana Cíglerová.
„Za tři roky se dá udělat velký kus práce. Zatím vidím spíše politické deklarace než razantní změnu,“ upozorňuje prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.
Jakou roli bude v Evropě nově hrát Spojené království? Novinář žijící v Londýně Ivan Kytka přiblíží nejen, jak je ve Velké Británii komentována zahraniční politika administrativy Donalda Trumpa.
Podle odborníka Matúše Haláse a britského experta Stephena Halla se jeví jako nejpravděpodobnější scénář uzavření příměří bez dostatečně silných bezpečnostních záruk. Jaké jsou další varianty?
Evropa podle amerického ministra zahraničí u možných jednání o míru mezi Ruskem a Ukrajinou bude. USA však požadují, aby Evropané stanovili, čím mohou přispět. Na stole je otázka mírových jednotek.
Lavrov dal najevo, že při případných diskusích o míru nehodlá Rusko, které vojensky okupuje část východní Ukrajiny a jehož armáda se snaží obsadit další ukrajinské území, dělat „územní ústupky“.
V Paříži se podle šéfa maďarské diplomacie sejdou „ti, kdo neustále přilévají oleje do ohně“. Jde podle něho o „frustrované evropské lídry, kteří v uplynulých třech vedli chybnou strategii.“.
Resort vnitra připravuje zákon, díky kterému by úřady mohly nově v azylovém řízení využívat místo fyzických tlumočníků automatické nástroje. Tlumočníci se bouří a ukazují na možná rizika.
Lídři některých evropských zemí se sejdou v pondělí v Paříži. Po prohlášení USA, že Evropa nemá u vyjednávacího stolu o míru na Ukrajině místo, mají jednat o bezpečnosti.
„Výdaje na obranu byly relativně nízké, což vycházelo z předpokladu, že členství v NATO a EU stačí. Dnes si Polsko uvědomuje potřebu dohnat ztracený čas a budovat efektivní obranu,“ říká expert.
Celkem 14 z 21 českých europoslanců uvedlo, že by se EU neměla držet cílů Green Dealu. Myslí si to všichni z hnutí ANO, ODS, koalice Stačilo! a také trojice europoslanců Přísahy, Motoristů a SPD.
Miliardář Elon Musk vyzval k uzavření Rádia Svobodná Evropa a Hlasu Ameriky. „Mám pocit, že Elon Musk nepochopil, že tyto stanice nevysílají jenom do Evropy,“ říká moderátor Jakub Železný.
Místo skoro 40 opatření by se EU měla soustředit na tři věci z kompasu: podporu dekarbonizace firem, zlevnění elektřiny a zavedení 28. režimu pro inovátory, říká europoslanec Luděk Niedermayer.
EU investuje do vzniku nových velkých AI modelů. „Může z toho být skutečně zásadní velká událost s obrovskými výsledky. Může se to taky rozplynout do ztracena,“ říká analytik Petr Koubský.
Model umělé inteligence DeepSeek opanoval internetové debaty. Problém je ale se zabezpečením. Data o uživatelích aplikace DeepSeek navíc končí na serverech, které patří společnosti Bytedance.
„V Evropě chybí charismatičtí lídři. Pokud někde jsou, tak jen na úrovni jednotlivých států. V čele Evropy máme momentálně spíše úřednické typy lidí,“ míní spisovatel Pavel Kosatík.
„Neberou od nás ani naše auta, ani naše zemědělské produkty, neberou skoro nic a my bereme všechno, miliony aut, ohromné množství zemědělských produktů,“ uvedl americký prezident.
Podle Frontex se vloni snížila nelegální migrace do Evropské unie ve srovnání s předešlým rokem o 38 procent. „Proměňovala situace v zemích, přes které migranti tranzitují,“ vysvětluje Magda Faltová.
„Jestli někdo má páky a dal to najevo i Kreml, tak je to prezident Trump. Rusové ho berou jako partnera, se kterým je možné jednat. Bohužel to neplatí pro Evropu, která je rozdrobená,“ říká analytik.