Jihoafrický soud rozhoduje o trestu pro Pistoriuse za zabití přítelkyně
V Jihoafrické republice pokračuje soud s paralympijským atletem Oscarem Pistoriusem. Ten je podle zářijového rozhodnutí vinen z neúmyslného zabití své přítelkyně. Soudkyně ale ještě musí určit výši trestu. Za tím účelem vyslýchá další svědky.
Obhajoba si připravila tři svědky. Mezi nimi je i Pistoriusova psycholožka, která vypovídá o jeho duševním stavu. Obžaloba má v plánu předvolat ještě více svědků. Očekává se proto, že slyšení zabere nejméně několik dní, možná se protáhne i do příštího týdne.
Psycholožka, k níž Pistorius začal docházet týden po zabití své přítelkyně, u soudu popsala jeho psychické utrpení, záchvaty pláče a truchlení. Stal se prý z něj zlomený muž bez budoucnosti.
O pokračujícím hlavním líčení s Oscarem Pistoriusem u jihoafrického soudu mluvil Ondřej Bouda ze zahraniční redakce
Výše trestu za zabití z nedbalosti závisí čistě na soudkyni. Rozpětí je obrovské - od pokuty přes podmíněný trest nebo veřejně prospěšné práce až po maximální sazbu 15 let za mřížemi. Precedenty ukazují, že by Oscar Pistorius do vězení vůbec nemusel jít.
Soudkyně by mohla argumentovat tím, že byl dosud bezúhonný, že projevil upřímnou lítost a že existují další polehčující okolnosti pro jeho jednání.
Na druhé straně jihoafrická justice nemá moc dobrou pověst a jakýkoli mírný trest jen podpoří spekulace o tom, že i 20 let po konci apartheidu si bohatý bílý muž může koupit rozsudek, jaký chce. Poté, co soudkyně zamítla obvinění z vraždy, se dostala pod silný tlak nespokojené veřejnosti. A i to ji teď může ovlivnit.
Sám atlet se nechal slyšet, že pokud neskončí ve vězení, chtěl by se stáhnout z veřejného života a jít pracovat na školu svého strýce v Mosambiku, kde by se mohl věnovat dětem. Mezinárodní paralympijský výbor už ale řekl, že navzdory odsouzení nebude Pistoriusovi bránit v další sportovní kariéře. Tudíž by se mohl vrátit i na atletický ovál.